majtek  Dołączył: 16 Cze 2011
18-50 a 50mm
Dobrze kombinuję, że obiektywy 18-50 i stałka 50mm na podobnych ustawieniach aparatu dadzą podobne kadry?
 

Bozia  Dołączył: 05 Wrz 2011
Owszem dadzą podobne kadry, ale pod jednym wszelako warunkiem. Kadry muszą być podobne. W przeciwnym razie zarówno 18-50 jak i stałka 50 mm dadzą kadry zgoła inne na podobnych ustawieniach aparatu...

P.S.

Długo ze sobą walczyłem, ale nie mogłem się powstrzymać... :roll:
 

majtek  Dołączył: 16 Cze 2011
Dziękuję, że się nie powstrzymałeś.
Oczywiście, w domyśle podobne kadry z identycznych "strzałów".
 

Bozia  Dołączył: 05 Wrz 2011
No dobra...tym razem serio. Domyślam się, że chodzi Tobie o sytuację, kiedy ustawisz obiektyw 18-50/55 na ogniskową 50 i zrobisz nim identyczny kadr jak stałką 50 mm przy tych samych parametrach ekspozycji (ISO, przysłona, czas). Jeśli tak, to kadr jak najbardziej będzie identyczny jeśli chodzi o kompozycję, natomiast co do technikaliów to podejrzewam, że obraz z tej stałki będzie znacznie ostrzejszy niż z 18-55 i w zależności od tego jaka to 50-tka mogą być różnice w przeniesieniu kontrastu/barw. Jednakowoż stałkę 50 mm kupuję się zazwyczaj z powodów "jaśniejszości" tejże w porównaniu z 18-50/55 właśnie i w tej materii rozpatrywałbym zasadność jej ewentualnego kupna (jeśli oczywiście taki był przyczynek do napisania twego posta).
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Przy ustawieniu na nieskończoność powinny być (mniej więcej) takie same, przy mniejszych odległościach ostrzenia niekoniecznie.
 

miodzik  Dołączył: 19 Lut 2008
Dojdzie inny bokeh i ostrość.

Wszystko zależy od tego do czego zamierzasz używać obiektywu.

Na spacer wystarczy prosty 18-55.
50-tka do bardziej zaawansowanej fotografii ;)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
w porównaniu do dowolnego zooma to prosta to jest akurat 50tka - zarówno jeżeli chodzi o budowę, wielkość a także łatwość użycia - odpada zastanawianie się jaką ogniskową użyć...
 

drawa  Dołączył: 17 Sie 2010
miodzik napisał/a:
50-tka do bardziej zaawansowanej fotografii ;)



juz czuje jak ROS :lol: NE
 

majtek  Dołączył: 16 Cze 2011
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Potwierdziły się moje podejrzenia wynikające z fragmentarycznej wiedzy.
Kolejne pytanie wykracza po za tytuł tematu.
Przymierzam się do zakupu K-3 (perspektywa 2 lat), dlatego kompletuję obiektywy. Na celowniku mam DA 55 f/1,4 SDM. Znajdę coś równego jakościowo, ale tańszego?
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Niekumaty Burak napisał/a:
Znajdę coś równego jakościowo, ale tańszego?
W zasadzie FA50/1.4 nie jest wiele gorszy jakościowo, a Sigma 50/1.4 nawet lepsza.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Miałem równocześnie FA 50 i DA 55. Bez najmniejszych wątpliwości pozbyłem się pięćdziesiątki. Nie wiem, czy to kwestia egzemplarza, ale dla mnie różnica byłą spora. I co istotne, owe 5mm robi różnicę - widzę to teraz chociażby po zestawieniu 55 z DA 16-50.
Nie mam pojęcia, jak Sigma 50, ale DA 55 dla mnie jest genialną portretówką.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Michu napisał/a:
Nie wiem, czy to kwestia egzemplarza, ale dla mnie różnica byłą spora.
Całkiem możliwe, że kwestia egzemplarzy - różnica była na korzyść DA*, ale nie jakaś dramatyczna w moim przypadku. Sigmę widziałem na Nikonie i jeśli o rozdzielczość chodzi, sprawiała wyraźnie lepsze wrażenie od obydwu Pentaksów.
 

hitman1986  Dołączył: 17 Mar 2008
jaad75 napisał/a:
W zasadzie FA50/1.4 nie jest wiele gorszy jakościowo, a Sigma 50/1.4 nawet lepsza.

jaad75, nie porównuj mydlanej FA50 do niemydlanej Sigmy 50 EX i w ogóle już zaj.ebistej 50 Art... :roll:
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
hitman1986, akurat mówiłem o starej Sigmie EX, oczywiście. A to jak mydlana jest FA50 na pełnej dziurze też zależy mocno od sztuki. Moja jest od biedy używalna na f/1.4 (znacznie lepiej wygląda o dziwo na K-5IIs, niż na starej K-5), za to szybko się poprawia i f/1.8-2 używam bez obaw, ale spotkałem się też z egzemplarzem zauważalnie lepszym już od pełnej dziury. Po DA*55 spodziewałem się więcej i pamiętam, że w bezpośrednim porównaniu nieco mnie zawiódł.
 

Morg  Dołączył: 28 Mar 2009
miodzik napisał/a:

Na spacer wystarczy prosty 18-55.
50-tka do bardziej zaawansowanej fotografii ;)


Ja na spacer zawsze zabieram stałkę w granicach 50-60mm i nie wyobrażam sobie pozostawienia jej w domu, w dodatku najczęściej używam przysłony max 2.8. No ale ja na spacerach głównie portrety robię :D
 

drawa  Dołączył: 17 Sie 2010
Morg napisał/a:
granicach 50-60mm
czy ta stałka yes z gumy :-P
 

Morg  Dołączył: 28 Mar 2009
drawa - nie, używam Zeissa 55/1.8 lub Sigmy 60/2.8, o dziwo wolę tę kilkakrotnie tańszą niepełnoklatkową Sigmę (trzeba liczyć się ze stratą kilku mpx przez masakryczną winietę na pełnej klatce) - może ze względu na kręcony bokeh jak w Heliosie 58/2 na którym się wychowałem + wybitną ostrość.
 

drawa  Dołączył: 17 Sie 2010
ok. :-B Czy ktoś dołoży cos co by nie miało 50 :?: :->

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach