matzll  Dołączył: 28 Lis 2014
Przesiadka z K-5IIS na Sony A7 (I gen) - warto?
Mam mały dylemat.
Jest okazja do kupna nowego A7 za bardzo dobrą cenę. O tym że samo body jest naprawdę ok to się już naczytałem i naoglądałem sporo :-) Pytanie jak cały system wygląda?
Jak z obiektywami i lampami? Ze sprzedaży obecnego sprzętu i po zakupie body zostanie mi ok 7-9 tys (ale przyjmijmy dolną granicę). Czy da radę skompletować za to zestaw
-coś szerokiego ok 24mm
-coś mega ostrego do studio (produkty)
-jakieś krótkie tele do portretów
-ze dwa flesze (mogą być manuale) + triggery

O ile mnie pamięć nie myli to kilka osób tutaj ma lub miało A7. Będę bardzo wdzięczny za radę. Wiem, że wszystkie te informacje są spokojnie do znalezienia w necie, ale przyznam szczerze, że o ile systemy P, C czy N w miarę znam i po prostu wiem czego szukać, tak w świecie Sony jestem totalnie zielony.

Warta świeczki w ogóle taka zamiana? Wiadomo, że to trochę siana straconego przy sprzedaży...
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
Re: Przesiadka z K-5IIS na Sony A7 (I gen) - warto?
matzll napisał/a:
Pytanie jak cały system wygląda?
Generalnie system nie wygląda. A7 jest wykorzystywany głownie przez osoby chcące podpiąć starsze szkła z innych systemów bez cropa :-P
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
matzll napisał/a:
Warta świeczki w ogóle taka zamiana?
Jeśli chodzi o jakość per piksel nie zyskasz praktycznie nic. Jeśli chodzi o AF, to stracisz... Zyskasz możliwość podpięcia prawie wszystkich szkieł, stracisz OVF... Ja bym pierwszego A7 na pewno nie kupił...
 

triger  Dołączył: 23 Lut 2009
Mnie osobiście najbardziej w systemie odrzucają kompresowane RAWy… :-/
 

Adam  Dołączył: 12 Sty 2010
W systemie jest genialny FE 55 F1.8. Równie doskonale zapowiadają się nadchodzące Batisy Zeiss'a 25mm oraz przede wszystkim 85mm (określany jako ciemniejszy otus).

FE 35 f2.8 jest ok - kompaktowy, bardzo dobra jakość. Zoom 24-70 F4 zbiera raczej umiarkowane opinie, tj. główne wątpliwości są do jego ceny, za którą nie do końca idzie spodziewana jakość. Jest też 70-200 F4, który też ma b. dobre noty, ale ergonomia całego zestawu podobno mocno spada w takim tandemie. Kit 28-70 daje nawet radę.

Generalnie ostatni "rzut" obiektywów (16-35 F4, 35mm F1.4, 90mm macro) jest też bardzo chwalony, ale ceny zabijają... (choć z drugiej strony są to ceny chyba normalne dla FF - nie mam porównania do odpowiedników szkieł nikona i canona).

Z lampami nie wiem co i jak. Oczywistym plusem systemu jest prawie nieograniczona możliwość podpinania starych obiektywów z przejściówkami. Taki np. kompaktowy Pentax M 20mm F4 z wizjerem elektronicznym i funkcją focus peaking zyskuje drugie życie :-)

Co do matrycy z A7, to powiem szczerze, że wg. mnie tyłka nie urywa... pod względem szumów i np. wyciągania z cieni to jest poziom matrycy K5 (skądinąd świetnej).

System zdaje się, że ma całkiem dobre perspektywy, bo poza co raz lepszymi puszkami (vide Sony a7RII) i co raz większą bazą obiektywów systemowych, powstają ulepszane wciąż adaptery, które np. oferują AF ze szkłami Canona. Gdyby jeszcze Sigma i Tamron zaczęli coś produkować, to byłoby świetnie.

Czy pisałem już, że drogo? :-P
 

matzll  Dołączył: 28 Lis 2014
jaad75 napisał/a:
Ja bym pierwszego A7 na pewno nie kupił...

A drugiego? Wielkiej różnicy między nimi nie widzę. Chyba, że wersję R...

Adam napisał/a:
System zdaje się, że ma całkiem dobre perspektywy

No właśnie, to chyba mnie skusiło w pierwszej chwili najbardziej. Dużo odmiana względem Pentaxa ;-)

Adam napisał/a:
Gdyby jeszcze Sigma i Tamron zaczęli coś produkować, to byłoby świetnie.

Ponoć Sigma już niebawem.

Adam napisał/a:
Czy pisałem już, że drogo?


Naoglądałem się ostatnio recenzji tych nowych Batisów, sprawdziłem ceny i stwierdziłem że jednak tanio, spodziewałem się cen ok 9-10 tys za te szkła. Taką 25 to bym na pewno na starcie przytulił. Ale masz rację, ceny "zwykłych" szkieł to gruba przesada. Nadrabiam od wczoraj recenzje różne i mocno rozczarowany jestem właśnie stosunkiem jakości do ceny. Zoomami raczej nie jestem zainteresowany, ale już wiem że nie uzbieram trzech stałek w moim budżecie :-?

PS. Choć w pentaxie też ceny niezbyt zachęcające...
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Ja też mniej więcej od pól roku drepczę wokół A7. Niestety cena obiektywów mnie odstrasza, bo korpusy są dość tanie i dość fajne.

Jeśli wyjdą do tych Soniaczy jakieś względnie tanie stałki 30/50/85 z f1.4-1.8 w cenie mniej więcej canonowskich EF-ek to radośnie wejdę w system. Ale na razie w perspektywie mam kupno nowszego korpusu FF Canona.
 

matzll  Dołączył: 28 Lis 2014
Benek napisał/a:
Ja też mniej więcej od pól roku drepczę wokół A7. Niestety cena obiektywów mnie odstrasza, bo korpusy są dość tanie i dość fajne.

Dokładnie. Ale, jak wspomniałem wyżej, z pentaxem mam podobne odczucia. Uwiebliam DA 21, ale do dzis nie mogę zrozumieć jak mogłem 2500zł za niego zapłacić ;-)

Benek napisał/a:
Ale na razie w perspektywie mam kupno nowszego korpusu FF Canona.

Co planujesz? Ja już prawie zdecydowany byłem na N D750, ale potem zapowiedzieli Canona 5DSr, więc postanowiłem poczekać i obczaić, a ostatecznie stwierdziłem że mogę do jesieni poczekać i przynajmniej zapoznać się z tym co Pentax ma do zaoferowania. Tymczasem trafiła mi się możliwość tego A7 za 3000zł brutto (zakup na firmę będzie, więc...) i znowu cały misterny plan... ;-)
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
matzll napisał/a:
A drugiego? Wielkiej różnicy między nimi nie widzę. Chyba, że wersję R...
Już prędzej, choć też jakoś bez wielkiego entuzjazmu. Podstawowa różnica to stabilizacja i ergonomia, do tego A7II jest niby uszczelniany i dzięki temu ponoć nie daje przecieków światła. No i ma trochę lepszy AF. Ciekawi mnie raczej co w praktyce pokaże poprawione 7R...
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Benek napisał/a:
35/50/85 z f1.4-1.8 w cenie mniej więcej canonowskich EF-ek to radośnie wejdę w system.
tak tanie to raczej nie będą, myślę że jako nowe konstrukcje do systemu w którym nie ma dla nich alternatywy (brak starszych modeli) ceny pewnie byłyby wyższe niż Nikkorów G

 

matzll  Dołączył: 28 Lis 2014
A to pierwsza generacja nie była uszczelniania? Jeszcze przed chwilą oglądałem recenzję A7 i A7R, w której były oblewane ;-)

Te przecieki światłą to chyba nie wpływają na zdjęcia?

Z af to faktycznie ciekawe. Na razie jeszcze nie spotkałem się z jakimś wielkim chwaleniem nowej generacji w tej kwestii.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
matzll napisał/a:
A to pierwsza generacja nie była uszczelniania?
Była plastikowa i bez uszczelek, A7R była magnezowa i uszczelniana, ale za to bez hybrydowego AF (pomijając kwestie matrycy itd). A7II jest magnezowa i uszczelniana.
 

matzll  Dołączył: 28 Lis 2014
Z pierwszej generacji R ma ponoć dużo wolniejszy AF od zwykłej 7.
Jutro sprawdzę jak działa EVF, bo moje doświadczenia z tym wynalazkiem są co najwyżej mocno średnie. Może nawet wypożyczę z Sony Centre, będzie możliwość wyrobienia sobie zdania. Z jednej strony, oprócz wspomnianych perspektyw całego systemu, faktycznie nic za bardzo nie przemawia za zmianą pentaxa na sony, ale z drugiej strony jest bardzo silna u mnie chęć poznania czegoś nowego ;-)
Tak czy siak dzięki za konkrety.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
matzll napisał/a:
Z pierwszej generacji R ma ponoć dużo wolniejszy AF od zwykłej 7.
Bo jedzie tylko na detekcji kontrastu, a i matryca nie jest demonem prędkości. A7 ma dodatkowo czujniki detekcji fazy.
matzll napisał/a:
Jutro sprawdzę jak działa EVF, bo moje doświadczenia z tym wynalazkiem są co najwyżej mocno średnie.
Jak dla mnie, jeszcze żaden EVF nie był na tyle dobry, by rozważyć rezygnację z OVF w przypadku fotografowania z okiem przy wizjerze, ale z drugiej strony mógłbym fotografować tylko używając tylnego ekranu w niektórych sytuacjach, choć przy takim używaniu aparatu ten ekran powinien być jak dla mnie odchylany (najlepiej w osi obiektywu) i dotykowy.
 

matzll  Dołączył: 28 Lis 2014
Odchylany przecież jest, tylko nie dotykowy.

Ciężki orzech do zgryzienia anyway. Kombinuję jak mogę jak to zrobić żeby kupić a7 i nie sprzdać Pentaxa ;-)
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
matzll napisał/a:
Odchylany przecież jest, tylko nie dotykowy.
No, ale to drugie też jest dla mnie istotne, jeśli mam obywać się bez OVF.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
matzll na Twoim miejscu będąc i mając stosowne fundusze sprzedałbym 21 i 35 LTD i sprawił sobie S 18-35/1.8. Po podpięciu tego szkoła ochota na FF (jak wielu raportuje) skutecznie przechodzi. :-D
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
jaki jest sens sprzedaży Limitedów i kupno behemotowej Sigmy, którą można dostać z innymi bagnetami ?

70/2.4 też niech sprzeda - w końcu ma 70-200/2.8
 

matzll  Dołączył: 28 Lis 2014
x4rd napisał/a:
matzll na Twoim miejscu będąc i mając stosowne fundusze sprzedałbym 21 i 35 LTD i sprawił sobie S 18-35/1.8

A widzisz, ja nie lubię zoomów ;-)
opiszon napisał/a:
70/2.4 też niech sprzeda - w końcu ma 70-200/2.8

Heh, zrobiłem dokładnie odwrotnie - kupiłem 70 żeby pozbyć się 70-200. Wziąłem ją nawet na wakacje, żeby dać jej ostatnią szansę i nie podpiąłem chyba ani razu. Zdecydowanie wolę Limiteda. Zarówno obrazkowo jak i (przede wszystkim) gabarytowo. A Sigmy i tak używałem w okolicach 70mm. Wczoraj wylądowała na allegro, dzisiaj pojechała do nowego właściciela.

Jutro sądny dzień, wizyta w Sony Centre, zobaczymy... ;-)
 

bogdanm  Dołączył: 01 Mar 2007
Re: Przesiadka z K-5IIS na Sony A7 (I gen) - warto?
Jak chcesz natywne obiektywy (bez przejściówki) to jest drogo. Ale już jest. Tylko, ze zazwyczaj wszystko funkiel nówka ze sklepu.

-coś szerokiego ok 24mm
Zeiss Batis 25/2

-coś mega ostrego do studio (produkty)
Sony 90/2.8

-jakieś krótkie tele do portretów
Zeiss Batis 85/2

-ze dwa flesze (mogą być manuale) + triggery
A7 ma normalną stopkę ISO.

Ewentualnie zawsze możesz podpinać wszystko co było na bagnet A poprzez przejściówkę LA-EA4; szkła będą istotnie tańsze (24/2, 24/2.8, makrówki 50 i 100mm, 85/1.4, sigmy, tamrony...)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach