DariuszSzura  Dołączył: 03 Lut 2015
Soligor 200 mm f 2.8 Pentax K
Mam szanse nabyc to szklo w cenie okolo 120 zł, z bagnetem PK. Czy ktos cos o nim slyszal, tudzież wie czy jest ono przydatne, czy raczej bedzie lezec na dnie w torbie.

Uzylem opcji szukaj, jednak albo nieumiejetnie, albo nigdy nie bylo takie tematu, dostalem 15000 wynikow ale nie zauwazylem konktretnego watku dot tego obiektywu.
 
wyczesany  Dołączył: 26 Cze 2013
W guglach jest trochę o tym szkle. Niestety po polsku chyba nic nie ma.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Wszystkie (no, może prawie wszystkie) obiektywy 135 zbudowane sa wg. schematu Sonnara. Podobnie większość "dwusetek" ma identyczny, albo podobny schemat budowy. Trzeba się postarać, żeby spośród nich wybrać obiektyw o fatalnych parametrach. Na 2,8 pewnie będzie nieco miękki i mniej kontrastowy, ale na 4 będziesz zadowolony. W tym przedziale ogniskowych nie ma po prostu co schrzanić. Nawet radzieckie obiektywy o takich ogniskowych są ostre i kontrastowe. Tu liczy się tylko ciężar i wygoda obsługi, żeby pierścień ostrości chodził lekko i jego obrót nie był zbyt długi, żebyś przeostrzając z 3m na 15 m nie musiał kręcić i kręcić i cały czas kręcić.
 
DariuszSzura  Dołączył: 03 Lut 2015
Czyli raczej warto brac. Tylko taka ogniskowa to juz kawal lunety... I manualny focus, czyli do czego taki obiektyw bylby potencjalnie przydatny? Portrety chyba nie bo to bym musial walic z pol kilometra, czyli jakies krajobrazy? Zwierzeta? Generalnie statyczne rzeczy?
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Każdy musi sam rozstrzygnąć czy mu to potrzebne i do czego. Tu już nic nie doradzę ;-)
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
DariuszSzura, na MFlens masz wątek o tym obiektywie oraz przykładowe sample . Ogólnie nie jest zły . Dość miękki na F2.8 ale już całkiem ostry od F4 . Produkcja chyba tokiny bo początek numeru 38....
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Kot72 napisał/a:
Ogólnie nie jest zły . Dość miękki na F2.8 ale już całkiem ostry od F4 . Produkcja chyba tokiny bo początek numeru 38....
Doszedłem do tego samego metodą dedukcji :->
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
Niedawno sam czaiłem się na taki i pare godzin spędziłem szukając informacji. Ten produkcji Tokiny to C/D czyli taki Limited wśród Soligorów i ten jest zdecydowanie lepszy niż "zwykły". Te produkcji Sun już tak dobrych opinii nie mają. Najłatwiej rozróżnić po średnicy przodu: 72mm - zwykły Sun, 77mm - C/D Tokina.
 

Silent  Dołączył: 21 Wrz 2008
Mam takiego soligora 200/2.8 C/D w wersji z mocowaniem na M42. Być moze kiedyś byl dobry ale teraz ma jakby pożółknięte soczewki. Demon ostrości to to nie jest. Na Zenicie dawał ciekawy obrazek ale na cyfrowym APSC już jest gorzej. Im bardziej przymknięty tym gorszy kontrast. Wygląda to tak jakby światło odbijajace się od matrycy odbijalo sie ponownie od listków przysłony i szalało tam wewnątrz. Już dawno nic nim nie pstrykalem. Niezbyt często go używałem stąd niewiele mogę o nim powiedzieć. Podejrzewam jednak że ktoś kiedyś mógł odwrócić którąś z soczewek przy czyszczeniu i stąd takie problemy z kontrastem i ostrością. Pierścień ostrości też bardzo cieżko chodzi.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach