tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Przyszłość fotografii
Co będzie w przyszłości?

Z jaką fotografią będziemy mieć do czynienia?

Jak będzie wyglądał sprzęt?

Chętni proszeni są o napisanie kilku słów na temat fotografii w roku 2020.

Później niespodzianka (jeśli ktoś miał styczność z... - niech nie psuje zabawy innym)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Nic się nie zmieni.

Ilość zdjęć nadal będzie wzrastać wykładniczo, tak jak i ludzi fotografujących.

Fotografia analogowa będzie coraz bardziej schyłkowa: będzie domeną artystów i bogatych pasjonatów. Zostanie Ilford i może kilka manufaktur.

Coraz większy procent zdjęć będzie robiony telefonami, a coraz mniejszy lustrzankami.

Wyścig na megapiksele będzie trwał.

Pentaks do tej pory będzie się nazywał Ricoh.
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
Ja to nawet na bieżąco nie jestem...

To raptem 5 lat, zbyt krótki odstęp czasu na to, by zaszły jakieś zmiany ewolucyjne, przez dbałość o ergonomię wygląd sprzętu jakoś drastycznie się nie zmieni. Pewnie będą się pojawiać wynalazki typu aparat w sztućcach dla blogerów kulinarnych, może aparat z matrycą wielkości lustra dla szafiarek.

W fotografii - powrót do portretów w stylu... W związku z płytką wiedzą podam pierwsze naswisko, które przychodzi mi na myśl - w stylu Leona Barszczeskiego, duża głębia, duży kontrast, gładkie tło.
Krajonrazy - odejście od nadmiernego dodawania kontrastu i nasycenia oraz od używania balansu bieli jako filtra artystycznego.

Do ludzi zacznie docierać, że prawie wszystko już zostało sfotografowane, więc wrzucą na luza i ilość zdjęć zacznie spadać. Podobnie jak ilość aparat Nie wyposażonych w telefon z dostępem do internetu.
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Canon zapowie koniec produkcji 5DmkIV, pojawią się spekulacje o długo wyczekiwanym następcy EOS 5Ds. Niektórzy nie mogąc się doczekać przejdą w geście protestu na Sony. Pojawi się strona www.ilemoznaczekac.cn z żalami rozsierdzonych.
Nikon rozpocznie produkcję plastikowych puszek FX w Chinach. Parametrami będą dorównywały Canonom, cena 30% niższa, trwałość niczym najlepszej serii Trabanta. Tłumy chętnych będą koczowały na ulicy jak pod sklepami Apple'a. Kto nie kupi Nikona ten pszegra rzycie.
Sony umocni swoją pozycję a rynku bezkorpusowców. Aparat będzie się składał ze stacji dokującej ustawionej obok pieca co i zestawu obiektywów, przekazujących dane do domowego serwera. Youtube zaleje fala filmów z obiektywów doczepionych do kota. Obiektywy z logo Hello Kitty, oferowane w formie breloka na szyję pupila, będą oferowane na zapisy.
Pentax potwierdzi ostateczną datę wprowadzenia na rynek korpusu FF. Na najbliższych targach zaprezentuje póki co model wyrzeźbiony gustownie z drewna dębowego. Pojawią się plotki o uczelnianym 24-70/4 SDM*. Może i nie jesteśmy szybcy, ale jak już pokażemy to ho, ho, jak wszyscy zobaczą. Plotki o upadku Pentaxa i przejęcia go przez Yakumo Imagining zostaną zdementowane.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Ja tam uważam, że za 5 lat wróci moda na fotografię analogową, tak jak teraz na płyty winylowe. Pentaks zapowie swój pierwszy korpus FF. :evilsmile:
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Nic się nie zmieni. Nadal ważniejsze od zdjęć będą tabelki, szumy, czułości, deery i inne duperele.
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
FuFu czy jak im tam, przebiją barierę 100 Mpix, a byle APS-C będzie miał ich ze 40 ;-)
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
komtur napisał/a:
FuFu czy jak im tam, przebiją barierę 100 Mpix, a byle APS-C będzie miał ich ze 40 ;-)
To będzie szybciej niż za 5 lat. :-)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Krzychoo napisał/a:
Kto nie kupi Nikona ten pszegra rzycie.


To nowe hasło promujące rozwój osobisy będzie wpajane klientom przez KAŁczerów. Sprzedaż leków uspokajających spadnie, bo pojawi się porządany model z wrodzoną wadą konstrukcyjną przesłaniającą tor optyczny. Przyszłość przestaje się rysować świetliście. Ktoś stwierdził, że światło rysuje matryce, więc wstawiona zostanie czarna przegroda kewlarowa osłaniająca piksele. Mega!
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Nie będzie osobnych aparatów, zdjęcia będziemy robili telefonami, okularami albo jeszcze czymś innym. Aparaty, które są tylko aparatami będą mieli tylko dziwacy.
Ilość zdjęć będzie rosła w zastraszającym tempie, podobnie jak spadać będzie jakość tychże.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Pojawi się długo wyczekiwany FF od pentaxa, a wszyscy z tego forum zaczną używać produktów NiCiSiO. Wywoła to upadek producenta i zgon wzmiankowanego forum. :evilsmile:
Jakością wykonywanych zdjęć nadal nikt nie będzie się przejmował. ;-)
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
MarWoj napisał/a:
i zgon wzmiankowanego forum.

Te forum nigdy nie zginie. Jest wyjątkowe! :-P
 

Nieostry  Dołączył: 08 Kwi 2010
MarWoj napisał/a:
i zgon wzmiankowanego forum.

Złego diabli nie biorą
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Poprawi się jeszcze bardziej używalne ISO, Samsung czy inny łebski azjata wprowadzi pierwszą matryce organiczną.

Pentax (ricoh) zostanie przejęty przez Yongnuo za kasę z produkcji obiektywów klonów. Na tym przejęciu zyskają wszyscy bo teraz pod nasz system będą tony szkieł, których zawsze brakowało w systemie.
 
barmiska  Dołączył: 27 Sie 2014
Za 5 lat? Nic się szczególnie nie zmieni.
Chłam? Już jest.
Dobre zdjęcia - też już są.
Analog i dziś jest niezbyt popularnym hobby.
Patrząc wstecz i ekstrapolując (trudne słowo :-) ) w przyszłość - BĘDZIE LEPIEJ ! :-)
Patrzę co robiłem 5 lat temu, albo nawet 10 lat temu, i dziś robię to lepiej.
Mam nadzieję że za 5 lat będę robił rzeczy lepsze niż dziś.

Według mnie zmieni(a) się software - dziś łatwiej zrobić rzeczy które kilka lat temu były domeną "fachowców" a nie amatorów. Kiedyś timelapsy robili nieliczni, dziś każdy (może), choć głównie słabe. Kiedyś panoramy były domeną głowic i drogiego softu albo składania ręcznego. Dziś - patrząc nawet na ostatni Microsoft ICE - da się zrobić rozsądne (nie genialne, ale całkiem dobre) panoramy w domu. Pamiętam początki content-aware - np. wtyczka Liquid Rescale i inne, które były uciążliwe i powolne. Dziś ta technika działa w wielu programach.
Za 5 lat w domu będzie można zrobić rzeczy które dziś wymagają specjalnych trików czy sztuczek.
Może lepiej będą rozpoznawane twarze czy obiekty na obrazie?
Może obróbka graficzna będzie na RAWach - jak retusz na kliszy a nie na odbitce?
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
barmiska napisał/a:
Patrzę co robiłem 5 lat temu, albo nawet 10 lat temu, i dziś robię to lepiej.


Patrzę na to, co robiłem 5 lat temu. Teraz robię to lepiej. A 5 lat temu wszystko spiep....rzyłem! ;-)
 

Zbynio  Dołączył: 07 Maj 2007
Fotografia 3D stanie się powszechna :-P
drukarka 3D będzie do każdego FF gratis.

 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Zbynio napisał/a:
Fotografia 3D stanie się powszechna

Nie zgodzę się. To już było i się nie przyjęło. Zresztą filmy 3D też nie za bardzo. Po części pewnie z uwagi na cenę biletu do kina, a po części z ograniczeń.
 

Zbynio  Dołączył: 07 Maj 2007
pawelek-79, a weź przeczytaj jeszcze raz mój post nie rozdzielając go ;-)
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Zbynio napisał/a:
a weź przeczytaj jeszcze raz mój post nie rozdzielając go

Sam go podzieliłeś, to nie załapałem za pierwszym razem, o co chodzi :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach