Prakticant  Dołączył: 12 Gru 2014
  AUTO ADMIRAL LENS 1:1,8 f=135mm
Znalazłem dziś w szafie ;-) taki wynalazek 1,8/135mm. Własnie się namęczyłem, bo miało to-to mocowanie FD "breechlock", kupiłem to szkło z 10 lat temu okazyjnie od jakiegoś Szwajcara (tamten kurs CHF?? :evilsmile: ) i nie pamiętałem, co jak rozkrecać, uff udało się, po zdjęciu "breechlocka" ukazuje się M42 z napisem YS-PE Japan (no Yashica-Pentax jak w pycho strzelił, tyle że M42 :-/ ), przy czym to M42 jest mocowane do samego obiektywu poprzez jakiś system (ale to raczej nie jest Adaptal), poprzez pierścień z wyżłobionym rowkiem, w rowek tego pierścienia wchodzą trzy śrubki ustalające, a żeby było śmieszniej to ten rowkowany pierścień mocujący jest nakręcany na obiektyw poprzez gwint... M42.
Oczywiście mocowanie to jedno, a odległość rejestracji obiektywu to drugie i zapewne po to jest skonstruowana przejściówka z M42 na... M42 :evilsmile:
Ta przejsciówka M42 - M42 przenosi przysłonę, co jest dość proste (bolec).
No i teraz zasadnicze PYTANIE:
Jak nazywa się taki system mocowania przejściówek (pierścień z rowkiem na śrubki ustalające), i czy były w nim dostepne przejściówki do bagnetu K (PK)?
A jeszcze gdyby przejściówka przenosiła automatyke przysłony (no chyba się rozmarzyłem ;-) )
A tak swoją drogą to fociłem tym obiektywem podpiętym do Canona A1 czy do T90 i pamiętam straszne mydło, ale może zabrakło mi wówczas cierpliwości (i kasy do wyrzucania na filmy i odbitki).
TO TERAZ SOBIE WRESZCIE ODBIJĘ ZA TAMTE CZASY :-B :-B :-B
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Prakticant napisał/a:
Jak nazywa się taki system mocowania przejściówek (pierścień z rowkiem na śrubki ustalające),
T2
 
Prakticant  Dołączył: 12 Gru 2014
 
Rzeczywiście, mocowanie YS (wymyśliła [i]Sigma, nie Yashica[/i]) to modyfikacja T2 (dodana automatyka przysłony), znalazłem chyba najlepszy opis przejściówki:
www.thecuckoofarm.com/cuc...s/yskm/yskm.php
Czy przejściówka YS-KF to przejściówka na bagnet Pentaksa, czy może KF to symbol jakiegoś innego systemu?


-----
Dada napisał/a:
T2
 

drawa  Dołączył: 17 Sie 2010
Cytat
i czy były w nim dostepne przejściówki do bagnetu K (PK)?
bywją :!: :-D

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach