pazuzu88  Dołączył: 14 Kwi 2011
Zmiana korpusu K-30 na ....
Obecnie posiadam (już prawie 3 lata) k-30, wcześniej 2 lata K-r. Aparatu używam następująco:
- 95 % Krajobrazy (zdjęcia jak z linku w podpisie)
- 5 % Zdjęcia rodzinne tzn jakieś święta, wyjazdy, wycieczki.

Zastanawiam się nad zmianą na k-3II. Gdzieś tam jestem "gadżeciażem" i lubię kupić coś nowego z elektroniki:)
Wyraźne zmiany jakie moim zdaniem odczuje to przede wszystkim górny wyświetlacz. Oprócz tego blokowane koło nastaw, oraz pomiar światła pod przyciskiem. Chciałbym ponadto pobawić się fotografią gwiazd z racji wbudowanego GPS-a.

Jak uważacie, warto dokonać takiej zmiany? Jak ma się matryca w k-3II? Dodam że obrabiam zdjęcia w LR.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
pazuzu88 zdecydowanie na plus i odczujesz różnicę. W krajobrazach powinien pomóc Ci także Pixel Shift
 
metall1000  Dołączył: 13 Maj 2010
Ja zamieniłem k-30 na k-3II i jestem zadowolony :-D :mrgreen: :-B
 

pazuzu88  Dołączył: 14 Kwi 2011
metall1000 a mógłbyś napisać swoje odczucie po tej zmianie?

Zdjęcia również drukuję w formacie a4, jednak k-30 jest pod tym względem aż nadto dobre. Ogólnie nie spodziewam się lepszej jakości zdjęć, tylko ergonomii oraz lepszej pracy na Raw-ach (wyciąganie z cieni, prześwietleń). Nie ukrywam że większa rozdzielczość również się przyda. Często kadruje zdjęcia i w niektórych brakuje Mpix żeby wydrukować na a4 (przy 400dpi)
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Jeśli 95% Twoich zdjęć to krajobrazy to zdecydowanie warto.
Pomijając zalety obrazka to zwłaszcza docenisz GPS, nie dość, że pokaże pozycję to jeszcze zapisuje kierunek w którym był zwrócony aparat - w krajobrazie trzeba przyznać to bardzo przydatna funkcja, pamięć jest jednak zawodna.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Szczególnie przydatne, gdy górki są mało charakterystyczne.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
pazuzu88 napisał/a:
Zdjęcia również drukuję w formacie a4, jednak k-30 jest pod tym względem aż nadto dobre. Ogólnie nie spodziewam się lepszej jakości zdjęć, tylko ergonomii oraz lepszej pracy na Raw-ach (wyciąganie z cieni, prześwietleń).
Jeśli zależy Ci nie tyle na rozdzielczości co na dynamice tonalnej to K-5IIs byłby lepszym wyborem od K-3II. K-3II ma dynamikę większą od K-30 o około 0.6EV a K-5II ma większą o 0.5EV od K-3II. Czyli można by rzec, że jeśli zmiana na K-3II była by zmianą o jedną klasę to na K-5IIs - o dwie klasy. Oczywiście tylko jeśli chodzi o dynamikę.
http://www.dxomark.com/Ca...___1026_830_811

 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
GPS w takich zastosowaniach jest naprawdę nieoceniony, nawet gdyby górki były dostatecznie charakterystyczne. Sam rozważam K-3 v2 z tego powodu, bo niestety założenie O-GPS1 na sanki K-5 wyklucza użycie jakiejkolwiek lampy, a czasami dopalenie jest niezbędne. Jedynym minusem namiernika wbudowanego jest uboższe menu, nieznana jest też jakość/selektywność anteny. Natomiast zasilanie z głównego aku, ergo uwolnienie się od dodatkowych AAA, ja uważam za plus dodatni 8-)
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
GPS to teraz ma każdy telefon. Prosta apka na telefon załatwia sprawę. Lepsze smartfony mają również wbudowany kompas. Dane GPS dogrywa się później do zdjęć w LR na podstawie logu z telefonu. Tylko godzina i data w aparacie muszą być zsynchronizowane z czasem w telefonie.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Kierunku robienia zdjęcia GPS zw smartfona nie załatwi ;-)
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Wiadomo, ale wszystko zależy od zastosowań. Wychodząc poza zasięg tzw. cywilizacji fona się i tak wyłącza i chowa głęboko. Jeśli nie, to działający GPS fona w połączeniu z nieustannymi próbami zalogowania się do nieistniejących sieci zeżre każdą baterię w pół dnia :evil:
Jeszcze kwestia dokładności. Robiąc widoczki UWA błąd położenia GPS na poziomie 100-200m jest pomijalny. W przypadku robienia dokumentacji, niekoniecznie makro ale z małych dystansów, pożądana jest możliwie duża dokładność. O-GPS1 porównywany z GPSem pół-pro dawał błąd na poziomie 5m, co uznaję za bardzo dobry wynik. Błędu odbiorników wbudowanych w chipy fonów, gdzie antena jest schowana pod ekranem [jeśli w ogóle jest odrębna] nie podejmuję się oszacować.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Plwk, szczerze powiedziawszy nie wiem jak jest obecnie. Dawno się tym nie bawiłem a ciągle przybywa sporo aplikacji na androida. Być może są jakieś aplikacje, które zapisują do logu również informacje z kompasu elektronicznego. Oczywiście trzeba by było wtedy telefon przymocować do aparatu co może być uciążliwe :-P

Jeśli dla kogoś dane z kompasu są równie ważne co jakość obrazka to OK. Ja jednak bym się mocno wkurzał gdyby przez jakiś GPS rozładowała mi się bateria w aparacie i nie mógłbym zrobić przez to zdjęcia.

A po co w ogóle takie dane zapisywać? Dla publikacji w Google Earth czy dla własnego użytku? Jak dla własnego to wolę mieć log GPS z wycieczki zapisany w telefonie bo później można odtworzyć trasę i łatwiej znaleźć to samo miejsce np. w celu zrobienia fotki w innej porze roku czy przy innej aurze.

[ Dodano: 2016-07-15, 12:21 ]
Greentrek, ja w tym celu używam zewnętrznego odbiornika GPS Bluetooth. Dokładność jest bardzo dobra a bateria w fonie wystarcza spokojnie na kilkunastogodzinne nawigowanie. Może na jakichś odludziach, gdzie nie ma zasięgu sieci komórkowej, faktycznie bateria będzie szybciej się wyczerpywała ale zawsze można włączyć wtedy tryb samolotowy i wyłączona zostanie komunikacja radiowa GSM.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
greentrek napisał/a:
uboższe menu

A czego brakuje? Używałem O-GPS1 z K-5II, teraz mam K-3II i nie pamiętam większych różnic.

greentrek napisał/a:
nieznana jest też jakość/selektywność anteny

greentrek napisał/a:
błąd na poziomie 5m

Wg moich obserwacji GPS wbudowany w K-3II jest porównywalny pod tym względem z O-GPS1.

Grzenio napisał/a:
log GPS z wycieczki

GPS Pentaxa też zapisuje ścieżkę (w formacie KML), można sobie później przekopiować plik na komputer lub do telefonu.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Kierunek potrzebny do opisu zdjęcia, żeby później wiedzieć co się ogląda.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
bakulik napisał/a:
GPS Pentaxa też zapisuje ścieżkę (w formacie KML)

A zapisuje ją cały czas, nawet jak aparat jest wyłączony? Testował ktoś jak w praktyce GPS wbudowany w K-3II wpływa na wyczerpywanie baterii?
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Grzenio napisał/a:
A zapisuje ją cały czas, nawet jak aparat jest wyłączony?

Tak, dlatego trzeba pamiętać o wyłączeniu GPSa przy chowaniu aparatu do torby na dłużej.

Grzenio napisał/a:
Testował ktoś jak w praktyce GPS wbudowany w K-3II wpływa na wyczerpywanie baterii?

Dokładnych pomiarów nie robiłem, ale 6-godzinny spacer z włączonym logowaniem GPS, w czasie którego zrobiłem ok. 200 zdjęć, spowodował zużycie ok 50% baterii.

O-GPS1 zasilany jest jednym ogniwem AAA, które wg producenta wystarcza na ok. 8 godzin pracy. Paluszek daje napięcie 1.2 V (NiMH), a jego pojemność ok. 800 mAh. Czyli w ciągu godziny odbiornik zużywa 100 mA prądu, co daje 0,12 Wh. D-LI90 ma pojemność 1860 mAh przy 7.2 V (14 Wh), zakładając taki sam apetyt na prąd GPSa w K-3II powinien wystarczyć na ~120 h pracy samego odbiornika. Oczywiście powyższe obliczenia są mocno uproszczone, ale wygląda na to, że wpływ pracy GPSa na zużycie prądu jest nieduży.

Edycja: 15.07.2016, 15.10. Poprawiłem obliczenia zmieniając początkowo błędnie przyjęte dwa ogniwa AAA na właściwe jedno.

 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
O-GPS1 zasilany jest jednym ogniwem. Chyba, ze mam jakas ubozsza wersje :D

pz
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
No widzisz, nie zapamiętałem dokładnie. Czyli wyżej wymieniony czas wydłuża się dwukrotnie do ok. 120 h. :-)
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
bakulik napisał/a:
A czego brakuje? Używałem O-GPS1 z K-5II, teraz mam K-3II i nie pamiętam większych różnic.

Jeśli dobrze pamiętam to np. głównego ekranu Kompasu Elektronicznego [w Bystrem wyrwałem K-3 v2 zipzipowi, ale nie na długo i nie wszystko mogłem sprawdzić]
bakulik napisał/a:
GPS Pentaxa też zapisuje ścieżkę

Ale który, zewnętrzny czy wewnętrzny? [choć dla mnie to akurat obojętne, bo tracki zapisuję na innych urządzeniach, GPS w aparacie jest mi potrzebny stricte do tagowania fot]
bakulik napisał/a:
O-GPS1 zasilany jest dwoma ogniwami AAA, [...] wpływ pracy GPSa na zużycie prądu jest nieduży.

O, i to lubię - konkretne wyliczenia, a nie widzimisię :-B Tylko że...ja mam chyba jakiegoś innego O-GPS1, w którego wchodzi tylko 1xAAA [nb. szkoda że nie AA]. Ale w takim razie bilans energetyczny jest jeszcze korzystniejszy.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
greentrek napisał/a:
Jeśli dobrze pamiętam to np. głównego ekranu Kompasu Elektronicznego

Jest jako jedna z opcji ekranu stanu: https://youtu.be/NiYsNXGJNvg?t=24m15s

greentrek napisał/a:
Ale który, zewnętrzny czy wewnętrzny

Na pewno ten wbudowany w K-3II.

greentrek napisał/a:
którego wchodzi tylko 1xAAA [nb. szkoda że nie AA]. Ale w takim razie bilans energetyczny jest jeszcze korzystniejszy

Tak, napisałem już powyżej, że źle zapamiętałem liczbę baterii potrzebnych do zasilania odbiornika.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach