zenonblacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
[zenonblacha] Zdjecia przekombinowane
Czyli przekolorowane, przeefekcone, przeziarnione, itp., ktore wyszly/nie wyszyly mi podczas niedawnego pobytu nad polskim morzem.

Opinie, sugestie, zazalenia mile widziane.

1.


2.


3.


4.


5.


6.


Miniaturki wyostrzylem sobie dodatkowo w IrfanView, wiec niektore moga wydac sie przeostrzone (ale moze to i dobrze?). Wszystko robione kasetka z kitem na zmiane z Tairem i pentaksianym M 1,7/50 mm.

BTW, strasznie spodobaly mi sie skany analogowego ziarna, ktore znalazlem na tym forum :)
 

grohu  Dołączył: 25 Wrz 2006
2 i 5 według mnie oki, może w 5 za duże ziarno
pozdr
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Ja to ziarno też używam - wydaje mi się jednak, że to wyszło ciut grube, zbyt nachalne, zwłaszcza przy mewach wygląda cyfrowo, a nie analogowo.

2 uciąłbym do kwadratu i jest faworytem.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Każde w inny deseń, ale wszystkie mnie na swój sposób cieszą :-) Może oprócz 4 - która jest w tym zestawie "najnorlmalniejsza" i dlatego jakoś niknie.

W dwójce może mocniej skosiłbym horyzont, albo - odwrotnie - wyprostował. Żeby było bardziej zdecydowanie na którąś z tych opcji :-)
 

zenonblacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Horyzont w dwojce byl w miare prosty, ale specjalnie go przekrzywilem (bo w innych fotach z tej sesji mialem juz prosty). Bardziej juz byloby zbyt nachalnie IMHO :)

No tak, ziarno przy mewach rzeczywiscie jest za grube, bo nalozylem bodajze dwie warstwy :)

Ale ciesze sie, ze foty sie podobaja. Wczesniej mialem "faze" na efekt poswiaty z Picasy - teraz przeszlo mi na ziarno.
 

Pentaxowiec  Dołączył: 27 Sie 2007
2 i 5 fajne ale w 5 wydaje mi sie ze zaduzo "ziarna", w 4 na pierwszy rzut oka za bardzo mnie razi niebo (za białe)
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
No, albo to niebo można właśnie totalnie wybielić, wtedy myślę że będzie ciekawiej, minimalistycznie.
Cieszą mnie dyskusje tego typu tu.

PS1
Zenon, masz fajne foto na Picasie

PS2
a z ciekawości tutaj pozwoliłem sobie właśnie nieco wyczyścić
 

mumonzan  Dołączył: 23 Kwi 2007
Mnie się to ziarno na 5 i 6 nie podoba totalnie. Zupełnie inne niż analogowe, choć może na pełnym ekranie inaczej.

2 absolutnie najlepsza, choć za bEEfem, można by przyciąć, i bokeh taki średni.
Również 1 i 4 mi się podoba. W 1 te latarnie chyba trochę w prawo lecą?
 
g70104sm  Dołączył: 25 Cze 2007
Do mnie przemawia tylko 5, chociaż ziarno jest paskudne - bardzo geometryczne.
Nie rozumiem, co jest fajnego w skanach analogowego ziarna. Chcesz analogowe ziarno - pstrykaj analogiem, a nie przerabiaj cyfry na analoga. Dla mnie to jak kupić sobie telewizor LCD i zrobić mu zniekształcenia, tak żeby emulował klasyczny kineskop z wycinka sfery.
Mógłbyś pokazać zdjęcie 5 bez kombinowania? :)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Chcesz analogowe ziarno - pstrykaj analogiem, a nie przerabiaj cyfry na analoga.


Ale przecież techika jest nieistotna, liczy się efekt końcowy i ewentualnie (dla autora) radość z pracy z tą czy inną zabawką. Jaki więc sens ma rada "chcesz ziarna, pracuj z analogiem"? Jesli da się ten sam efekt (zamierzony) uzyskać inną drogą...

Ziarno ma większą wartość niż li tylko zniekształcenie obrazu. Ono utrwaliło się w naszej świadomości na wiele sposóbów, stanowiąc coś w rodzaju wyznacznika "zdjęciowości", symboliczności kadru. W innym zastosowaniu może dodawać scenie naturalizmu (chropowatości) itd. Popatrz, jak ziarnem operują operatorzy w filmach.

Inna sprawa, że zenonblacha musi popracować nad finalnym efektem, bo ziarno wyszło trochę nie tak, jak założył, ale to już on sam wie ;-)
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Nie, no zgodzę się z bEEfem, dla mnie spokojnie można pracować nad fotografią na komputerze, tak jak się kiedyś pracowało przy wywoływaniu, powiększaniu, kadrowaniu...

A ziarno ma sens - to tak jak z dobrym renderingiem. Aby wyglądał realistycznie, potrzebne są świetne tekstury, nieco kurzu i brudu. Fotografia cyfrową poprzez swoją "antyszumność" jest w sumie nieco wyidealizowana i odrealniona.

W każdym razie wolnoć Tomku, byleby to dobrze na koniec wyglądało.

A propos świetny klimacik ziarna można poczuć z przykładów w tym porównaniu
 

Bantu  Dołączył: 24 Wrz 2007
zenonblacha reszta nie zrobila na mnie piorunujacego wrazenia ale 2 jest cudna. Nie wiem, czy trzeba ja ciac do kwadratu, mi sie podoba taka jaka jest. Bardzo bardzo....

Pozdrawiam i zycze dobrego swiatla
b.
 

zenonblacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Cytat
Zenon, masz fajne foto na Picasie

Dzieki :) Ciesze sie, ze cos sie komus podoba, bo gdyby tylko mnie mialo sie podobac, to zakrawaloby to na samogwalt :D

Ktore na przyklad przykulo twoja uwage?

Cytat
a z ciekawości tutaj pozwoliłem sobie właśnie nieco wyczyścić

Jest to jakas koncepcja. Przemysle jeszcze.

Co do przekombinowanego ziarna na zdjeciu z mewami, to gdzies wczesniej juz napisalem, ze to przez fakt, iz nalozylem dwie warstwy tego analogowego skanu. Bez ziarna fotka mniej mi sie podobala, ale z rozpedu dalem go za duzo :)

Co do stwierdzenia, ze "chcesz ziarno, rob analogiem", to zupelnie sie nie zgadzam. Po to jest fotografia cyfrowa, komputery i programy do obrobki, zeby sie fotkami bawic i nadawac im jak najpiekniejszego wyrazu.

Choc nie przecze, ze moze kiedys zaczne sie z ciekawosci analogiem bawic, bo cyfra za bardzo "rozpuszcza".

Nr 5 bez kombinowania z ziarnem:


A na dodatek jeszcze dwa: jedno przekolorowane, drugie wrecz przeciwnie.

7.


8.
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
8 mnie się osobiście nie podoba, mój wzrok błądzi, wręcz biega po obrazku i nie wie na czym się zatrzymać...
 
g70104sm  Dołączył: 25 Cze 2007
5 bez ziarna jest super. Bardzo podoba mi się kompozycja, rozmycie skrzydeł, paleta barwna i sama gra linii, kropek i kształtów. Dla mnie super.

bEEf - nie bronię nikomu emulować ziarna, po prostu śmieszy mnie trochę to emulowanie analogowych efektów na cyfrze i przywiązanie do pełnej klatki. Ostatni czytałem, jak to fotografowie po wprowadzeniu małego obrazka klęli na jego liczne ograniczenia - małą GO, ziarnistość (w porównaniu z ich "starym" formatem) - a teraz proszę - mały obrazek to niemal dogmat doskonałości, a klnie się na dużą GO w kompaktach i szumy cyfrowe. A za X lat jak znowu będzie zmiana technologii, ktoś będzie emulował ten piękny szum cyfrowy, którego nie ma nowa technologia :)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
g70104sm, ok, ale niejako sam sobie odpowiedziałeś. Zdjęcia to więcej niż przedstawione na nich obrazy. To również cała otoczka, do której my, jako odbiorcy, jesteśmy przyzwyczajeni, włączając to taką a nie inną plastykę, GO, oddanie kolorów, ziarno... Nie wiem, czy ktoś będzie tęsnknił za cyfrowym szumem - nie dlatego, że on taki brzydki, lecz dlatego, że jego czas przeminie, zanim ktoś się zdąży się na dobre w nas zadomowić.

Zobacz, że do tej pory, gdy ktoś chce graficznie zasygnalizować związek czegoś tam z fotografią, wrzuca w grafikę perforację błony filmowej. Teraz, gdy 99.9% użytkowników aparatów nie ma z nią styczności! Ale to są symbole, które wciąż są obecne i jeszcze długo będą.
 

D.M.M.  Dołączył: 20 Cze 2007
Re: [zenonblacha] Zdjecia przekombinowane
zenonblacha napisał/a:
Opinie, sugestie, zazalenia mile widziane.


A pytania ? Jeśli też mile widziane to mam jedno - czy to aby nie przypadkiem Rowy ?
 

DamianK  Dołączył: 30 Sie 2007
g70104sm, może to jest jakiś sentyment do analoga może nie ale ja naprzykład nie wyobrażam sobie B&W bez szumu :)
 

zenonblacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
D.M.M. napisał/a:
A pytania ? Jeśli też mile widziane to mam jedno - czy to aby nie przypadkiem Rowy ?

He he, trafione w dziesiatke. Rowy jak najbardziej. Jezdze tam od niepamietnych czasow pacholecych i nawet domku sie dorobilem.

Po czym poznales?

EDIT:

Dawno nic sie tu nie działo, więc jeszcze jedno przekombinowane zdjęcie. Tym razem z wypadu rowerowego.

9.


Założenie było takie, ze takie sobie zdjęcie, które powstało przypadkiem, ma oddawać dynamikę. Oddaje?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach