kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
[kndr] Różne różności do skrytykownia
Zdjęcie zrobione widzom gdy zaczął padać deszcz w czasie imprezy kulturalno-rozrywkowej na wolnym powietrzu. Co sądzicie?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Nie mają najszczęśliwszych min.
 

kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
To prawda. Zastanawiam się, czy zestawienie środkowej osoby, patrzącej w zupełnie innym kierunku niż pozostała część jest w jakiś sposób interesującym ujęciem? No i właśnie, czy wyłowienie z widowni stanu pewnej apatii może być dobrym kierunkiem do osiągnięcia ciekawego efektu, czy też widownię przedstawiać wyłącznie w pozytywnych barwach - uśmiech, zaskoczenie, zafascynowanie itp. Macie z tym doświadczenie?
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
takie zestawienie może na przykład opowiadać że nie tylko deszcz był powodem apatii
 

kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
Coś musiało być na rzeczy. Chyba na scenie była jakaś zapchajdziura, bo pamiętam, że sam z nudów zacząłem patrzeć apatycznie na wprost i cyknąłem zdjęcie. Dopiero w domu zobaczyłem, że widownia ma nietęgą minę. Nasunęła mi się taka konkluzja, że ludzie potrzebują jednak nieustannego dopływu pozytywnych bodźców. W przeciwnym wypadku bardzo wielu ludzi przyjmuje twarz zacięto-apatyczną. Obserwowaliście kiedyś miny kierowców i pasażerów aut jadących w przeciwnym kierunku do waszego? Idę o zakład, że 99% jest właśnie w takim stanie.
 
bildam  Dołączył: 19 Kwi 2006
kndr napisał/a:
Zdjęcie zrobione widzom gdy zaczął padać deszcz w czasie imprezy kulturalno-rozrywkowej na wolnym powietrzu. Co sądzicie?
A gdzie zdjęcie?
Przepraszam, juz widzę, nie załadowało za pierwszym razem :oops:

 
Kaisel  Dołączył: 15 Sty 2007
Moim zdaniem najciekawiej wyszła ta dziewczynka na dole.
 
g70104sm  Dołączył: 25 Cze 2007
kndr napisał/a:
Zastanawiam się, czy zestawienie środkowej osoby, patrzącej w zupełnie innym kierunku niż pozostała część jest w jakiś sposób interesującym ujęciem?

Mnie się to zdjęcie podoba. Nie jest spektakularne, ale na swój sposób hipnotyzuje.
Może dlatego, że dziewczyna jednocześnie patrzy się w kierunku oglądającego, ale nie na niego. Na dodatek ten efekt jest wzmocniony mocną, centralną kompozycją. Co prawda wysoka blondyna i pani w białej bluzce odciągają uwagę od centralne postaci, ale na to forumowi magicy na pewno znajdą kilka sposobów :-)

[ Dodano: 2007-08-13, 21:50 ]
O, coś takiego miałem na myśli (wiem, średni efekt, uzyskany Picasą w minutę. Tak tylko dla zilustrowania)
[/URL]
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
kndr napisał/a:
Co sądzicie?

tej dziewczynie w środku możnaby sądzę fajne portrety zrobić ... zrobiłbym chyba pare zbliżeń tej dziewczynki z kurtką na głowie ... :roll:
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
g70104sm, podoba mi się Twoja przeróbka. IMO trafia w sedno :-)
 

kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
[kndr] Różne różności do skrytykowania
Popełniłem niedawno kilka zdjęć na festynie dożynkowym w Rybniku Chwałęcicach. Galeria ukazała się w portalu rybnicki.com na stronie http://rybnicki.com/start...eportaz_dozynki Jakie są wasze wrażenia po zobaczeniu zdjęć? Dla formalności - używałem DA 18-55 a na dwóch ostatnich DA 50-200.
 

Wojtek.A  Dołączył: 31 Sie 2006
Większość zdjęć wydaje mi się lekko nieostra, może to wina agresywnej kompresji do JPG, przy takim słońcu to nie powinny być za długie czasy. Chyba pomógł by zdjęciom postprocessing i prezentacja w większej rozdzielczości.
Podoba mi się kilka kadrów np. ten
link
 

kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
Wiesz, że mam te same odczucia co do ostrości? Nie wiem co się stało ale mam wrażenie, że KIT stracił ostrość "jak żyleta". Wiem, że to brzmi dziwnie, ale ostatnio robiłem fotki rodzinne na ślubie i moje wrażenia były identyczne. Pojawia się lekka nieostrość (albo mgiełka, nie wiem co jest przyczyną) ale nadal nie wiem, czy jest to subiektywne odczucie, błędy w robieniu zdjęć czy też jakaś usterka. Na festynie słońce było całkiem przyjemne moim zdaniem i zdjęcia powinny wyjść, jak to wcześniej pisałem, "jak żyleta". A jednak tak nie było.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Używasz centralnego punktu AF czy tej kolorowej dyskoteki? ;-)
 

Wojtek.A  Dołączył: 31 Sie 2006
Też tak miałem jakiś czas temu, zdjęcia w mocnym słońcu, a wyglądają na nieostre. Wtedy nie myślałem nad tym zbytnio tylko zwaliłem na karb mojej amatorszczyzny. Teraz widzę, że zbyt duża wartość przysłony pogarsza jakość obrazu. Ma to chyba związek ze zwiększonym wpływem dyfrakcji na powstający obraz, ale nie będę się kompromitował moją wiedzą z optyki ;)
Staram się teraz trzymać przesłon poniżej 10 i w dobrym świetle nie trafiają mi się już takie nieostrości.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
zbyt duża wartość przysłony pogarsza jakość obrazu. Ma to chyba związek ze zwiększonym wpływem dyfrakcji na powstający obraz

O to, to. Poniżej f16 robi się mydełko.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Osobiście staram się trzymać w zakresie 1.4--8
 

kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
Zorzyk: używam ważonego centralnie pomiaru światła i centralnego AF, dodatkowo mam zlinkowany pomiar światła z AF. Przeglądam sobie zdjęcia z dożynek i widzę, że przesłony mam raczej w niskich wartościach bo używam zwykle Av i ustawiam raczej poniżej 10 (częściej zapominam o zwiększeniu wartości przesłony niż jej zmniejszeniu). Na tę nieostrość może jednak wpływać zarówno kompresja, jak i fakt, że mogłem źle przekadrowywać. Jedno zdjęcie jest robione pod słońce TU A co do pomiaru AF to zauważyłem, że przełączenie na AUTO daje znacznie szybszą reakcję i chyba więcej ostrych zdjęć (choć nie zawsze jest na nich to co chciałem wyostrzyć). Wspominałem wcześniej o sali weselnej. Oświetlona jarzeniówkami. Powiem szczerze, że centralny AF tak mnie wkurzał, że prawie pianę toczyłem z ust. W czasie jakiejś zabawy celowałem na osoby (nawet stojące w miejscu) i kicha. Zero potwierdzenia ostrości. Spust trzymałem non stop wciśnięty a w między czasie cała scena odleciała w siną dal.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
dodatkowo mam zlinkowany pomiar światła z AF

To działa tylko dla pomiaru matrycowego i wbrew pozorom nie przesuwa punktu pomiaru światła, na pewno nie z CW.
 

kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
Hm. Mam na myśli blokadę ekspozycji po blokadzie ostrości. Gdy wyostrzę na centralny punkt i mam tego potwierdzenie to pojawia się jednocześnie gwiazdka i parametry ekspozycji nie ulegają już zmianie przy przekadrowywaniu. Może to inaczej się nazywa ale o taki efekt mi chodzi :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach