yashicafx3  Dołączył: 08 Lis 2010
SMC Pentax-F(FA) 135mm F2.8 [IF]
Witajcie
Mam pytanie do użytkowników szkła
SMC Pentax-F (FA) 135mm F2.8 [IF]
czy rzeczywiście jest on taki szybki
wiadomo IF lekka grupa soczewek odpowiedzialna
za AF, naczytałem się, że to najszybsze szkło wśród
wiertarek z racji właśnie tej konstrukcji.
Mam Sigmę II EX 70-200 APO 2.8 SDM i prędkość AF jest ok
jak na Pentaxa oczywiście. Na cropie 135 byłoby w sam raz
dla mnie do hali na siatkówkę.
O ostrości 135mm F/FA nie ma co dyskutować, ale
zależy mi na opiniach użytkowników o celności i szybkości AF
przy śledzeniu obiektu duży dynamizm przy siatkówce.
i mała szansa ustawienia pułapek ostrości.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Jest szybki, przebieg od minimum do nieskończoności to jakieś 0,7 sekundy.
Ruch pierścienia to około 135 stopni, w tym 90 stopni obrotu to zakres od minimum do 2 metrów, reszta to tylko bzyk - jakieś, dosłownie 0,2 sekundy.
 
yashicafx3  Dołączył: 08 Lis 2010
Dzięki za konkretne informacje.
Jak by ktoś chciał się rozstać ze swoją 135mm to proszę o wiadomość na PW.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Grzechotnik napisał/a:
reszta to tylko bzyk - jakieś, dosłownie 0,2 sekundy.

Tyle teorii. W praktyce obiektyw w cięższych warunkach lubi błądzić. Np tam, gdzie DA 55 od razu ustawia ostrość, FA 135 lubi przelecieć skalę 2-3 razy.
Ma za to 100% pewność trafienia (K-5II).
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Michu napisał/a:
W praktyce obiektyw w cięższych warunkach lubi błądzić. Np tam, gdzie DA 55 od razu ustawia ostrość, FA 135 lubi przelecieć skalę 2-3 razy.

Przemyślałeś ten swój tekst? bo to delikatnie mówić odkrywczy idiotyzm jest.

Nie obiektyw błądzi a czujka AF !!! - Prawda pierwsza
Działanie czujki AF jest zależne od ilości światła która do niej dociera - prawda druga
Więc NIGDY ale to NIGDY nie porównuje się sprawności czujnika AF z obiektywami zarówno o INNYCH ogniskowych jak i o INNEJ jasności.
Porównanie pracy z obiektywem o świetle F2,8 do F1,8 nie ma ABSOLUTNIE żadnego sensu, to ponad dwa razy większa ilość światła.
To niestety i Teoria i Fizyka i w praktyce inaczej też nie będzie.
 

matzll  Dołączył: 28 Lis 2014
Grzechotnik, powinieneś spisać 10 przykazań wypowiadania się nt AF, będzie łatwiej niż toczyć tę krucjatę przy każdej okazji z osobna :-D
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Grzechotnik napisał/a:
Przemyślałeś ten swój tekst? bo to delikatnie mówić odkrywczy idiotyzm jest.

Nie obiektyw błądzi a czujka AF !!! - Prawda pierwsza
Działanie czujki AF jest zależne od ilości światła która do niej dociera - prawda druga
Więc NIGDY ale to NIGDY nie porównuje się sprawności czujnika AF z obiektywami zarówno o INNYCH ogniskowych jak i o INNEJ jasności.
Porównanie pracy z obiektywem o świetle F2,8 do F1,8 nie ma ABSOLUTNIE żadnego sensu, to ponad dwa razy większa ilość światła.
To niestety i Teoria i Fizyka i w praktyce inaczej też nie będzie.
Ale kolego Grzechotnik nie musisz się tak unosić bo sam nie przemyślałeś swojego tekstu. To że obiektywy mają różną jasność nie ma takiego wpływu na czujnik AFa jak Ci się wydaje a to dla tego że przykładowo w K-5 i K-5II wszystkie czujniki poza centralnym działają do przysłony F5,6 a centralny do przysłony F2,8. Niestety ta większa dawka światła jest tracona przez sam czujnik i to wynika wprost z jego konstrukcji.
 
yashicafx3  Dołączył: 08 Lis 2010
Pozostawiając techniczne dywagacje nt. czujnika AF i jasności szkieł.
Powiedzcie koledzy jak ma się sytuacja z SMC Pentax-DA 70mm F2.4 Limited
który mógłby znaleźć się w polu mojego zainteresowania, optycznie wiadomo
kozak group, ale jak z prędkością AF, z limitedów miałem DA 34mm makro
i tam AF to była porażka od K100 przez K10, K5 i nawet K3, w zasadzie
manual z funkcją AF, choć na analogach Z1, MZ5 i 6 było odczuwalnie szybciej.
ps. moje FA 50 1.4 i 1.7 też czasem potrafią się zagubić z AF w półmroku..
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
yashicafx3 napisał/a:
jak z prędkością AF

70/2,4 to jeden z najszybszych obiektywów w tym systemie. Widocznie stanowi wyjątek od teorii o ilości światła (np. względem 50/1,4) ;-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Grzechotnik - OKO, równie dobrze zamiast DA 55 wstawiam DA 16-50. Światło jak przy 135. I nadal gwiazdka ustawia ostrość od razu, podczas gdy 135 błądzi. I w przeciwieństwie do Ciebie nie teoretyzuję, tylko wypowiadam się na podstawie wielu sesji popełnionych tymi szkłami.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
ZbyszekB napisał/a:
To że obiektywy mają różną jasność nie ma takiego wpływu na czujnik AFa jak Ci się wydaje a to dla tego że przykładowo w K-5 i K-5II wszystkie czujniki poza centralnym działają do przysłony F5,6 a centralny do przysłony F2,8.

Nie no GENIALNE - sprzedaj ten patent zarobisz miliony, poważnie mówię, tylko najpierw wymyśl taki czujnik.

Więc ŁOPATOLOGICZNIE:
Mamy dane niezmienne warunki świetlne i na obiektyw PADA dana ilość światła przyjmijmy 100 jednostek, ale to ile przez niego przejdzie zależy już od jego jasności.
Przez obiektyw o świetle F1,0 - przechodzi 100 jednostek, przez taki o świetle F1,4 już tylko 50, przez F2 już tylko 25, a przez F2,8 tylko 12,5 - i tyle dostanie czujnik AF - dalej wydaje Ci się, że będzie pracował tak samo i nie ma to żadnego znaczenia?
(w powyższym pomijamy fakt, że parametr podawany jako liczba F NIE JEST realną wartością a teorią, REALNA transmisja jest podawana jako T, zazwyczaj mają tak obiektywy filmowe, więc porównywanie nawet dwóch szkieł 135mm F2,8 też nie ma sensu)

Michu napisał/a:
równie dobrze zamiast DA 55 wstawiam DA 16-50. Światło jak przy 135. I nadal gwiazdka ustawia ostrość od razu, podczas gdy 135 błądzi.

Kolejna złota myśl - TO NIE SĄ TE SAME OGNISKOWE więc się tego nie porównuje !!!
Czujnik AF obejmuje określony rozmiar kadru w którym MUSI się znaleźć jakikolwiek obiekt na którym da się ustawić ostrość - jak w obszarze czujki znajdzie się wyłącznie jednolita barwa np czysta biel to czujka jest fizycznie ślepa - nic nie ustawi bo nie ma na czym.
Kadr ze 135 obejmuje INNY obszar niż kadr z 55 - W 135 w obrębie obszaru czujnika może być tylko czysta biel, a dla kadru z 55 choćby patyk w rogu i cudów nie ma.

Twoje porównanie to tak jak próba zaparkowania na 3 metrowym miejscu parkingowym Smarta i 6 metrowego Cadilaca - Wedle Ciebie powinno się udać bo oba to samochody a długość nie ma znaczenia :evilsmile:
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Grzechotnik - po pierwsze uspokój się. Po drugie ostrzę zawsze na kontrastowy punkt (najczęściej oko). Po trzecie opisuję realne zastosowania, a nie teorię. Sądzę, że Yashicafxaa mało interesują Twoje wywody teoretyczne i porównania do samochodów - chodzi o praktykę, realne doświadczenia.
Przy całym szacunku dla Twojej wiedzy - może gdybyś więcej zajmował się fotografią a mniej sprzętem byłbyś ostrożniejszy w tak jednoznacznym wyrażaniu opinii.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Grzechotnik napisał/a:
Nie no GENIALNE - sprzedaj ten patent zarobisz miliony, poważnie mówię, tylko najpierw wymyśl taki czujnik.
Tego nie da się opatentować bo inni to już zrobili więc nie będę miał co sprzedawać. Czujnik to nie matryca i Twoje "łopatologiczne tłumaczenie" w tym momencie traci sens. Po drodze są jeszcze soczewki i mikropryzmaty. Te soczewki nie muszą "łapać" całego światła z obiektywu i tego nie robią a mikropryzmaty też trochę tracą z "jasności" obiektywu (przysłona). Czujniki ze względu na zasadę działania wykorzystują tylko część światła z obiektywu.

Grzechotnik napisał/a:
(w powyższym pomijamy fakt, że parametr podawany jako liczba F NIE JEST realną wartością a teorią, REALNA transmisja jest podawana jako T, zazwyczaj mają tak obiektywy filmowe, więc porównywanie nawet dwóch szkieł 135mm F2,8 też nie ma sensu)
No to liczenie GO przy danej skali odwzorowania w zależności od przysłony diabli wzięli. :lol:

A tak z innej beczki to ja nie muszę Ci nic udowadniać. Ten wcześniejszy post napisałem tylko dla tego że wprowadzasz innych w błąd. Ale faktycznie nie muszę tego robić bo to nie jest mój problem ale innych którzy czytają Twoje błędne "wywody".

Z moje strony EOT.
 
yashicafx3  Dołączył: 08 Lis 2010
Michu napisz mi ja 135 radzi sobie praktycznie przy dynamicznych scenach (sport), światło w naszej hali mam na poziomie Sigma 70-200 przysłona F2.8 czas 250-450 ISO 3200, radzi sobie przyzwoicie,
ale przy siatkówce jest trochę mało mobilna przy dynamicznych akcjach, a moge podejść blisko pod samą linię boiska.
Może ktoś potwierdzić szybkość limiteda 70mm F2.4?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Tak. Ltd 70/2.4 jest szybki.

Wrażenie szybkości dodatkowo potęguje dźwięk wiertarki :-D
 

matzll  Dołączył: 28 Lis 2014
Jest szybki, ale Sigma 70-200 jest szybsza ;-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Yashicafx3 - nie mam pojęcia, jak to szkło zachowuje się w dynamicznych scenach - nie robię takowych, Faktem jest niezaprzeczalnym, że jest to diabelnie szybkie szkło.
 
yashicafx3  Dołączył: 08 Lis 2010
Napisz mi Michu jak wygląda sytuacja przy AF ze śledzeniem obiektu, weźmy np samochód jadący daje sobie radę z K3, są w 70% ostre zdjęcia w serii?
 

kerad  Dołączył: 02 Sie 2006
Grzechotnik napisał/a:
to tak jak próba zaparkowania na 3 metrowym miejscu parkingowym Smarta i 6 metrowego Cadilaca

Michu napisał/a:
Yashicafxaa mało interesują Twoje wywody teoretyczne i porównania do samochodów

yashicafx3 napisał/a:
jak wygląda sytuacja przy AF ze śledzeniem obiektu, weźmy np samochód

:-B
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
ZbyszekB napisał/a:
A tak z innej beczki to ja nie muszę Ci nic udowadniać. Ten wcześniejszy post napisałem tylko dla tego że wprowadzasz innych w błąd. Ale faktycznie nie muszę tego robić bo to nie jest mój problem ale innych którzy czytają Twoje błędne "wywody".

Mi nie musisz nic udowadniać bo ja wiem, że Twoja pisanina to głupoty.
Ale skoro tak twierdzisz - więc obalimy prostym przykładem TWE BREDNIE bo ty człowieku mylisz setki pojęć a próbujesz uczyć innych.

ZbyszekB napisał/a:
to że obiektywy mają różną jasność nie ma takiego wpływu na czujnik AFa jak Ci się wydaje a to dla tego że przykładowo w K-5 i K-5II wszystkie czujniki poza centralnym działają do przysłony F5,6 a centralny do przysłony F2,8.

Więc proszę łaskawie wyjaśnić wszystkim czytającym jakim, że to cudem moja K5 i KAŻDY inny korpus Pentaxa z AF potrafi ustawić ostrość zarówno na centralnym jak i każdym innym punkcie AF z obiektywem Sigma 18-250 mm F3.5-6.3?
Jakim cudem działa AF zarówno na centralnym i każdym inny punkcie AF z obiektywem kitowym który jak wiemy ma światło F3,5-5,6
SKORO twierdzisz, iż [quote="ZbyszekB"]wszystkie czujniki poza centralnym działają do przysłony F5,6 a centralny do przysłony F2,8.[/quote]

Jak już się uporasz z naginaniem praw optyki do powyższych dwóch przykładów to pytanie numer trzy - jak działa potwierdzenie ostrości z lustrzanymi obiektywami o świetle F8 i F11 (dla ułatwienia dodam, że ze szkłem manualnym działa nam tylko punkt centralny pracujący do
ZbyszekB napisał/a:
a centralny do przysłony F2,8
:evilsmile:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach