mumonzan  Dołączył: 23 Kwi 2007
chciałem zapytać
Witam,

w temacie takim
umieściłem fotki z blikami.

Ponieważ nie mam jasności co do tego, czy dodanie swojego wątku w dziale "Fotografie do oceny" powoduje wyskoczenie tego tematu pod linkiem "zobacz posty od ostatniej wizyty", umieszczam tutaj ten skrót.

Skąd się biorą takie bliki?? to podstawowe pytanie. Zdjęcia robione jak widać w nocy i pewnie odpowiedź jest prosta, ale jakoś nie przychodzi mi na myśl :->
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
Bliki zawsze robią się z silnego żródła światła wpadającego w obiektyw i odbijającego się od powierzchni soczewek. Każde przejście między soczewkami (nawet jak są sklejone) jest punktem, gdzie część światła się odbija. Im więcej soczewek, tym więcej możliwych blików w serii.
Powłoki (takie jak SMC) redukują odbicia, zwiększając też "przeźroczystość" obiektywu - więcej światła przechodzi, mniej się bezproduktywnie odbija wewnątrz obiektywu.
Najgorsze są tanie filtry UV - zwykle brak powłok i dwie piękne płaskie powierzchnie do generacji blików.

PS. Ja to nawet mam czasem bliki w okularach, pomimo że też mają powłoki :-D

EDIT: Właściwie to każde przejście światła przez granicę dwu ośrodków, tj. w tym przypadku może być to powietrze-szkło albo szkło-szkło ("szkło" jest umowne, żywice optyczne i inne kryształy też się kwalifikują :-) )

 

mumonzan  Dołączył: 23 Kwi 2007
No tak, to pewnie UV. Sprawdzę przy najbliższej okazji.
Dzięki
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
mumonzan napisał/a:
mieściłem fotki z blikami.

Swoją drogą to dobry temat na nowy wątek.
Wrzucamy zdjęcie z blikiem (celowym lub nie) z opisem obiektywu (ew. wartości przesłony) zastosowanego filtru. To może być ciekawe.
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
mumonzan nakładane filtry (nawet te dobre - przy odpowiednim kącie padania światła), soczewki powiększające na obiektyw, zadrapane od środka metalowe osłony przeciwsłoneczne (szczególnie te montowane w obiektywie) mogą być powodem "blików"

[ Dodano: 2007-10-15, 02:01 ]
a jeszcze mikrorysy na przedniej soczewce

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach