Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
M.K, miałem na myśli, że udało mu się z grubsza dopasować to co wyświetla monitor do tego, co właśnie daje drukarka na oryginalnych materiałach.

A jak monitor jest, za przeproszeniem - gówniany, to nie trzeba być specjalistą, żeby później zobaczyć tego efekty.
Mam lokalnie jednego fotografa, który notorycznie puszcza zielono-niebieskie zdjęcia. Na zwrócenie uwagi usłyszałem - na moim monitorze wyglądają świetnie, bla bla bla, nikt przecież nie ogląda na graficznych sprzętach, bla bla bla, szkoda pieniędzy :)
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Taka historia codzienna...przychodzi kobieta do studia z fotografią z hipersuper telefonu - na którym fotografia wygląda jak z bajki. Pyta jaki format możemy zrobić itd. itp i w ogóle czy się nadaje. Proszę chwileczkę poczekać - odpowiadam, zaraz pani pokaże jak wygląda ta fotografia naprawdę....po chwili na twarzy maluje się 'zonk'….. ;) Oczywiście kilka ruchów myszką i można w miarę poprawnie ustawić fotkę, ale wyraz zadowolonej twarzy i potem smutnej jest bardzo prawdziwy i trzeźwiący - tak wygląda sprawa kalibracji i prawdy na wyświetlaczach.
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
M.K, o właśnie :)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W pierwszym momencie, po kalibracji, kolory na wyświetlaczu wyglądają na "wyprane" i ogólnie trochę nijakie ;-)
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
Misztu, M.K najzabawniejsze jest to, że u dwóch znajomych fotografów na ich monitorach moje zdjęcia wyglądają dobrze nie idzie dopatrzeć się różnic. Przeprowadziliśmy też wydruki kontrolne z labów i też dobrze.
Więc albo trafił mi się dobry egzemplarz sensownie skalibrowany fabrycznie albo coś tu jest nie tak Panowie :mrgreen:
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
foto, a koledzy jakie monitory mają? ;)
Może i masz szczęście. Monitor nie jest całkowicie beznadziejny i nie psujesz zdjęć próbując je poprawić w obróbce.

plwk, i przede wszystkim przy standardowym 80 cd/m2 wydaje się, że na ekranie jest strasznie ciemno. A biały przy 6500K jest żółty.
Ale mózg dość szybko ogarnia nowe standardy :)
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
A kontrast i jasoność? Przecież większość ma ustawione kontrast i jasność na 100% i wtedy to wszystko wygląda świetnie. Ja mam od kilku dni HP e231. Jasność na 25%, kontrast na 75% Trochę mnie wkurza zwłaszcza w odniesieniu do poprzedniego staruszka. Wkurza mnie, bo jestem powoli wymagający, ale można na nim robić wszystko - włącznie z pro. Oczywiście oprofilowany. I oczywiście wiedza jest najcenniejsza. Tego nie zastąpi żaden sprzęt.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Mój Dell, bez kalibracji, w trybie SRGB, mieścił się w tolerancji dla monitora skalibrowanego. Jasność, o ile dobrze pamiętam, na poziomie gdzieś między 30 a 50%.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
foto, albo masz farta, albo zmień kolegów ;)
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
Misztu Mają Eizo i Benq, widziałem też HP po kalibracji i było tak sobie

[ Dodano: 2018-09-13, 13:14 ]
Fajnie się wątek rozwinął ale wracam do pracy bo do piątku muszę oddać ekspertyzę do PINB ;-)
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
M.K napisał/a:
Łatwo sprawdzić poprawność wyświetlania monitora - wystarczy wyświetlić fotografię cz-b.

Albo taki oto wzornik:



Cytat
Obraz należy oglądać wyłącznie w rozmiarze 100%. Monitor z charakterystyką jasności 2,20, we wszystkich kanałach wyświetli go całkowicie neutralnie szaro. Przebarwienia, które mogą się pojawić będą tym bardziej intensywne, im charakterystyka jasności odbiega od normy. Jeśli gamma będzie za wysoka, przebarwienia będą widoczne jako kolory CMY, jeśli za niska, kolory RGB. Ciemne prostokąty po prawej służą do oceny odcięcia w cieniach. Poprawnie ustawiony monitor powinien wyświetlić w nich naprzemienne czarne i bardzo ciemne szare prostokąty.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Tak - ten wzornik doprowadzi do szaleństwa większość użytkowników monitorów bez oprofilowania. Bardzo fajny - pierwsze widzę.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
jak tak was czytam to się zastanawiam czy jestem w stanie sprawdzić ewentualnie skalibrować mój monitor
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
Rivelv, pokaż zdjęcie monitora, będziemy kalibrować go przez forum ;-)
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
to jest myśl :)
w sumie i tak kupiłem używkę to może i przez to się uda

jak wrócę do domu to spróbuje tej metody
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
No ale tutaj żadna metoda nie została podana. To jest sposób na sprawdzenie jak dobrze czy też jak bardzo źle pokazuje nasz monitor kolory.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
nie szkodzi :-D
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Hahahaha - świetna odpowiedź :-B
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jestem w domu i sprawdziłem, mam jasność 30 i kontrast 75.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
Czy ktoś z szanownych Koleżanek i Kolegów ma może Iyama ProLite XU2590HS-B1 lub zna tą serię monitorów?
Wielkość bardzo mi odpowiada, reszty parametrów nie potrafię ocenić. Oczywista rzecz, że nie jest to sprzęt profesjonalny, ale nie o taki na tym etapie mi chodzi.
Zaletą dodatkową jest gwarancją konsumencka.
Ten model ma jasność 250, inne lepsze 350 - nie wiem jak to odczuję w praktyce. Możecie się wypowiedzieć?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach