kamel  Dołączył: 13 Lut 2009
Pentax-F 28-80/3.5-4.5 macro - co myslicie?
Witam wszystkich!

Jestem świeżak na forum.
Niedawno nabyłem K200 + kit 18-55 + 50-200 +grip i zaczynam szukać jakieś lepszej optyki. Ogólnie szukam czegoś do portretu (niedawno mi się córa urodziła) i może coś z macro.
Nabyłem już SMC-M 50 1.7 (poczytawszy troche zacne forum) a niedawno natknąłem się w niecie na takie cuś: Pentax-F 28-80/3.5-4.5. Czy możecie mi poradzić co to jest warte? - w sensie użytkowym i cenowym.
Próbowałem szukać na forum ale znalazłem tylko nt SMC-M 28-80.

Acha! kolo, który w necie oferuje ww "cudo" twierdzi, że ma powłoki SMC, natomiast na stronce dimitrova wyczytałem, że toto jest bez SMC.

Z góry dziękuje za odpowiedzi.
Pzdr
Kame
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Jest bez SMC . Występuje jako Takumar lub Pentax . Bardzo ostry obiektyw ,na szerokim kącie lekka dystorsja . Winietowanie niewidoczne , Takumar posiada sporą aberracje chromatyczną . W Pentaxsie jest ona mniejsza nie rzuca się w oczy . Obiektyw mimo braku powłok ładnie wysyca kolory daje ciekawe odcienie czerni , takie głębokie . Nowsze obiektywy tego nie mają . Bardzo wiele obiektywów sprzedawanych np na allegro jest wadliwych . Obiektyw jest delikatny przy tym ciężki . Funkcja makro po przekręceniu pierścienia na 80mm . Za te cene to interesująca propozycja . Mam i wszystkie pozowane zdjęcia w dobrych warunkach robię właśnie nim . Ale to nie stałka choć ostrością niewiele ustępuje .
 

sunshine  Dołączył: 25 Paź 2007
pawel1967 napisał/a:
Jest bez SMC .


Jest wersja z SMC i bez SMC. Polecam w szcególności wersję z SMC - jest ostrzejsza i bardziej kontrastowa. Miałem obydwie. Funkcja Macro jest cudowna. Nie abberuje.
 
kamel  Dołączył: 13 Lut 2009
Serdeczne dzięki!!!
Będę polował ;-)
 

lamina  Dołączył: 15 Gru 2008
pentax SMC 28-80 3.5-4.5 macro kilka uwag
wlasnie zakupiłem takie szkiełko...Pentax-F SMC 28-80 3.5-4.5 macro
kilka informacji o swietle:
3.5 jest dostępne dla ogniskowej 28-33mm
4.0 jest dla 33-63mm
4.5 dla 63-80mm

dla max otwartej przyslony wyniki bardzo zadowalające, jest troszeczke tak jak by zamglony ale moim zdaniem przyjemnie dla oka...
opacalnosc chyba sporo wieksza niz DA ze stalym swiatlem 4.0 a mozliwosci podobne no i ma macro.
macro ma fajne rozwiazanie, po przelaczeniu na macro i wyostrzeniu autofocusem,,,, mozmy doostrzych pierscierniem OGNISKOWEJ.... taki dziwoląg ale przyznam ze fajny..

teraz zeby nie bylo ze sie zachwycam... na codzien mam DA* 16-50 f=2.8 SDM
i powiem szczerze ze ta gwiazdka lapie ostrosc wolniej, i mniej dokladnie powiem nawet ze w 28-80 autofocus to blyskawica... i do zastosowan na codzien chyba bede go wolal od DA*
porownujac 28-80 do kita II lepiej autofocus wypada w 28-80, jakosc zdjec rowniez lepsza...

za obiektyw zaplacilem 190zl.... ale mozna trafic taniej, nawet kolo 120-150zl.

jesli chodzi o rozkosz robienia zdjec to jest porownywalna z moja ulubiona sigma 17-70 2.8-4.5 i tylko z nia moze konkurowac jakoscia fotek, focusem bije ja na glowe.
jak na razie jedyna wada to kreci mordka... odpadaja filtry polaryzacyjne i inne niesymetryczne, TULIPAN niestety musi byc na gwint albo dokrecany srubka.

jak bedzie sloneczniej to sprawdze jak sie spisuje pod swiatlo i zalacze kilka zdjec.

 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Obiektyw posiada niezłą rozdzielczość . Jest niesamowity coś jakby stałka . Ma jedną wadę aberracja chromatyczna która jest spora . Bardzo trzeba uważać aby nie zniszczyć mechanizmów tego obiektywu . Swego czasu chwalił go Pan Rendaszka . Szybko ustawia ostrość bo nie doastrza jak np 28-70/4 na kilka skoków F a nie FA . Kiedyś byłem w ciężkim szoku gdy starym DSem zrobiłem zdjęcia kitem i nim ze starą 500FTZ . Zdjęcia równo naświetlone niewypalone . Kit natomiast okropnie przepalił . Jego sobie zostawiłem wraz z DSem i 70-200/4-5,6 plus lampa 500FTZ po wyprzedaży Pentaxa . To sprzęt i obiektywy których się nie pozbędę . Stare dobre udane i niezawodne

[ Dodano: 2009-11-09, 17:58 ]
Pod światło daje jednak trochę blików ale i tak go lubię
 

ladyhawke  Dołączyła: 07 Lis 2008
I ja także byłam z niego zadowolona. Tutaj link do zdjęc, jakie nim zrobiłam (proszę o patrzenie tylko na zdjęcia zaczynające się od SG1... -bo ten album robiony jest dwoma korpusami), a tutaj Makro .
 

Jarek100  Dołączył: 22 Lis 2009
Mam Pentax-F 28-80/3.5-4.5 SMC, chodzi z analogiem Pentaxa ( bo nadal lubię) i w tym zestawie obiektyw baaardzo dobry. Gdy "powrócę cyfrowo na Pentaxa łono" sprawdzę co jest wart z matrycą. Spodziewam się wiele dobrego.
 
Dstan  Dołączył: 30 Sty 2013
Proponuję odgrzac temat 😄 zastanawiam się nad kupnem tego szkła do k200 i używać zamiast kita . Możecie coś odpowiedzieć?
 
jancewicz  Dołączył: 30 Cze 2014
Mam smc-f 35-70 i jestem bardzo zadowolony; jest co prawda troszkę lepszy optycznie od 28-80 (a przynajmniej wynika to z recenzji użytkowników) ale jednak 35 na krótkim to czasami troszkę za wąsko... A czy będzie lepszy od KITa? Nie wiem; 35-70 wydaje się troszkę lepszy aczkolwiek praca pod światło znacznie lepsza w kicie...
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Cytat
używać zamiast kita
28 mm zamiast 18 ? Powodzenia życzę. :evilsmile:
 
jancewicz  Dołączył: 30 Cze 2014
Dada napisał/a:
Cytat
używać zamiast kita
28 mm zamiast 18 ? Powodzenia życzę. :evilsmile:

... no ale 80 vs 55 :-P
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Dada napisał/a:
28 mm zamiast 18 ? Powodzenia życzę.


Nie każdy preferuje krótkie ogniskowe. Są tacy, którzy lepiej się czują z dłuższymi ;-)
 
Dstan  Dołączył: 30 Sty 2013
Dokładnie chodzi o porównanie jakości robionych zdjęć . Ogniskowa jest oczywista ;)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach