TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
Sam miałem (mam), podobny problem. Potrzebowałem aparatu na wycieczki piesze, czy to rowerowe. Aparat taki miał mieć zoom 24 (28)-100(120), być na tyle mały, aby zmieścił się w kieszeni bluzy, kurtki. Nie miał wystających elementów (coś a’la kaseta magnetofonowa w opakowaniu), i w miarę możliwości generował dobre jpgi. Do tego przydałby się tryb filmowania FHD. Nie musi posiadać możliwości zapisu obrazu w formie RAW. Nie jest to konieczne.
Taki GRII czy III odpada przez stałą ogniskową. To jest może dobre to zadań typu streetfoto, ale to nie jest moja bajka.
Kilka lat temu zakupiłem Fuji X10. Aparat znośny, robiący całkiem przyjemne zdjęcia, ale posiadający jedną wadę. Aby go uruchomić trzeba ten aparat trzymać obiema rękoma, gdzie jedną trzymamy za korpus, a drugą obracamy pierścieniem obiektywu. Tym samym, który służy nam do zoomowania. Wtedy gdy mamy wolne obie ręce, to nie stanowi problemu, ale gdy jedziemy na rowerze i chcemy zrobić zdjęcie w czasie jazdy rowerem, gdzie trzeba ten aparat uruchomić jest już problem. Nie jest to wielki problem jak jedziemy równym gładkim asfaltem, ale jak już jadę np.: po ukraińskich dziurawych drogach, to już tak. Jadąc po tych drogach lepiej jest trzymać mocno kierownicę. Aparat fajny, ale sposób jego uruchamiania jak i po kilku latach ciągłej pracy, czasami aby go uruchomić, trzeba kilkukrotnie przekręcić pierścieniem zooma, no i ma już pyłki w środku obiektywu. Do tego doszły jakieś ziarenka piasku do tubusu zoomu. Czas na zmianę.
Zachęcony licznymi pozytywnymi opiniami na temat Sony rx100, zakupiłem go.
Aparat mały, zgrabny, dający się obsługiwać za pomocą jednej ręki, robiący dobre filmy w FHD, ale posiadający jedno coś.
Jakość zdjęć nie jest taka, jakiej się spodziewałem. Dokładnie chodzi mi o kolor. Nie jest to kolor fuji ani canona. Kolorystyka zdjęć, jest do przełknięcia, ale widziałem dużo lepsze gotowe pliki prosto z aparatu. Aparat ma możliwość zapisu w formacji raw, ale nie po to kupuje się taką maszynkę żeby w rawach grzebać. Wystarczy dslr. To nie jest to czego oczekiwałem.
Mam też służbowego Olympusa Tough TG-830 iHS. Przepraszam, ale ten aparat to jakaś porażka.
Dzisiaj rozglądałbym za Canonem G7 (9) X Mark II, Panasonicem LX 100, LX 10 czy Fuji X30 (mimo tych wad jakie ma X10).
Aparat taki ma być zgrabnie opakowany, łatwo w obsłudze, mieć obiektyw typu zoom, generować dobre jpgi i kręcić dobre wideo. Wiem, że nie każdemu wideo jest potrzebne i nie jest to najważniejszy argument.
Tak samo myślałem, dopóki nie nagrałem kilku filmików na rodzinnej wycieczce czy imprezie, a po 2-3 latach razem oglądaliśmy te filmiki. Warto nagrywać.
Jeżeli, któryś z Was zakupi jakiś ciekawy aparacik, to chwalicie się zdjęciami, spostrzeżeniami aby pomóc innym w wyborze.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
TM_Mich, trochę w szoku jestem - ale trafiłeś w sedno, tylko nie bardzo mam za co czy jak kupić :) kolejnego "głuptaka" :-) żeby tak testować.

Moim zdaniem w takiej zabawce - bardzo przydatny jest duży zoom - przecie nie zawsze trzeba z niego korzystać do samego końca :)
RAWy się by przydały - najczęściej pewnie i tak zapis na zasadzie RAW+JPG - ale jak by coś z niektórych fotek dało się może wyłuskać - skoro i tak będzie zawsze przy mnie.
Z tymi Olympusami (tymi "pancernymi") to trochę dziwna bajka - bo wszyscy którzy narzekają - mówią o aparatach z tej starszej wersji z obiektywem w prawym górnym rogu. a mi ciągle chodzi po głowie TG-5 - czyli ten z centralnym obiektywem itd :) no może jednak WG50 - czy 60 - no jednak jeśli aparat nie będzie najdelikatniejszy to było by super (piasek, deszcz - z tego co mam doświadczenie - zawsze problemy są przy drobnych nieprzyjemnościach, kiedy się mało boimy albo nie spodziewamy przy dużych nie ma problemu)

moje rozważania na razie stanęły na Lumix TZ20 a Sony RX100 chyba Mark III maks IV - o Canonie jakoś nie myślałem - a Panasonic ciągle mnie nie przekonuje wyglądem :-)
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
Rivelv, w X10 i RX100 jest możliwość zapisu w RAW, ale jak wspomniałem, dla mnie taki aparat ma generować gotowe obrazki. Jedyna integracja w zdjęcia to poprawienie kadrowania, usunięcie co niepotrzebnych rzeczy z kadrów (śmieci itp), ostatecznie poprawienie ekspozycji.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Cytat
RAWy się by przydały

Nie zastanawialbym się w moim przypadku, musiałyby być. Nie wiem dlaczego bardziej wymagająca edycja zdjęć to - lustrzanka a nie też, zaawansowany kompakt

 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
co osoba to gusta :)
na pewno aparacik ma dawać ładny obrazek :)
RAWy dopisujemy do listy wymagań :) - kto nie chce może przecież tylko jpg zapisywać.
w między czasie już jednak wyszło że zoom jednak jakiś taki uniwersalny jest przydatny (dla tych co nie potrzebują GR - robi robotę)
ma się mieścić w kieszeni - i sam nie włączać się przy okazji :)
coś jeszcze?
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
Nowe aparaty mają wbudowany GPS + inne cuda typu NFC czy WiFi.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
hmm
GPS zanim złapie fixa itd - to ja zdąże schować aparat :)
NFC - to nawet w telefonie nie mam :)
a WiFirifi - może być przydatne do zdalnego sterowania - jakoś nie pomyślałem

ale to są moje przemyślenia :)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Cytat
NFC - to nawet w telefonie nie mam
A ponoć "Xiaomi lepsze"...
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
opiszon napisał/a:
Cytat
NFC - to nawet w telefonie nie mam
A ponoć "Xiaomi lepsze"...

ale czy ja pisałem ze mi to potrzebne? :)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
NFC? Korzystam codziennie ;-)
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
NFC technologia używana w zbliżeniowych kartach płatniczych i nie tylko.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
ojej ja wiem co to jest - po prostu nie korzystam i nie czuję potrzeby korzystania :)
o takie tam p***** :)
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
Rivelv, spoko ;)
Coś w sprawie wyboru aparatu drgnęło?
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
:)
taaaa
odnalazłem w zakamarkach szafy (chyba czas na porządki) - obiektyw Flektogon 2,4/35 więc K70 sprawdzam. ze stałką najbardziej naturalną, a do tego makro.

no a po za tym to zaczyna przeważać TZ200 - wygrywa duży zakres zooma. Trochę kombinuje w kierunku tego że jak już uda mi się strzelić. to będę miał pomysł czy szansę na powrót w to miejsce z lustrzanką (chociaż wiem ze to nie zbyt często się wydarza)
jak sądzę wszystko okaże się około połowy stycznia
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
Rivelv, całość wygląda na dobrze skrojona maszynkę. Jak zakupisz, to pochwal się zdjęciami. Sam jestem ciekawy.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
TM_Mich, na pewno, jeśli mi się uda :)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Rivelv napisał/a:
TZ200 - wygrywa duży zakres zooma
Przegrywa za to jasnością. Niestety, tutaj zawsze będzie coś za coś... Przy takim budżecie patrzyłbym na lepsze Canony z serii G..X. Zakres krótszy, ale za to jasność f/2.8 i lepiej :idea:
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
eh kiedy w takim aparaciku to właśnie bardziej mi zależy na zakresie zooma niż jakieś specjalnej światłosile.
no i jakoś ciągle boje się, że zastąpi mi lustrzankę, no i może faktycznie trochę przegiąłem - boje się, żeby nie kosztowało tyle co lustrzanka :)

dzisiaj np miałem dość dużo pomysłów na zdjęcia dłuższa ogniskową a do aparatu postanowiłem podpiąć 35mm :)

no i (bardzo dobrze) zweryfikowałem swoje potrzeby i możliwości i niestety LX200 jest za drogi :) więc poszukiwania trwają :) ale chyba do canona to się nie przekonam nadal :)
zacząłem myśleć o Lumixem TZ80

[ Dodano: 2019-01-08, 13:56 ]
eh no i znowu pojawiły się wątpliwości i rozważania :) TZ100 (duży zoom) czy LX15 (jaśniejsze szkło)

[ Dodano: 2019-01-11, 07:57 ]
no i wybór się dokonał.
podczas przeglądania i rozważań całość zaczęła się ograniczać do 2 może 3 aparatów.
a że trafiła się okazja - wybór się dokonał teraz czekam na paczkę :)

no i akurat jak się czeka na aparat a lustro dzisiaj akurat było za ciężkie to mam takie widoki za oknem


[ Dodano: 2019-01-16, 21:49 ]
no i zanabyłem po okazyjnej cenie Panasonica z kodowym oznaczeniem TZ202
Jak na razie jestem zadowolony.
Nie za mały, nie za duży - to strasznie trudna sprawa żeby dobrać coś co bedzie na tyle duże aby dobrze leżało w dłoni i na tyle małe aby można było w kieszeni nosić
Chyba się udało.
Pierwsze testowe fotki można obejrzeć w wątku o Terminalu Kontenerowym numerki od 26 do31
więc sami możecie ocenić.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
ech i znowu zapomniałem odkliknąć okienko :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach