sokar  Dołączył: 05 Lip 2014
Dołączę się do tematu.
Też będę zmieniał K-x i w sumie przymierzam się do K-70 ale po głowie też chodzi Sony a6300 (gdybym sprzedał wszystkie obiektywy pentaxa to na aparat i może jakiś szeroki kont do sony by starczyło). W sumie za bezstekowcem przemawiają tylko dwie rzeczy, a mianowicie rozmiar/waga i tryb filmowy. K-70 jest ciężki, ale w połączeniu z nowym obiektywem 18-50 całkiem mały, taki zestaw mógłbym nosić gdy mi się nie chce nic nosić chociaż to i tak pewnie z 400g więcej niż a6300 plus obiektyw z zestawu.
Ma ktoś bezpośrednie porównanie między nowym 18-50, a starym 18-55, jakoś tego drugiego mi spokojnie wystarcza więc jeśli nowy jest podobny lub nie wiele gorszy to nie będę żałował (aberracje i purpura to to co mnie denerwuje). Jakieś sample by się przydały.
Ktoś miły mógłby wrzucić jakiś przykładowy filmik z K-70 w najlepszej dostępnej jakości. Filmy to w sumie kręcę jak swoistą panoramę na szczytach itp. ale jakość z K-x jest nieakceptowalna, a i z tego co widzę w internecie to i K-70 raczej tragedia (o ile to nie wina kompresji youtuba).
Sam tryb zdjęciowy w K-70 to bardzo duży skok będzie z tego co czytam/oglądam, zwłaszcza niektóre dodatki w stosunku do k-x jak gibany ekran pryzmat zamiast lustra, dwa koła nastawne, poziomica, tego wszystkiego już mi brakowało nie raz w K-x. Problem taki że przesiadka z k-x na k-70 nie załatwi największego problemu czyli wagi/rozmiaru całości której nie chce czasami/często zabierać na szlak.
Może jakaś inna alternatywa się komuś jawi, ja w sprzęcie nie siedzę więc może ktoś ma jakiś inny pomysł.
A i może komuś się przyda z obiektywów mam Pentax DAL 18-55, Pentax 10-17, Samyang 10 i Pentax 55-300.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Ja w ogóle nie filmuję, ale widzę taką tendencję, że im poważniej filmujesz, tym mniej powinieneś się interesować Pentax'em, bo "teraz Panie tylko 4K, a najlepiej 16K".
Z drugiej strony, filmowcy używają kamer, a nie aparatów fotograficznych...
Przed zakupem Sony sprawdź jego ergonomię - ja jej nie trawię.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Jak chcesz filmować bierz Sony , jak robić zdjęcia K-70 ?

Jakość filmów z K-70 to tragedia.
Jakiś film mam chyba na Youtube ?
https://www.youtube.com/w...VZtlLLWpO4&t=1s
Dobry jest tylko dźwięk... ;-)
Przepływność ok. 22 MB/sek. przy FullHD na najniższej kompresji , cudów nie ma i nie będzie ?

Zdjęcia z K-70 są na moim koncie 500px
Wrzucam je tam w pełnej rozdzielczości ;-)
500px.com/oxygenum/

Na dziś wybrałbym chyba Sony bo więcej obiektywów do wyboru ? ale i tak chyba dożywotnio zostaję w Pentaxie bo nie chce mi się zmieniać systemu i mam za dużo szkieł z tym mocowaniem ;-)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
sokar napisał/a:
gdybym sprzedał wszystkie obiektywy pentaxa to na aparat i może jakiś szeroki kont do sony by starczyło
Do Sony to chyba szerokie kont'o jest potrzebne.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
ostatnio miałem podobny dylemat - głównie ze względu na rozmiar i wage zestawu.
ale wyszło mi po dłuższym przemyśleniu że należało by zmienić sytem (bo po co mi dwa aparaty) ale to bym zdecydował dopiero po sprawdzeniu jakiegos bezlusterkowca.
np OM-D10 lub panasonica
jednak pojawiła się druga opcja - a mianowicie skoro mam wydac taką kase to spróbuje pobawić się stałkami i wyszło że nasz rodzimy portal aukcyjny oferuje limitedy w wystarczajacej ofercie więc sobie postanowiłem odłożyć testy nowgo aparatu na rzecz starego aparatu z nowym szkiełkiem
zestaw Pentax + np 40mm - nie zajmuje dużo miejsca - a daje ciekawą frajdę ze zdjęć - teraz tylko muszę więcej czasu na same fotki znaleźć :)

PS - dodatek jest taki ze filmowanie zupełnie mnie nie kręci. zostaje tylko przy zdjęciach
 
sokar  Dołączył: 05 Lip 2014
Kuba Nowak napisał/a:
Ja w ogóle nie filmuję, ale widzę taką tendencję, że im poważniej filmujesz, tym mniej powinieneś się interesować Pentax'em, bo "teraz Panie tylko 4K, a najlepiej 16K".
Z drugiej strony, filmowcy używają kamer, a nie aparatów fotograficznych...
Przed zakupem Sony sprawdź jego ergonomię - ja jej nie trawię.


Mi to spokojnie 1080p/60 dobrej jakości by starczyło ale z tego co widzę to moje najtańsze GoPro Hero ma lepszej jakość filmiki. Z drugiej strony mi nic więcej nie potrzeba tylko aby filmiki na telewizorze 1080p dobrze wyglądały.

Ta ergonomia Sony to nawet na filmikach z recenzjami mi źle wygląda ale to musiałbym sprawdzić na żywo, dobra sugestia.

Markus a masz jakiś filmik bardziej z przyrodą, drzewami bo ten co zalinkowałeś nie wygląda (jak dla mnie źle) ale chyba właśnie jak jest dużo szczegółów, ruchu to wtedy te 22MB/sek nie starcza. Szkieł na Sony to chyba nie ma właśnie za dużo, a raczej nie ma za dużo tanich szkieł.

tref moja dysleksja ma się dobrze.

Rivelv mnie póki co interesuje posiadanie ze sobą jak największego zakresu ogniskowych w jak najmniejszej liczbie szkieł.

W sumie to wiadomo chciałbym wydać jak najmniej kasy, dla mnie fotografia to raczej tylko dodatek do wycieczek, chociaż ostatnio coraz bardziej istotny. I z tej coraz większej istotności fotografii mój dylemat bo coraz bardziej mi przeszkadza/żałuję jak aparat zostaje w samochodzie bo za ciężko.
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
W kwestii rozmiaru/wagi bezlusterkowce są niezastąpione, ale jakość optyki w Sony chyba pozostawia sporo do życzenia? Z tego co wiem to 16/2.8 jest bardzo słabe (kompaktowy szeroki kąt - chyba o czymś takim pisałeś), inne też czterech liter nie urywają.
 
sokar  Dołączył: 05 Lip 2014
Markus ten filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=RTnm2Ncaeug z Twojego konta, został skompresowany przez youtuba czy tak to porostu wygląda na K-70?
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Zobacz na inne filmy na moim kanale, kręcone Pentaxem i np. Gitup git 2 takie chińskie gopro ;-)
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
sokar napisał/a:

Rivelv mnie póki co interesuje posiadanie ze sobą jak największego zakresu ogniskowych w jak najmniejszej liczbie szkieł. ...


to wychodzi że najlepiej dla Ciebie by pasowało 18-270mm - chyba większego zakresu nie ma (czy już ktoś zrobił?)

mnie jak się okazało w zupełności jako taki uniwersalny obiektyw świetnie się sprawdził 16-85 - ale duży i ciężki jest niestety
a więc próbuje swoich sił na stałkach - jak na razie 21mm mi odpowiada
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Rivelv napisał/a:
to wychodzi że najlepiej dla Ciebie by pasowało 18-270mm - chyba większego zakresu nie ma (czy już ktoś zrobił?)

Jest Sigma 18-300. I na pentaxforums ma dobre opinie.
https://www.pentaxforums....acro-hsm-c.html
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Jest też Tamron 16-300, choć chyba nie dla nas...
Tylko że jak kto lubi takie zabawy to już chyba lepiej megazoomy w kompakcie. Z drugiej mamy fundamentalistów że tylko wysokiej klasy stałki, a już najlepiej Sigmy Art. Każdy musi szukać swojej ścieżki gdzieś pomiędzy.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
espresso napisał/a:

Rivelv napisał/a:
np OM-D10


na Olympusa - żeby się zdecydować musiałbym najpierw dostać go do łapy na jakiś dzień lub dwa i postrzelać
a to może jeszcze potrwać - jak tak dsalej pójdzie to zanim go dostane do łapki - to już bedzie mark V albo i VI :)

ale wygląd mi się podoba :)
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
sokar napisał/a:
przymierzam się do K-70

Pomysł dobry, jak za ciężki - to K-S2 może, K-x to chyba najmniejszy i najlżejszy z Pentaxów więc każdy bedzie cięższy , nawet Olek...
Jak już bezlusterkowiec - to polecam Fuji - znakomite matryce i szkła. Nawet "kitowy" 16-50 3,5-5,6 IOSII jest mega ostry bez przymykania.
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
Zawsze się trafi ostrzejsze i jaśniejsze szkło - ale zrobienie takiego "kita" o szerokim końcu jak 24mm na FF - to naprawdę sztuka. 8-)
 
drimik  Dołączył: 27 Sty 2010
To i ja skorzystam z tego wątku...

Posiadam K-x
+ Pentax 35 2,4 (niemalże na stałe w aparacie)
+ Pentax 18-55 II WR
+ Pentax 50-200 WR
+ Metz 44

Fotografia typu: dzieci, imprezy i wypady rodzinne
Z racji że dzieci podrosły to częściej będą się zdarzały wyprawy rowerowe, zwiedzanie różnych miejsc, łażenie po górkach...

Na chwile obecną używam głównie obiektyw 35 ( +lampa jeśli potrzeba).

W obecnym body złości mnie głównie AF.
Ciężko też w trakcie robienia zdjęcia wiedzieć gdzie on faktycznie złapał ostrość.

Potrzebuję nowe body + obiektyw/obiektywy

Do wczoraj rozważałem K70, KP, K3ii. Po dzisiejszej wizycie w sklepie małżonka stwierdziła że K70 i KP się nie kwalifikują ;)
Nie lubię kupować używane rzeczy więc tylko zakup sklepowy wchodzi w grę.
Co do obiektywów to po lekturze raczej chciałbym Sigma 17-50 2.8. Wydaje mi się że mi brakuje tego typu obiektywu do moich domowych potrzeb.
Cena 3,5k zł to raczej max co chciałbym wydać na body.

I teraz pojawiają mi się pytania/dylematy:
1) czy jeszcze produkują K-3ii i jak może być z jego dostępnością/ceną w kolejnych miesiącach?
2) czy warto kupić K-3ii + np. Sigma 17-50 2.8 teraz? A może kupić samą Sigma 17-50 2.8 pobawić się nią i kupić za rok czy dwa następcę k3... (czy dam rade tyle czekać? )
Z tym że przez pierwszy rok pewnie cena nie będzie mi się podobała...
3) warto sprzedawać k-x aby coś kasy odzyskać? Ktoś coś takiego jeszcze kupuje?
(a może dać dzieciom do nauki - starszy syn ma 10lat)
4) Jaki jeszcze dłuższy obiektyw dokupić? Zastanawiam się nad wymianą 50-200 na coś lepsiejszego...
- czy jest sens posiadania Sigmy 17-50 i dodatkowo np. 18-135 albo 16-80 na wyprawy?
- Jakieś inne alternatywy 50+

Przepraszam za chaotyczną formę i będę wdzięczny za wszelkie porady.
Podejrzewam że kupuję body na kolejne 8 lat...
 
chester  Dołączył: 01 Kwi 2010
Nie znam się, ale się wypowiem :mrgreen:

drimik napisał/a:
To i ja skorzystam z tego wątku...
Do wczoraj rozważałem K70, KP, K3ii. Po dzisiejszej wizycie w sklepie małżonka stwierdziła że K70 i KP się nie kwalifikują ;)

Czy jednocześnie potwierdziła, że K3ii będzie się kwalifikował? To dosyć istotne :) Warto też podać powody dyskwalifikacji.

drimik napisał/a:

Nie lubię kupować używane rzeczy więc tylko zakup sklepowy wchodzi w grę.

A szkoda, ja wziąłem K3 za 2k i jestem szczęśliwy ;)

drimik napisał/a:

Co do obiektywów to po lekturze raczej chciałbym Sigma 17-50 2.8. Wydaje mi się że mi brakuje tego typu obiektywu do moich domowych potrzeb.

Polecam! Na moje amatorskie oko - będziesz mógł wtedy pozbyć się 35/2.4, bo 17-50 będzie na stałe zapięty.
Inna rzecz - 17-50 w moim K-x działał świetnie (ostrość + głośność), ale pokazał pazurki dopiero po zmianie body - 24Mpix + brak filtra AA chyba zrobiło swoje, bo obraz jest mega ostry.

drimik napisał/a:

2) czy warto kupić K-3ii + np. Sigma 17-50 2.8 teraz? A może kupić samą Sigma 17-50 2.8 pobawić się nią i kupić za rok czy dwa następcę k3... (czy dam rade tyle czekać? )

Sigmę warto tak czy inaczej, więc może zaczniesz od tego?

drimik napisał/a:

3) warto sprzedawać k-x aby coś kasy odzyskać? Ktoś coś takiego jeszcze kupuje?

Ja planowałem oddać rodzinie Kiksa, ale jednak rodzina nie jest zainteresowana - wolą małe automaty ;) Sprzedałem za parę stówek, niekoniecznie po to, aby zarobić, ale żeby nie marnował się :)
Jeśli syn ma ochotę się bawić czymś większym niż kompakt - to chyba dobry wybór.

drimik napisał/a:

4) Jaki jeszcze dłuższy obiektyw dokupić? Zastanawiam się nad wymianą 50-200 na coś lepsiejszego...

Ja mam 50-200 z kita (bez WR) i waham się nad S50-150/2.8 bo czasem braknie światła, a liczę też na lepszą ostrość, ale ogólnie w pełnym słońcu spokojnie mi wystarcza.

drimik napisał/a:

- czy jest sens posiadania Sigmy 17-50 i dodatkowo np. 18-135 albo 16-80 na wyprawy?

Jeden powie tak, a drugi powie nie :)
Patrząc praktycznie - ja bym celował, aby tylko pokryć zakre świetnymi szkłami, więc 17-50 + 50-*** + może coś szerokiego (10-20?) + jasna stałka.

drimik napisał/a:

- Jakieś inne alternatywy 50+

Ja się rozglądałem i mamy opcje:
Sigma 50-150/2.8 = IMO najlepsza opcja: HSM + jakość
Tamron 70-200/2.8 = śrubokręt + spory rozmiar
Pentax 50-135/2.8 = SDM + dobra jakość, ale ponoć silnik lubi się uszkadzać
Pentax 60-250/4 = świetna jakość, ale ja pomijałem, bo szukam lepszego światła i ceny ;)

drimik napisał/a:

Podejrzewam że kupuję body na kolejne 8 lat...

Powodzenia!
 
drimik  Dołączył: 27 Sty 2010
chester napisał/a:
Nie znam się, ale się wypowiem :mrgreen:

drimik napisał/a:
To i ja skorzystam z tego wątku...
Do wczoraj rozważałem K70, KP, K3ii. Po dzisiejszej wizycie w sklepie małżonka stwierdziła że K70 i KP się nie kwalifikują ;)

Czy jednocześnie potwierdziła, że K3ii będzie się kwalifikował? To dosyć istotne :) Warto też podać powody dyskwalifikacji.


KP z uwagi na fakt że poszaleli z uchwytem na palce i prawie go tam nie ma. Też miałem odczucia że nie jestem pewien mojego chwytu ręki na tym body (18-135 było podpięte). A co przy cięższym obiektywie lub dłuższym użytkowaniu.
W przypadku K-70 zobaczyła w porównaniu z K-x że ma tą samą liczbę Number of Focus points = 11. Ma już dość mojego marudzenia na AF i sama mnie namawia na droższe body :)

Trzeba przyznać że K3 jest dużo lepiej wykonany i robi wrażenie jak się go porównuje z K-70. Z pewnością jest cięższy (zwłaszcza od obecnego k-x) ale jako że dłonie mam duże to bardzo dobrze leży.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
drimik napisał/a:
P z uwagi na fakt że poszaleli z uchwytem na palce i prawie go tam nie ma.

z tego co mi wiadomo i co widziałem na PPD uchwyt jest wymienny. Są chyba trzy warianty i wszystkie powinny być w komplecie. Na tej fotce chyba jest największy https://www.optyczne.pl/u...mini_PKP_2z.jpg Ogólnie to bardzo chwalony korpus. Pzdr.
 
drimik  Dołączył: 27 Sty 2010
Faktycznie, jakoś zupełnie to przeoczyłem. Dziękuję za tę informację.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach