AGIO  Dołączył: 05 Lut 2015
Vivitar Series 1 - elementy na tubusie
Witam! Jestem czytelnikiem Forum ale jeszcze nie zabierałem głosu, mam kilka wątpliwości:
1. posiadam VIVITAR-a Series 1 70-210, wersja Komine, M42, jako jedyna posiada po obu stronach tubusa wystające elementy (ograniczniki?) - a na jednym z nich biały przycisk, do czego służy?
2. do podpięcia w/w pod body używam przejściówek (3!) - niestety przy każdej próbie podpięcia, napisy z ogniskową na obiektywnie pojawiają się na prawo lub na lewo od pionowej osi aparatu, czy przejściówki tak mają? przy innych szkłach napisy są w pionie!
3. co sądzicie o VIVITAR-ze 135 2,8 czy jest tak ostry jak Jupiter 37 lub Takumary, czy ostrzy od 2,8?

Pozdrawiam
AGIO
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
AGIO, jeżeli chodzi o 135-tkę to nie wiem którą masz... popatrz tu : http://www.pentaxforums.c...primes-c85.html
Jeżeli chodzi o 70-210 to te wystające elementy służą do ograniczenia ostrzenia w celu skrócenia czasu ostrzenia. Np jeżeli fotografujesz sceny w odległości 5-10 m od Ciebie to po ustawieniu ograniczników pierścień ostrości będzie obracał się tylko w tym zakresie. Jak ustawisz je na full to będzie kręcił do nieskończoności. Mam takie rozwiązanie w Kironie. Przycisk pewnie pozwala na przesunięcie tego elementu po wciśnięciu przycisku (co skutkuje wydłużeniem lub skróceniem pola ostrzenia). Tak jest u mnie w Kironie (tego Vivitara akurat nie miałem) . Tu poczytasz o nim:
http://www.pentaxforums.c...-version-3.html
A tu możesz pobrać PDF z instrukcją :
http://www.boggys.co.uk/page41.html
Jeżeli chodzi o ustawienie napisów to prawdopodobnie ktoś grzebał przy "dupce" obiektywu.... po założeniu adaptera oznaczenia na obiektywie powinny być na górze jak przy obiektywach z bagnetem Pk.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
- Wystające elementy z boku miała wersja Kirona a nie Kominy !!!
Rozróżnić szkła jest łatwo - Kiron miał światło F3,5 i gwint mocowania filtrów 67mm, wersja Kominy światło F2,8-4 i gwint mocowana filtrów 62mm.

- Przełącznik nie służy do jakiegoś ograniczania zakresu :mrgreen: ostrości a służy do przełączenia szkła w tryb makro, wciskamy biały przycisk i przekręcamy obiektyw zgodnie ze wskazaniem żółtej strzałki na korpusie, czasami z racji nieużywania ciężko to chodzi.

- z redukcjami bywa różnie, złe zamocowanie dupki raczej nie wchodzi w grę, dupka sprzęga się we właściwy sposób z elementami wewnątrz obiektywu, złe zamocowanie spowodowałby brak działania np bolca przysłony.
Źle zamocować można natomiast sam tubus ze skalą co jest daleko bardziej prawdopodobne. Sprawdzić też łatwo, w szkłach M42 skala musi być naprzeciwko bolca popychacza.
Teoretycznie da się wszystko źle złożyć ale musiałby to składać ostatni idiota :evilsmile:

- Vivitarów 135mm F2,8 było kilka modeli, dwie wersje Kominy i jedna Tokiny pytanie którą masz na myśli.
Samo zaś pytanie "czy ostrzy od F2,8" nie ma sensu, każdy właściwie zmontowany obiektyw OSTRZY, przysłona nie ma tu żadnego znaczenia. Przysłona ma wyłącznie znaczenie dla rozkładu ostrości w kadrze. W miarę przymykania przysłony następuje zmniejszanie się wad pozaosiowych obiektywu jednocześnie wzrastają wady związane z dyfrakcją, aż do punktu w którym obie krzywe się spotykają i to jest punkt w którym uzyskujemy granicę rozdzielczości danego układu.
 

DiMarco  Dołączył: 24 Sty 2012
Re: Vivitar Series 1 - elementy na tubusie
2. do podpięcia w/w pod body używam przejściówek (3!) - niestety przy każdej próbie podpięcia, napisy z ogniskową na obiektywnie pojawiają się na prawo lub na lewo od pionowej osi aparatu, czy przejściówki tak mają? przy innych szkłach napisy są w pionie!

Rozumiem ze masz przejściówkę M42/PK i to w dodatku takiego najtańszego "chińczyka"?
Tu właśnie leży przyczyna tego o czym powyżej piszesz. Oryginał należy nabyć, wtedy będziesz zadowolony, ale tanio raczej nie będzie :-P .

 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Mam 4 przejściówki...trzy z nich to tania chińszczyzna (bez sprężyny blokującej) i jedną oryginalną Pentax-a. W każdej z nich wszystkie moje obiektywy M42 mocowane są prawidłowo w korpusie.Grzechotnik, z całym szacunkiem... wersja Komine M42 ma wystające elementy, a sprawdza się nie po świetle obiektywu a po numerze seryjnym obiektywu. Vivitary wykonane przez Komine mają numery seryjne zaczynające się od numeru 28 (28xxxxxx) a Kirona od 22 (22xxxxxx) . Ma to miejsce we wszystkich modelach Vivitara bez względu na typ obiektywu czy ogniskową. Vivitary produkowało wielu producentów i jedynie numer seryjny jednoznacznie określa od jakiego producenta pochodzi dany egzemplarz....
 
AGIO  Dołączył: 05 Lut 2015
Mój VIVI to Kiron nr seryjny zaczyna się na 22 i średnica filtra to 67 mm.
Co do dupki, to chyba jednak ktoś przy tym majstrował - gdyż oprócz przesunięcia napisów, obrót pierścieniem z żółtą strzałką jest niemożliwy, albo z powodu nie uzywania zaklinował się na amen.
Jśli chodzi o przejściówki to uzywam nieststy chińskich!
Dzięki i pozdrawiam!
AGIO
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Narado napisał/a:
z całym szacunkiem... wersja Komine M42 ma wystające elementy

Niestety nie, przełączniki posiada tylko wersja Kirona. Kolega wyraźnie pisze o Vivitarze SERIES 1 - w tym zakresie ogniskowych 70-210 było pięć modeli.
1 - Kirona, światło F3,5, konstrukcja 15 soczewek w 10 grupach, gwint filtra 67mm
2 - Tokiny, światło F3,5, konstrukcja 14 soczewek w 10 grupach, gwint filtra 62mm
3 - Komina, światło F2,8-4, konstrukcja 14 soczewek w 10 grupach, gwint filtra 62mm
4 - Cosina, światło F2,8-4, konstrukcja 14 soczewek w 11 grupach, gwint filtra 58mm i późniejsze wersje 62mm
5 - Cosina, światło F2,8-4, konstrukcja 14 soczewek w 11 grupach, gwint filtra 58mm

Przełączniki z boku posiadała wyłącznie wersja Kirona, koledze chodzi o coś takiego.




ps: po numerach producenta rozpoznajemy do pewnego okresu, w połowie lat 80 Vivitar przestał kodować producenta w numerze seryjnym.
 
AGIO  Dołączył: 05 Lut 2015
Tak, Kolega Grzechotnik ma rację!

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach