gigisoso  Dołączył: 30 Maj 2015
Samyang T-S 3,5 24mm - krótka recenzja i sample
Witam
Chciałbym podzielić się opinią na temat obiektywu Samyang T-S.
Obiektyw podpięty do Pentax k-5, lampa AF540FGZ, filtr hoya hmc uv(c).
Zrobiłem około 100 zdjęć w świetle żarowym, wię czas na podsumowanie:
- Średnica filtru to 82 mm plus waga 700 gram powoduje że dla mnie obiektyw jest duży i ciężki.
- fotografuję bez statywu zatem o ile przesuwanie horyzontalnie ustawień tilt/shift jest bezproblemowe, to ustawianie tych pozycji w wertykalnie to horror (brak trzeciej ręki do ustawiania blokady) Domyślam się, że w sytuacji w której mamy statyw to spokojnie możemy jedną ręką ustawiać przesunięcie, a drugą ręką luzować blokadę.
- obrót płaszczyzny ostrości wnosi nowy poziom zabawy
- pierścień przysłony mógłby być szerszy.
- obiektyw można dostać około 2600 zl
- niestety nie zaprezentuję funkcji shif, tylko tilt, zdjęcia poniżej:

1. Płaszczyzna ostrości przechodzi od ludzika z rogami -> żagiel -> 3 ludki na rufie i kończy na szafce


2.Lewa strona żaglowca "ostra", reszta nie:


3. Zbliżenie an figurkę


4. 5. bez komentarza

 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Faktycznie potrzebowałeś tego obiektywu?
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
gigisoso napisał/a:
niestety nie zaprezentuję funkcji shif,
Szkoda :roll:
 
gigisoso  Dołączył: 30 Maj 2015
dybon, Lwia część moich fotografii to fotografia małych obiektów 2-30 cm w świetle żarowym. Zdjęcia robię w większości z przesłoną w zakresie 1,8 do 4, co zmusza mnie do manipulowania obiektami na "makiecie", aby zmieściły się w głębi ostrości. Aby poradzić sobie z GO odsuwałem się najdalej jak moglem i zdjęcia wykonałem na ogniskowej 135mm. Aktualnie tilt daje mnie niespotykane dotąd możliwości eksponowania obiektów. Nie mam matówki z klinem lub rastrem, więc największą dla mnie bolączką jest "trafienie" w obiekt przy oświetleniu żarowym. Od dłuższego czasu poszukuję rozwiazania, czy matówka z klinem/rastrem albo "lupo wizjer" na tył aparatu (nie jestem fanem LV). Przy tilt (w zależnosci ile odchylimy płaszczyznę) problem trafienia zmniejsza sie, płaszczyzna GO staje się (dąży) prostopadła do matrycy co powoduje ze "nie trafienie" w obiekt łatwiej skorygować.
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
Prawdę mówiąc trochę mnie dziwi fotografowanie takich scen bez statywu. Obiektyw TS jest bardzo specjalistycznym instrumentem i jego użycie raczej prosi się o statyw.
 
gigisoso  Dołączył: 30 Maj 2015
teta napisał/a:
Prawdę mówiąc trochę mnie dziwi fotografowanie takich scen bez statywu. Obiektyw TS jest bardzo specjalistycznym instrumentem i jego użycie raczej prosi się o statyw.


Zgadzam się z Tobą, jorge martinez poprosił abym napisał swoje spostrzeżenia na temat obiektywu, więc na warunki jakie posiadam postarałem się podzielić przemyśleniami ze społecznością pentax.org.pl.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
gigisoso mógłbyś zrobić jakieś odświeżenie wątku? Czegoś się nauczyłeś, poznałeś lepiej szkło? Jakaś architektura?
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
x4rd napisał/a:
gigisoso mógłbyś zrobić jakieś odświeżenie wątku? Czegoś się nauczyłeś, poznałeś lepiej szkło? Jakaś architektura?


No i zdjęcia z jakiegoś normalnego hostingu, bo tych pierwszych już nie widać a minęło zaledwie dwa miesiące :evil:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach