powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jacaw, wkładasz filtr i zakładasz korekcję +3EV ? To w jakim celu go używasz ? Przecież w takim przypadku robisz fotkę jak bez filtra.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie trzeba nic kombinować tylko włączyć LV i wszystko będzie jasne.
 
Jacaw  Dołączył: 30 Kwi 2016
powalos napisał/a:
Jacaw, wkładasz filtr i zakładasz korekcję +3EV ? To w jakim celu go używasz ? Przecież w takim przypadku robisz fotkę jak bez filtra.

Tu akurat do testów, ale generalnie m.in. do wydłużenia czasu naświetlania przy niezmienionej przysłonie i czułości.

plwk napisał/a:
Jacaw, wkładasz filtr i zakładasz korekcję +3EV ? To w jakim celu go używasz ? Przecież w takim przypadku robisz fotkę jak bez filtra.

Faktycznie o tym jakoś nie pomyślałem.

Generalnie zauważyłem jeszcze coś, jak dla mnie trochę dziwnego. Otóż ten filtr to teoretycznie ND8, czyli -3EV i po jego założeniu światłomierz aparatu faktycznie pokazuje, że zdjęcie będzie niedoświetlone o -3EV (czas, przysłona i czułość stała - ustawione ręcznie). Więc wydłużam czas o 3EV, światłomierz pokazuje, że jest OK, robię fotkę i jest za ciemna. Dopiero jak wydłużę czas o 4EV to jest OK - oceniane wizualnie i na podstawie histogramu. Czyli filtr to raczej ND16, a nie ND8 i jako, że to tani chińczyk to bym się zbytnio nie dziwił, ale właśnie czemu światłomierz aparatu widzi to inaczej i sugeruje, że to jednak ND8 ?

Zrobię dziś jeszcze test z LV (dzięki plwk za podpowiedź) i może zagadka się przynajmniej częściowo rozwiąże.
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Z ciekawości sprawdziłem. Cokin P.154 według K-30 ściemnia o 2,7 EV (przy pomiarze przez pryzmat).
 
Jacaw  Dołączył: 30 Kwi 2016
PiotrR napisał/a:
Z ciekawości sprawdziłem. Cokin P.154 według K-30 ściemnia o 2,7 EV (przy pomiarze przez pryzmat).

Rozumiem, że to odczyt ze światłomierza, a pokrywa się z rzeczywistością ?

Zrobiłem już testy LV i bez zmian. Światłomierz w aparacie pokazuje, że filtr ND8 ściemnia od około -3EV, jednak moim zdaniem nie pokrywa się to ze zdjęciem. Patrząc na histogram oraz samą fotkę jak dla mnie to jest raczej -4EV, tylko nie wiem czemu światłomierz to widzi inaczej - nie mam pomysłu, co też Chińczycy z tym filtrem pokombinowali. No cóż pozostaje mi tylko uwzględnić ten efekt i może kiedyś uda się odkryć jego przyczyny.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jacaw, kupiłeś te najtańsze, co u nas są po 11 zł?
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Zdjęcia jednolitej beżowej ściany (poprzednio patrzyłem na widok z okna). Cokin P.154. Tym razem w trybie manualnym z filtrem aparat pokazuje równo 3 EV w dół - podobnie zachowuje się w priorytecie przysłony. Natomiast zdjęcie jest ciemniejsze i histogram przesunięty w lewo o jakieś 0,3EV.
No i neutralny cokin nie jest do końca neutralny (co nigdy nie było żadną tajemnicą), bo histogram zielony przesuwa się trochę w lewo względem czerwonego a niebieski minimalnie względem zielonego.

Górny bez filtra, dolny z...

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Trzeba by sfotografować ColorChecker Passport z założonym filtrem i utworzyć profil dla pracy z nim.
 
Jacaw  Dołączył: 30 Kwi 2016
Dziś miałem trochę czasu, aby znów się pobawić w testy. I generalnie dalej występuje rozbieżność między wskazaniem światłomierza, a tym jak (moim zdaniem) powinno być, no ale skoro oryginalny filtr Cokina powoduje niedoświetlenie 1/3EV, to chińczyk nie może być lepszy. ;-)

Zauważyłem też, że te filtry mają lekki zafarb brązowy, więc może to coś tu miesza i mam też wrażenie, że powodują spadek kontrastu. Jak ustawię ręcznie ekspozycję tak, że zdjęcie wydaje się dobrze doświetlone, to ciemne miejsca zostają nieco rozjaśnione w stosunku do zdjęcia bez filtra, więc mam podejrzenie, że coś chyba tu mieszają właśnie ciemne miejsca i ten spadek kontrastu.

Jednak chyba odpuszczam sobie drążenie tego tematu, ale oczywiście dziękuję za zainteresowanie.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Mam pytania do posiadaczy Cokina Z-Pro.
Holder - jaka jest szerokość między prowadnicami filtrów, ile prowadnice filtrów wystają ponad korpus holdera?
Adapter - jaka jest jego średnica zewnętrzna, jaką ma grubość w miejscu mocowania do holdera?
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
mam pytanie podobne do plwk :
czy znacie jakiś system mocowań, w którym adaptery mają średnicę ZEWNĘTRZNA rzędu 91-92mm?
kupiłem na ali uchwyt metalowy do filtrów prostokątnych 85mm w którym adapter, jak się okazuje ma taką średnicę
kupując sądziłem że w tym holderze używa się adapterów typowych dla Cokin-p
majfrend nie odpowiada na razie na moje zapytanie dot adapterów, dlatego zaczynam poszukiwania...
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
Najbezpieczniej kupować w zestawie uchwyt i adaptery tego samego producenta, bo każdy ma swoje pomysły, czasami dość mocno odbiegające od "tradycyjnych" cokinów.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
Misztu, wiem, tu się sam ewidentnie przechytrzyłem. Najpierw kupiłem plastikowy 'zamiennik' Cokina slim który popękał, więc zamówiłem metalowy z Chin zakładając naiwnie, że adaptery będą takie same, bo po co wymyślać inne do systemu filtrów 85 mm. W ramach ostrzeżenia podaję link https://pl.aliexpress.com/item/32814126406.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.55a45c0f2cOdTG

W międzyczasie 'majfrend' odpisał na moje pytanie i podał linki do adapterów: 30PLN za sztukę...

Jak znacie adaptery o podanym wyżej rozmiarze zewnętrznym to podajcie proszę co o za system.
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
PiotrK. napisał/a:
bo po co wymyślać inne do systemu filtrów 85 mm

Żeby coś ulepszyć - ograniczenie winietowania, dodatkowe blokady/zabezpieczenia, możliwość instalacji okrągłego filtra polaryzacyjnego.

PiotrK. napisał/a:
W międzyczasie 'majfrend' odpisał na moje pytanie i podał linki do adapterów: 30PLN za sztukę...

Jak nie są wykonane z tworzywa, to nie jest źle. Irix swoje swoje aluminiowe adaptery sprzedaje za 39 zł i to jest fajna cena, jak na coś bardziej markowego.
Przykładowo Haida startuje z adapterami od około 50 zł, Nisi ~100 zł, a Lee nawet i ponad 200 zł.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
Są metalowe, niemniej biorąc pod uwagę czas dostawy i cenę to szału nie ma.
Tym holderem Zomei zainteresowałem się bo 1.wykonany z metalu, nie popęka 2.ma demontowalne sloty na max 3 filtry płaskie

W podobnej cenie jaką zapłaciłem za holder i 1 pierścień adaptera można kupić holder K&F do systemu 100mm w komplecie z 7 adapterami. Jakość K&F jest nieporównanie lepsza, holder ma przemyślaną konstrukcję (łatwość zdejmowania/zakładania, pewność montażu) i jest precyzyjnie wykonany. Mam na myśli ten https://www.kentfaith.com...s-adapter-rings
Cena za holder i adaptery, ale bez tego ND1000 to ok 95PLN.

Tyle że ja na razie nie mam filtrów 100mm, natomiast 85 owszem...
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
Ja, ze względu na Iriksa 15mm, robię podchody pod system 100 z ich holderem.

K&F wygląda na cenowy ewenement w filtrach prostokątnych.
Właśnie przyjechał od majfrenda (via ebay) ND1000 100x100. Ciekaw jestem, jak wyjdzie w porównaniu do okrągłego filtra Hoya ND1000 i Marumi ND32 :)
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
Misztu napisał/a:

Właśnie przyjechał od majfrenda (via ebay) ND1000 100x100. Ciekaw jestem, jak wyjdzie w porównaniu do okrągłego filtra Hoya ND1000 i Marumi ND32 :)


opisz swoje wrażenia jak wypróbujesz
przeglądałem ofertę filtrów prostokatnych K&F ale ze szkła optycznego i z powłokami jest tylko ten ND1000; szukałem połówkowego w takim wykonaniu, ale ni znalazłem

 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
PiotrK. napisał/a:
przeglądałem ofertę filtrów płaskich K&F ale ze szkła optycznego i z powłokami jest tylko ten ND1000; szukałem połówkowego w takim wykonaniu, ale ni znalazłem

Z opisu na ich stronie wynika, że wszystkie są "germany optical glass" i mają multi/nano coating. No, ale zobaczymy, co wyjdzie w praniu :)
 
Marek__ZZ  Dołączył: 22 Lip 2008
mam nietypowe pytanie. na starym komputerze miałem link do strony z taką tabelę wszystkich filtrów Cokin. to były uszeregowane numerami wszystkie filtry systemu A i P ...komputer padł i teraz już kilka dni nie mogę znależć tej strony..? może jakaś podpowiedż? pozdrawiam
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wszystko jest u źródła https://cokin.com/en/13-filters

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach