Farin  Dołączył: 27 Sty 2009
No niee.. 5D III to trochę za bogato, a używek wciąż mało na rynku.
 

szybkiparowoz  Dołączył: 20 Lut 2011
Żeby daleko nie szukać: kolega denvi z naszego forum jest uchodźcą z Pentaxa. Najpierw dał nogę w Fuji, a teraz siedzi w Canonie. W którymś z sąsiednich tematów całkiem niedawno dzielił się doświadczeniami z użytkowania 6d z EF 35/2 IS. To nie do wiary, ale okazało się, że tym Canonem jednak da się robić zdjęcia...
 

Farin  Dołączył: 27 Sty 2009
da to się i moim leciwym K200D - tylko ile się trzeba nagimnastykować żeby wyszło coś dobrego. Domyślam się, że mając do dyspozycji lepsze ISO, większą rozdzielczość - dostanę lepsza surówkę, którą nad którą będzie można więcej popracować.

Nie jestem zwolennikiem jechania po C i D, choć wiem, że ich posiadacze jadą po Pentaxach. Każdy orze jak może i czym ma, póki nie nastaną lepsze czasy.
 

szybkiparowoz  Dołączył: 20 Lut 2011
Farin napisał/a:
Niestety ale to czy przyda sie bardziej 35 f1. 8 czy wystarczy f2. 0 to czarna magia, ktora odkryje kupując i testujac jeden z nich.
Niestetu wyporzyczalnie w Wawie nie oferuja Pentaxow ani osprzętu do nich...

...czyli całe nasze gadanie to zwykłe bicie piany, bo sam nie wiesz czego potrzebujesz. Ale mylisz się - wypożyczalnie są; możesz spotkać się z kimś z forum i porobić zdjęcia przez kwadrans czy godzinę praktycznie każdym sprzętem P. Jest też wypożyczalnia Sigmy, a tam 18-35/1.8, 17-50/2.8, 30/1.4, coś dłuższego pod Pentaksa pewnie też znajdą.

 

Farin  Dołączył: 27 Sty 2009
szybkiparowoz napisał/a:
...czyli całe nasze gadanie to zwykłe bicie piany, bo sam nie wiesz czego potrzebujesz.

no nie do końca - bo po to bijecie pianę - żeby mi rozjaśnić czego szukać. :-)
 
kapral  Dołączył: 25 Sty 2009
Witam
Mam Pentaxa K200D z podstawowym obiektywem. Lampa Metz 48. Zamiłowanie to makrofotografia i takie tam. Zamówiłem do mojego K200d obiektyw makro Tamrona (słynna 90 -tka). Planuję kupno używanego Pentaxa K5 lub K3. Czytając Wasze wypowiedzi (tak wiem dotyczące profesjonalnej - czyli zarobkowej fotografii) ogarnęło mnie pewne zwątpienie w system. Czy Pentaxy w stosunku do porównywalnych Nikonów czy Canonów mają no nie wiem - lichy AF? nie wyrabiają ciasta na chleb i nie mają żółtego wiatraczka.
Czy to nie jest trochę jak z przysłowiowym stwierdzeniem, ze najlepsze auta to te niemieckie, zwłaszcza volkswageny? Odczucie mam (może mylne) takie - jak chcesz się w fotografii rozwijać to Pentax, no jest fajny ale za to Nikon czy Canon to wiesz ...
Pozdrawiam serdecznie
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
kapral napisał/a:
nie wyrabiają ciasta na chleb i nie mają żółtego wiatraczka

Może Cię rozczaruję ale to prawda. Mój nie ma. I nie wyrabia ciasta. Mało tego, nie parzy też kawy :-( Trochę lipa...
A serio to narzeka się na pentaksowy AF. Czy sĺusznie to już inna dyskusja, ale rrzeczywiście nie poleca się P do np. zdjęć sportowych. Pentax ma też problem z systemem oświetlenia. Zwłaszcza tego zaawansowanego. Za to do portretu? Do makro? Rewelacja!

[ Dodano: 2017-08-24, 00:26 ]
Znam też jednego fotografa ślubnego, który foci pentaxem - lata nawet na zlecenia do Włoch i wszyscy są zadowoleni. Widziałem też foty produktowe całkiem "niczego sobie" z Pentaxa.
Także moim zdaniem to działa trochę tak: "Nie znam, więc to pewnie słabe jest. A w każdym razie na pewno da się to zrobić Canonem bo sąsiad z dołu robił"
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
szybkiparowoz napisał/a:
W Pentaksie brak takiego szkła

A to już nie ma "the best auto-focus slr lens ever made"?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
kapral napisał/a:
Odczucie mam (może mylne) takie - jak chcesz się w fotografii rozwijać to Pentax, no jest fajny ale za to Nikon czy Canon to wiesz

Problemem tego systemu jest wspomniana już dostępność. Do tego dochodzi trącąca myszką szklarnia, napędzana głośnym śrubokrętem i traktowane po macoszemu sterowanie lampami. Konkurencja pod tym względem wygląda lepiej.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Farin jakbyś wypróbował zestaw K-3 II i dobrze regulowana 18-35 to byś zapomniał o przesiadce na cokolwiek :mrgreen:
 

Trurl1954  Dołączył: 19 Maj 2013
...żeby nie było, że nie mówiłem.
Kilka miesięcy temu byłem na ślubie dzieci znajomych
od 50 lat, a może nawet dłużej. Zdjęcia też robiłem.
Jeden z tych znajomych, najważniejszy, bo to on płacił,
podszedł do mnie i trzymając Canona mówi do drugiego znajomego:
- Patrz, to też lustrzanka...
A na to ten drugi z Nikonem w dłoni:
- Krzysiu, przecież wiesz, ze my tutaj bardzo Cię lubimy.
Jakbyś przyszedł i spytał, to byśmy Ci powiedzieli co kupić...
 

Farin  Dołączył: 27 Sty 2009
:-|
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Chcieli się pośmiać z kolegi, zapewne nie mając specjalnego pojęcia o sprzętach Pentaksa.
 

Trurl1954  Dołączył: 19 Maj 2013
Bo sposób myślenia jest taki:
"Skoro wszyscy dookoła mają tylko C i N, to znaczy, że P jest do d..."
 

Zbynio  Dołączył: 07 Maj 2007
 

Farin  Dołączył: 27 Sty 2009
Ja to wole jak zdjęcia oceniają a nie aparat.
Bo to troche jak oceniac chleb po piecu.
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
No nie znajdę tego posta na komórce, ale ktoś nie dawno pisał o ocenie zdjęć. Brzmiało to mniej więcej tak: to Nikonem robione, prawda?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W jakim garnku gotowana ta zupa, bo taka smaczna? :evilsmile:
 
Wiktor  Dołączył: 25 Maj 2006
Nie rozumiem tego typu dyskusji. Jaki sprzęt wybrać - taki na który Cię stać i który spełni twoje oczekiwania.Ale to ty musisz wiedzieć do czego jest Ci potrzebny. Jeżeli rozmawiasz z właścicielem Nikona -poleci Ci Nikona, Właściciel Canona poleci Ci Canona. Tylko właściciele Pentakxa (na szczęście nie wszyscy )wyliczą Ci wszystkie usterki systemu a następnie polecą inny sprzęt. Czyż to nie jest III grupa inwalidztwa umysłowego ? Dlaczego zatem nabyli coś o czym mówią że nie nadaje się do fotografowania? Od dekady fotografuję pokazy koni Arabskich oraz inne końskie zawody sportowe i spotykam się tam z zawodowymi fotografami i w porównaniu z nimi sprzęt którym dysponuję nie popełnia więcej błędów niż inny Np N i C.
Podstawą jest dobre opanowanie sprzętu. Nie polega to na tym że spora część forumowiczów zapytuje o rozwiązanie problemu i otrzymuje odpowiedź na której stronie instrukcji to się znajduje.
Piszesz że fotografowałeś K200D z kitem i Heliosem .Nie robiłeś zdjęć na ślubach i weselach.
Skąd zatem przekonanie że będą Ci potrzebne stałki 35mm ,50mm ,i chyba 135mm? Pożycz więc od kogoś taki zestaw i zrób na imprezie publicznej kilkaset zdjęć i zobacz co Ci z tego wyjdzie .Nie wiem skąd się bierze domniemanie że tylko stałka zapewni Ci sukces w robieniu zdjęć ślubnych ?Na ślubnych zdjęciach masz zamiar robić dokumentację jaką skórę i jakie pory ma Para Młoda i ich goście?
Kiedyś przy tego typu zdjęciach używało się filtra Dutto lub cieniutkiej jedwabnej pończochy.
Ja osobiście do takich zdjęć używam Pentaxa 24-90/3.5-4.5 , uważam że jest bardzo dobry.
Do fotografowania imprez końskich używam z APSC 50-135/2.8 , a z pełną klatką 70-200/2.8
Odnośnie sprzętu występuje jeszcze sprawa serwisu. Z moich rozmów z fotografującymi wynika że N ma najgorszy serwis w tym kraju ,trochę lepiej jest z C. Najlepiej poczytaj na forach dotyczących tego sprzętu.
Gdybym miał dużo pieniędzy kupiłbym Sony A7RII i A9a do tego obiektywy szczególnie Zeissa. Kilkakrotnie byłem na demonstracji sprzętu Sony w studiu Foto gdzie mogłem wybrać sobie zestaw i robić nim zdjęcia. Szczególnie zachwycił mnie obiektyw Zeissa 85/1.4.Korpus z tym obiektywem to dużo ponad 30 tys. zł.
Pentax zapowiada produkcję tego typu obiektywu.
Generalnie róg zdjęcia i wyciągaj wnioski.

[ Dodano: 2017-11-04, 20:34 ]
Generalnie rób zdjęcia i wyciągaj wnioski.

[ Dodano: 2017-11-28, 21:15 ]
Dyskutowałem z kolegą i zwrócił mi uwagę że stałki na ślubie jak najbardziej ale musisz mieć dwa równorzędne korpusy i tak dla APSC obiektywy w przedziale 30-35 mm i 50-58 mm ze światłem najwyżej 2 . Do pełnej klatki 43 -50 i 77-85 z takim samym światłem.(im większy otwór tym lepiej)
 
piki  Dołączył: 03 Kwi 2010
Cześć!
Podbijam temat. Chce się przesiąść z K200D na coś lepszego. Mam kilka obiektywów (Kit, Tamron 70-300 f/4-5,6 , Pentax 50 1.7, Pentax 35 2.4) więc zostanę przy obecnym systemie. Zależy mi na wysokim użytkowym ISO - fotografia koncertowa itp. (czuje się bardzo mocno ograniczony K200D, wyżej niz ISO 800 nie ma nawet sensu próbować, a samo 800 też już pięknie nie wygląda, jak i na dobrej jakości video w HD.

Zdecydowanie chce przejście ogarnąć budżetowo więc celuje w używane - rozważam K3 lub K5, K5 ii.
Mam parę pytań

- użytkownicy K3 - jak to jest z problemem z AF ? back/font focus, czy w ogóle problemy z AF. czy to jest tak ze niektóre egzemplarze mają taki problem a inne nie? czy gorzej sobie radzą z niektórymi obiektywami?
- K5 ma mniejszą rozdzielczość ale ten sam rozmiar matrycy, to samo ISO. czy wybierając K5 lub K5 ii stracę pod względem K3 użytkowego ISO i zdjęć w gorszych warunkach oświetleniowych? Nie jestem przekonany czy przy amatorskim użyciu braknie mi rozdzielczości matrycy w K5 względem K3?
- niestety filmowanie w slowmotion (60 klatek na s) w K5 nie ma więc tu K3 mocno wygrywa a jednak mocno mi na tym zależy.

podsumowując skłaniam sie do K3 ale powiedzcie mi jak na prawdę wygląda problem z AF. Ktoś z Was pozbyło się K3 z tego powodu ? ;)
czy może macie dla mnie inne sugestie ?

pozdr

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach