pawelsko  Dołączył: 04 Mar 2015
Pentax 70-210 4-5.5 vs 80-320 4.5-5.6 vs ... ?
Jestem w posiadaniu tych dwóch szkieł i nie wiem który sobie zostawić.
70-210
plusy: szybszy AF, cichszy
minusy: od ok 190 trochę mydli
80-320
plusy: znacznie lepszy na długim końcu, ponad 100 mm dłuższy, dłużej trzyma dobre światło
minusy: straaaszna wiertarka, głośny.

I teraz nie wiem, denerwuje mnie straszny hałas podczas przejeżdżania całej skali przez 80-320 , trzeba ostrzyć ręcznie żeby nie płoszyć zwierzaków. Za to lepsza jakość fot i to zdecydowanie według mnie.

A możne coś trzeciego możecie doradzić, jakiś zoom do 300 mm , moze jakiś manualny ale koniecznie z literką A.
 
jancewicz  Dołączył: 30 Cze 2014
zapewne ktoś poleci 55-300...
 
pawelsko  Dołączył: 04 Mar 2015
Zbyt mały budżet na 55-300, myślałem tez o 100-300 4.7-5.8, ma dobre opinie niestety nigdzie go nie widzę wystawionego na sprzedaż...
 
jancewicz  Dołączył: 30 Cze 2014
pawelsko napisał/a:
Zbyt mały budżet na 55-300, myślałem tez o 100-300 4.7-5.8, ma dobre opinie niestety nigdzie go nie widzę wystawionego na sprzedaż...


nie miałem 100-300 ale nie sądzę by był lepszy od 80-320 czy też od 70-210;

czy rzeczywiście Ci mydli ten 70-210 na dłuższym końcu (może to jest jednak 70-200 ???)? Ja tego w swoim nie zauważyłem... Na Twoim miejscu pozostawił bym 80-320 (pomimo głośności)
 
pawelsko  Dołączył: 04 Mar 2015
Jeśli chodzi o 100-300 to są 2 wersje 4.7-5.8 i 4.5-5.6 ten pierwszy duzo lepszy, sądze że piszesz o tym drugim.
Ja mam 70-210 (na pewno !) i jest gorszy od 80-320 na 210 mm, to nie ulega kwestii...
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
W 70-210, trzeba zacząć od wyczyszczenia przestrzeni przysłony, potem można zerknąć jak wygląda połączenie zespołu soczewek drugiej z trzecią, ono po latach ulega zamgleniu.
 
pawelsko  Dołączył: 04 Mar 2015
Grzechotnik napisał/a:
W 70-210, trzeba zacząć od wyczyszczenia przestrzeni przysłony, potem można zerknąć jak wygląda połączenie zespołu soczewek drugiej z trzecią, ono po latach ulega zamgleniu.


A ile taka usługa kosztuje, gdzie ją wykonać i co najważniejsze czy bez rozkręcania można stwierdzić czy to konieczne?
 

gGrzegorz.W. Ch  Dołączył: 07 Sie 2012
mam 100-300 4,7-5,8 i naprawdę bardzo lubię ten obiektyw, jak dla mnie jedyna wada to kolor :mrgreen: sreberko strasznie się w oczka rzuca i trzeba mieć świadomość że to stare szkła i pewne elementy mogą wymagać serwisowania.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
pawelsko napisał/a:
A ile taka usługa kosztuje, gdzie ją wykonać i co najważniejsze czy bez rozkręcania można stwierdzić czy to konieczne?

Można to sprawdzić bez rozkręcania
- Zamglenie na przedniej grupie zobaczyć łatwo, zaczyna się od krawędzi taki obwarzanek idący do środka, o ile nie jest większy niż jakieś 0,5 cm to w porządku, jak większy to wchodzi to już w pole obrazowe. Czasami mgławica ogarnia już całą soczewkę.
- Brud w przestrzeni sprawdza się równie łatwo - Bierzesz szkło i patrzysz pod ostre światło lub świecąc na soczewki z boku i skupiając wzrok na przestrzeni przysłony zobaczyć co tam jest, a z reguły jest drobna mgiełka złożona z tysięcy mikroskopijnych drobinek.
Światło wpadając nam w obiektyw rozprasza się na tych drobinkach i mamy i spadek ostrości i kontrastu, czasami dość znaczny.

Stałki to zazwyczaj dwa szczelne, metalowe bloki optyczne, przedni i tylny wkręcone w korpus - jedyna nieszczelność takiego układu to właśnie przestrzeń przysłony tam wychodzą dźwigienki sterowania i popychacza przysłony i zbiera się tam powoli drobny urz pochodzący z zewnątrz i ze ścierających się listków przysłony.
W zoomach takich skręconych bloków jest więcej czasami tylko trzy ale bywa i kilka ale nie wszystkie są ruchome - tu oprócz kurzu w przestrzeni przysłony zbiera się on też pomiędzy blokami ruchomymi.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach