pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
Samsung GX20... A co po tym?
Cześć. Jestem z Wami już jakiś czas. Od kilku lat mam swojego ukochanego Samsunga GX20 (Pentax k20d), którego kupiłem za ciężko wypracowane pieniążki. Obecnie mam dwa obiektywy, których uzywam najczęściej: kit 18-55 i Pentax DA 50/1,8. Przez chwilę miałe też świetnego manuala Pentax 50/1,7 (na marginesie dodam, że ładniejsze fotki niż automatem ;) ) Ale do rzeczy.

Chcę zostać w rodzinie Pentaxa. I chyba przyszedł czas na nową puszkę. Nie stać mnie nadal na coś nowego, ale skoro kiedyś k20d był topowym Pentaxem i ja go miałem to chciałbym mieć coś z górnej (flagowej, najwyższej półki), ale coś co już nie jest nowe. I tu rodzi się pytanie: Jak wygląda chronologia Pentaxów od czasów k20d? Jestem mega w tyle i wiem, że wysoka cyfra obok literki K nie oznacza wcale j** danej puszki.

Na czym mi zależy? Co mi się podoba w Samsungu?
- dwa pokrętła (przód tył)
- mocarność puszki, tyle ze mną przeszła i nadal cała/ piach, woda, śnieg... i cały czas świetnie działa. Więc zależy mi na podobnym bardzo dobrym wykonaniu
- wyświetlacz na topie puszki

To są elementy, które kocham w swoim body. Co musi mieć nowa puszka? Hm... To co powyżej plus nowocześniejsze parametry i mozliwość współpracy z moimi obiektywami. Mój budżet to MAX 2000 zł.

Czy mogę prosić o pomoc? Dziękuję bardzo.

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Szukaj K-5 IIs lub K-5 II.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Porównać możesz tu:
http://kmp.bdimitrov.de/bodies/K/index.html
a co do opinii, to forum oferuje sporo wątków w interesującym cię temacie.
 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
Dziękuję. Na pewno skorzystam. Ale jak to chronologicznie wyglądało? Był K20d, a później? Mówię o tych topowych na swoje lata Pentaxach.
 
soyer76  Dołączył: 22 Lis 2014
K-7, K-5, K-5 II/IIs, K-3, K-3 II, K-1

Ja w czerwcu przesiadłem się z K-10D. Zmiana kolosalna na plus AF, wysokie ISO itd.

 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
Pomiędzy K-20 i K-5 był jeszcze K-7 ale z matrycą z K-20, więc nie warto zaprzątać sobie nim głowy. Po K-5 była jego druga edycja, a potem już K-3.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
krzychu1979 napisał/a:
ale z matrycą z K-20, więc nie warto
Ta matryca obrosła chyba najgorszą legendą w całym systemie :roll:

[ Dodano: 2017-10-05, 11:19 ]
K-7 to nowa linia body, kontynuowana z pewnymi zmianami aż do K-3, no i cicha migawka do 1/8000 :-)
K-5 to nowa matryca, obiekt westchnień niektórych szumofobów po dzień dzisiejszy ;-)
K-5 II to nowy AF, jak piszą forumici wyraźnie lepszy od poprzedników :idea:

[ Dodano: 2017-10-05, 11:21 ]
plwk napisał/a:
Szukaj K-5 IIs lub K-5 II.
I to jest słuszna koncepcja!
 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
Hehehe. Matryca w k20d i GX20 to ta sama prawda? Dlaczego taka zła opinia o tej matrycy? :)

Chyba rzeczywiście poszukam k5 lub k5II. Z tego co wyczytałem to k5IIs ma po prostu jakieś filtry, które mi osobiście są nieprzydatne. W internecie są oferty body z różnymi przebiegami. Jakie praktyczne skutki mogę mieć przy większym przebiegu tych dwóch modeli?
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
pbskarpy napisał/a:
Z tego co wyczytałem to k5IIs ma po prostu jakieś filtry, które mi osobiście są nieprzydatne.

Wręcz odwrotnie - K5 IIs jest właśnie pozbawiony filtra dolnoprzepustowego (AA), co powoduje możliwość uzyskania lepszej rozdzielczości obrazu, kosztem zwiększonego ryzyka wystąpienia efektu mory, czyli praktycznie żaden problem, choćby dlatego, że można sobie z tym poradzić w późniejszej obróbce a utraconych szczegółów się już nie odzyska.

Tak czy siak, oba modele są godne polecenia (K-5 II i IIs).
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
pbskarpy, gwoli ścisłości: K-5 to pierwszy model, duet K-5II / K-5IIs to nowsza wersja. Ma tę samą świetną matrycę + poprawiony AF i może jeszcze jakieś drobiazgi. Ten z literką "s" jest dodatkowo pozbawiony filtra na matrycy co dało poprawę rozdzielczości obrazu, jak pisał Kerebron, oraz w praktyce jeszcze niższe szumy na wysokim ISO - bo skoro "ostrzejsze" są dane źródłowe, to potrzeba mniej wyostrzania (a ono "po drodze" wyciąga też szum).
 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
Kerebron napisał/a:
K5 IIs jest właśnie pozbawiony filtra dolnoprzepustowego


Chodziło mi o filtry na zdjęciach. retro itp Nie wiem czy chciałbym ryzykować efekt mory niewielką różnicą w szczegółowości...


I pytanie organizacyjne: Nie ma już na pentax.org.pl giełdy? Z miłą chęcią rozważę propozycje kupna Pentaxa K5II.
 
Kolya90  Dołączył: 29 Sie 2015
pbskarpy, mam K-5II i czasem mnie mora złapie, filtr nie daje gwarancji na zdjęcia bez mory.
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
Oczywiście. Powstawanie mory jest inherentną cechą matryc o regularnym układzie elementów światłoczułych (czyli wszystkich produkowanych :) ). Aby tego uniknąć, matryce musiałyby być amorficzne. Nie chcesz mory - używaj analoga. :P Poza tym, jak napisałem, mory można się pozbyć w postprocessingu (z różnym skutkiem, oczywiście, w zależności od m.in. intensywności efektu).
Istnienie filtra AA, choć osłabionego, uważam za największą wadę mojego K-50.

 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
Dziękuję.

Przeglądam sobie dzisiaj aukcje sprzedażowe i widzę, że k5II lub K5IIs nie są do dostania za 2 tysiące złotych. Ktoś niby sprzedaje za 1700 zł ale w porównaniu do inncyh aukcji coś za tanio. Może jednak K5 będzie odpowiednim wyborem...?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Szukałeś na pentaksowej giełdzie na fb?
 

Sent  Dołączył: 06 Lip 2010
Ja swojego K-5 II kupiłem z przebiegiem 34 tys. za 2100 zł.
Powtarzam się, ale przesiadka z K-x na K-5 II to kosmos, mimo, że matryca K-x i tak była bardzo wysoko oceniana.
 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
Dziękuję już poprosiłem o dołączenie do grupy.

#sent
Dawno temu kupiłeś?
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
pbskarpy napisał/a:
Dziękuję już poprosiłem o dołączenie do grupy.

#sent
Dawno temu kupiłeś?

K5 upolujesz za 1000, K5II spokojnie za 1500 oczywiście nie dziś i nie teraz. Trzeba pośledzić oferty na allegro, olx itd, niestety allegro w swojej "mondrości" zlikwidowało RSS więc jest trudniej polować.
Osoby ktore zmieniają system często sprzedają "z czymś" ale czasami warto skorzystać i to "z czymś" ewentualnie odsprzedać, tak nabyłem k20 na szuraczkę :mrgreen: po odsprzedaniu zdublowanych obiektywow wyszło mi że do k20 ktoś mi dopłacił 150zł :-P
Teraz zbliżają się święta więc będzie drożej i gorzej, najlepsze ceny są przed i na wakacjach.
 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
Gdzie są obecnie produkowane korpusy Pentaxa? Czy rozbieżności w jakości wykonania i dzialania są dostrzegalne w roznych egzemplarzach? Mowie o K5IIs i k5II.

Dziekuje.
 

Sent  Dołączył: 06 Lip 2010
pbskarpy napisał/a:
#sent
Dawno temu kupiłeś?

Początek maja, na giełdzie na FB

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach