JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
skaarj,Właśnie- prawie... :mrgreen: ale małoobrazkowego jeszcze nie ma, a te średnioformatowe to też cropy i to tylko do "modułowców" Ile fajnych oldtimerów by się reanimowało hej.
 
paser  Dołączył: 30 Maj 2010
Witam, po latach niebytu.
Akurat dojrzałem do zamiany K200D na coś lepszego (z mniejszymi szumami, lepszym AF, większą rozdzielczością) więc pociągnę temat dalej. Kiedyś chciałem przesiąść się na K-3 II, ale nie było funduszy a teraz jest KP lub K-70. Ale patrząc w specyfikację to K-3 II jest jakby lepszy - lepszy akumulator (ale zasilania eneloopami w K200D nikt nie przebije), górne LCD, lepszy szybki zapis seryjne. GPS jak dla mnie zbędny, brak wbudowanej lampy - ok. i tak zwykle do niczego się nie nadaje.
KP - za dużo pokręteł, słabe zasilanie, brak zdalnego sterowania IR; powstał taki produkt marketingowy. No może odchylany ekran lub elektroniczna migawka mogą się przydać.
Są jakieś inne wymierne korzyści KP nad K-3 II ?
Pozdrawiam
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
paser napisał/a:
Są jakieś inne wymierne korzyści KP nad K-3 II ?

Jakość obrazu.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
K70 - bym jednak rozważył - chyba ze masz okazje pomacać KP i sprawdzić jak lezy Ci w ręku.
po za tym to i tak duży skok do przodu.
 
paser  Dołączył: 30 Maj 2010
plwk napisał/a:
paser napisał/a:
Są jakieś inne wymierne korzyści KP nad K-3 II ?

Jakość obrazu.


To wynika z innego (nowszego) oprogramowania ?
Pozdrawiam
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Inna matryca.
 
paser  Dołączył: 30 Maj 2010
plwk napisał/a:
Inna matryca.

Dzięki za info.
chyba czegoś nie doczytałem w specyfikacji albo była niekompletna. Wydawało mi się, że procesor obrazu jest inny.
Mam jeszcze obawy co do kompatybilności szkieł, czy K-3II obsłuży szkła z KAF4; teoretycznie chyba nie.
Pozdrawiam

[ Dodano: 2019-08-05, 22:07 ]
Rivelv napisał/a:
K70 - bym jednak rozważył - chyba ze masz okazje pomacać KP i sprawdzić jak lezy Ci w ręku.
po za tym to i tak duży skok do przodu.

Rozważam. Z jednej strony lepiej kupić K70 i mieć kasę na jakieś przyzwoite szkło. Z drugiej nie chcę aby jakiś czas po zakupie okazało się, coś mi nie pasuje (chociaż na pewno tak będzie niezależnie co kupię).
Czy w K70 AE ustawia się tylko z menu?
Pozdrawiam
 
marzar  Dołączył: 23 Wrz 2021
Cześć
Powoli dojrzewam do zmiany mojego 13 letniego K200D na coś młodszego (czytaj nowocześniejszego,lepszego technicznie). Poczytałem trochę wątków na tym forum i im więcej czytam tym mam więcej pytań niż znajduje odpowiedzi. Moja "szklarnia" nie jest może imponująca, jednak jest dla mnie bazą, którą planuje w miarę swoich potrzeb rozbudowywać o kolejne obiektywy. Między innymi to zadecydowało że rozglądam się za kolejnym Pentaxem, i nie chce przechodzić na inny system. Myślę o zakupie używanego K3II, gdyż jak sądzę powinien on sprostać moim potrzebom (głównie krajobrazy, architektura, czasami jakiś portret). Chciałbym przeczytać Wasze opinie na temat mojego pomysłu. Czy body K3II z przebiegiem ok 20k za około 2500-3000zł to według Was dobra cena czy może warto poczekać i poszukać czegoś innego. Przyzwyczaiłem się do górnego wyświetlacza, dlatego też szukam body który takowy posiada. Z góry dziękuję za Wasze opinie i pewnie krytykę, mam nadzieję, że będzie ona konstruktywna, a nie oparta na emocjach.
 

zuka68  Dołączył: 31 Maj 2010
marzar napisał/a:
Cześć
Przyzwyczaiłem się do górnego wyświetlacza, dlatego też szukam body który takowy posiada...

Jeśli w fotografii dla Ciebie jest to najważniejsze, to raczej pozostaje ten wybór, ale jeśli stwierdzisz, że jednak jakość obrazka ma znaczenie i kwota, którą podałeś wchodzi w rachubę, to bym sobie darował ten górny wyświetlacz....
 
marzar  Dołączył: 23 Wrz 2021
@zuka68
Nie jest to dla mnie najważniejszy argument przemawiający za tym modelem. Inne cechy które mnie do niego przekonują to trwałość migawki oceniana na jakieś 200k "klapniec" oraz teoretyczna ilość zdjęć do wykonania na aku ok 700. Aparat nie będzie mi służył do nagrywania video, również brak lampy nie jest dla mnie problemem (na razie). Zdjęcia które robię, robię amatorsko, nie drukuję, nie zarabiam na fotografii. Potrzebuję czegoś co pozwoli mi dalej uczyć się wykonywania poprawnych zdjęć i czerpania z tego przyjemność. Jeśli masz na myśli jakiś inny model napisz o który Ci chodzi tak bym wiedział o czym być może nie pomyślałem.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Zapewne KP - model, który ma najlepszy stosunek ceny do możliwości. Jedyne wady, to mała ilość zdjęć na jednym aku oraz kontrowersyjny uchwyt.
 

zuka68  Dołączył: 31 Maj 2010
Właśnie. Tylko KP jeśli nie będzie przeszkadzać ergonomia
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Pentax KP nie ma górnego ekranika ;)
Brałbym coś taniego , używanego i do tego szkło, które czegoś więcej może nauczyć .
To co masz w stopce marzar jest "takie sobie" .
K-3 to koszt około 2000zł .
 
marzar  Dołączył: 23 Wrz 2021
Zdaje sobie sprawę z tego że moje obiektywy, pewnej części ciała nie urywają. Stąd też od razu mam dodatkowe pytanie. Jaki obiektyw byście polecali który nie zrujnuje budżetu, a który będzie na początek dobrym nauczycielem fotografii. Jaki rodzaj fotografii mnie interesuje napisałem kilka postów wcześniej więc nie chcę się powtarzać. Z góry serdecznie dziękuję za Waszą nieocenioną pomoc
 
jozwa  Dołączył: 22 Kwi 2021
marzar Kupiłem w tym roku k5iis za ~1k (40k na liczniku). Brałem pod uwagę K3 ale to drożej i większa rozdzielczość przez co większe pliki. Dałem sobie luz (pomimo braku obsługi kaf4). Szkoda mi kasy na drogie body, na moje potrzeby. Do 3 klocków pewnie też bym szukał KP, pomimo, że intensywnie korzystam z górnego wyświetlacza. Krajobraz, architektura to np. Sigma 10-20 lub DA12-24. A jak stałe to np. Pentax 15/21 ltd. lub Irix 15/Samyang 14. Piszę o używanych.
Portretów nie robię, ale taki Samyang 85 1.4 potrafi wygenerować piękne obrazki (kolory), a też tanio można dostać. Manualne 85 1.4 to może być niezły nauczyciel skoro tak go pragniesz. Chociaż jakaś stara 50 np. Pentaxa M 1.7 to mniejsza odległość od obiektu, ale to sam musisz wiedzieć co wolisz.
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
Górny ekranik jako rzecz tak istotna by nie wybrać danego modelu korpusu... :mrgreen:
Proponuję wziąć pod uwagę fakt, że sposób obsługi K200D i wykorzystanie w nim wyświetlaczy w drastyczny sposób rózni się od bardziej współczesnych puszek. Tam górny ekranik miał sens, obecnie IMHO ma taki se. Dość silnie zakorzenione jest też to, że przez dłuższy czas był wyróżnikiem puszek "lepszych/bardziej pro" bo podstawowe modele lustrzanek go nie miały.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wszystkie dane "z górnego ekranika" widać w wizjerze.
 
marzar  Dołączył: 23 Wrz 2021
OK. temat górnego wyświetlacza uważam za wyczerpany. A co w takim razie sądzicie o żywotności migawki i ilości zdjęć na aku. Czy to są argumenty które w ogóle należy brać pod uwagę, czy są drugorzędne i nie należy się nad nimi zastanawiać. Nie do końca też rozumiem pojęcie "ładnego obrazka". I tak się zastanawiam czy za ładny obrazek nie będzie bardziej odpowiedzialny obiektyw niż samo body?
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
marzar napisał/a:
A co w takim razie sądzicie o żywotności migawki i ilości zdjęć na aku. Czy to są argumenty które w ogóle należy brać pod uwagę, czy są drugorzędne i nie należy się nad nimi zastanawiać.

A propos żywotności migawki, to przecież możesz sprawdzić/oszacować ile robisz zdjęć np. miesięcznie czy rocznie i bedziesz wiedział na ile tej migawki "starczy" ;-) A dwa - podana żywotnośc nie znaczy, że 200tys. i kaplica, może to być dużo więcej, może i dużo mniej.
Z baterią podobnie - ile przeważnie robisz zdjęć za jednym podejściem? Na podstawie tego oszacuj czy jedno naładowanie to będą 2-3 wypady czy nie starczy nawet na jeden. W razie czego zapasowa bateria, może jakaś ładowarka na USB którą mozna podpiąć do powerbanku gdzieś w terenie, itp.
marzar napisał/a:
Nie do końca też rozumiem pojęcie "ładnego obrazka".

Ja też nie bez kontekstu. Dla jednego to może być "ładny" (cokolwiek by to nie znaczyło) jotpeg prosto z puszki, a dla drugiego np. elastycznośc RAW w postprocesie.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
marzar, mając takie obiektywy jak Ty, nie kupowałbym takiego kloca jak K-3. Mam K-3 oraz K-70 i częściej używam tego drugiego. Przy wymaganiach amatora (takiego jak ja) większe body ma uzasadnienie dla lepszej równowagi z większym obiektywem. K-3 używam głównie z DA*300/4, czasami z DA 12-24 lub DA*11-18 i sigmą 17-50/2.8. Wszystkie inne moje obiektywy świetnie działają z K-70, wspomniane zoomy również.
Myślę, że uchylny ekran w K-70 może Ci się bardziej przydać niż górny wyświetlacz. A jeśli nie potrafisz się nauczyć czytać parametrów w wizjerze (długo tak miałem) i musisz odrywać oko od wizjera, to dużo prościej spojrzeć na tylną ściankę niż opuszczać aparat i patrzeć na górny wyświetlacz...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach