jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
  JO - Jedna Odbitka
Zapraszam do wzięcia udziału w nowej zabawie Jedna Odbitka - propozycji na domknięcie naszych fotograficznych poczynań.

Nazwa konkursu:

1 miesiąc 1 odbitka 12 miesięcy 12 odbitek (w skrócie: Jedna Odbitka, a jeszcze krócej JO)

Inspiracja:
Wiele dobrych zwyczajów produkowania rodzinnych albumów, wymiany odbitek (Twoje zdjęcia na mej ścianie ), pokazywania ich na PPD i innych spotkaniach, które trochę się osłabiają pod natłokiem ekranów i niedomiarem czasu.

Kto:
Wszyscy użytkownicy P@PL, którzy zgłoszą swój udział do 12 stycznia 2020 roku.

Główne zasady:
1. Uczestnik fotografuje w cyklu miesięcznym. Oznacza to, że w miesiącu wykonuje co najmniej jedno zdjęcie, które następnie powiększy lub wydrukuje w zadeklarowanym formacie.

Zdjęcia archiwalne czyli z szuflady nie biorą udziału w zabawie.

Uczestnik drukuje/odbija w jednym niezmiennym przez cały rok formacie - dopuszcza się formaty nie mniejsze niż 10cm po krótszym i nie większym niż 30cm po dłuższym - czyli np. minimum to A6A4 10x15, a największy to A4 20x30.

Na mocy koleżeńskiej umowy Uczestnik deklaruje, że wykonał co najmniej jedno zdjęcie w danym miesiącu, to co pokazuje to wydruk lub odbitka tego zdjęcia (a nie plik) i wysyła je do 15 każdego kolejnego miesiąca (czyli zdjęcia styczniowe przysyłamy do 15. lutego) przysyła na adres jedna.odbitka@pentax.org.pl.

Pliki nazywamy wg szablonu:
nrUczestnika_nrEdycji.jpg
np. w odsłonie lutowej:
01_02.jpg
Tytuł maila wg szablonu:
nick nrUczestnika nrEdycji
np. w odsłonie majowej
jorge.martinez 12 05

Pliki z innym formatem nazwy będą bezwzględnie odrzucane. A jak maile będą miały inny tytuł, to umrze jeden mały słodki kotek.

W trakcie zgłaszania konieczne dodanie klauzuli:
Cytat
Do nadesłanych zdjęć posiadam pełne prawa autorskie. Zgadzam się na publikację tych fotografii pod moim nickiem.
Oświadczam, że biorę na siebie rozwikłanie ewentualnych roszczeń osób przedstawionych na zdjęciach w razie dochodzenia ich praw do wizerunku, a organizator konkursu nie będzie stroną w sprawie.


Dopuszczona jest standardowa obróbka graficzna: kadrowanie, poziomy, plamkowanie, itp. czynności, które można zrobić z odbitką ciemniową.

Istnieje możliwość przesłania zdjęcia odbitki, zamiast skanu, ale z zastrzeżeniem, że jakość materiału nie będzie obrażała oglądających ;-)

Równocześnie Organizator zachęca do sporządzania większej liczby odbitek/ wydruków z danego miesiąca, bez zatrzymywania się na tej jednej obowiązkowej.

2. Uczestnik przez cały rok fotografuje czym chce, na czym chce i dowolnie zmieniając aparaty.

3. Tematyka zdjęć dowolna. Każde może być z innej parafii. Nie muszą być w żaden sposób powiązane. Rekomendowany jest tylko progres, wzrost satysfakcji z fotografowania i nadanie odbitkom życia (niech ludzie oglądają te zdjęcia, skoro już są na papierze).

Uczestnicy Jednego Aparatu zobowiązani są do nie przysyłania tego samego zdjęcia, ktore zgłosili do JA :evilsmile:

4. Do każdego zdjęcia załączyć należy tytuł zdjęcia oraz ewentualnie procesu wyboru tego akurat zdjęcia, oraz kilka słów o samym zdjęciu. Zdjęcia mogą być ubrane w serię lub nawiązywać do ograniczenia, które sobie w momencie składania pierwszej odbitki nadajemy (np. tylko kolor, tylko analog, tylko rodzina, tylko cyfra, tylko 6x7).

5. Przesłane skany w rozmiarze 900px po długim boku oraz tytuł w ciągu 5 dni (czyli około 20-go) zostaną opublikowane w dedykowanym dla każdego z Uczestników wątku. Wątki te będą otwarte i będą miały na celu prowokowanie dyskusji o zdjęciach, o działaniach fotografującego oraz o służyły całościowemu spojrzeniu na jego fotografowanie.

6. Efektem zabawy będzie 12 zdjęć każdego z Uczestników, po jednym z każdego miesiąca.

7. Finałem zabawy będzie głosowanie w gronie Uczestników na najlepszego Uczestnika zabawy Jedna Odbitka.

8. Po zakończeniu obrad Uczestników i wyborze najlepszego zostanie rozpisana ankieta wśród ogółu użytkowników Pentax@PL.

9. Warunkiem uczestnictwa jest:
a) zgłoszenie udziału do 12 stycznia 2020 w wątku konkursowym w następującym formacie:
nick | format zdjęcia | Dowolne ograniczenie lub motto jakie chcielibyście
Czyli kopiując listę z wątku:
01. Ryszard |
02. rychu |
03. rafalf |
04. kojut |
05. Rrrodrigo |
06. klechu |
07. mh2012 |
08. powalos |
09. skaarj |
10. Enzo |
11. bakulik |
12. jorge.martinez | 20x30 | Tylko kolor
13. JacekK |

b) dostarczenie w terminie co najmniej 9 z 12 zdjęć do końca trwania zabawy cyklu miesięcznym (oznacza to, że można opuścić 3 kolejki bez konsekwencji). Niewypełnienie tego warunku skutkuje wykluczeniem Uczestnika z ostatecznego głosowania w gronie Uczestników oraz w gronie użytkowników P@PL. Ale nie oznacza, że Uczestnik nie może brać udziału w zabawie.

c) dostarczenie w terminie zdjęcia styczniowego. Niewypełnienie tego warunku skutkuje wykluczeniem Uczestnika z zabawy.

Harmonogram:
Rozpoczęcie zgłoszeń: z momentem ogłoszenia niniejszego Regulaminu.
Początek zabawy, a więc wykonywania zdjęć: 1 stycznia 2020.
Koniec przyjmowania zgłoszeń: 12 stycznia 2020
Termin dostarczenia skanu odbitki miesiąca: 15. każdego następującego miesiąca.
Publikacja zdjęć miesiąca: do 20 każdego następującego miesiąca.
Finał zabawy: Wiosna 2021 :evilsmile: .

________________________________________________________________

Czołem Grupa!

Na fali nie jednej rozmowy na przestrzeni ostatniego roku doszedłem do wniosku, że mimo bycia aktywnym fotograficznie, to odczuwam niewierność fotografowaniu. No bo zdjęcia się robią, a jednak tych zdjęć nie ma (dyski je mają). Tak jak JA ma być zachętą do tegularnego używania pleśniaka, tak JO, którą pod dyskusję poddaję, miałaby być zachętą do materialnego skończenia dzieła, jakim jest fotografia.

Zgrubne zasady: jak w JA, wybieramy zdjęcie miesiąca, robimy z tego odbitkę/ wydruk, skanujemy/ robimy zdjęcie odbitki, wysyłamy do mnie i tak oto mamy odbitkę do archiwum (a może i więcej, no bo po co jedną tylko), a przy okazji dzielimy się zdjęciami z tymi, którzy odbitki nie zobaczą prędko (dopiero na PPD, np.).

W JO nie ograniczałbym się do aparatów, technik i obiektywów. Robimy czym chcemy, wybieramy jedno foto, czy cyfra, czy BW, w maju może być zupełnie inna technika, niż w styczniu.

Co Wy na to? Chciałby ktoś takiego coś?

Do dogadania minimalny format odbitki. Może chcielibyście coś doprecyzować, ograniczyć albo ukierunkować? Wolałbym nie iść w komentarze czy rozprawki, za to chętnie zmobilizowałbym siebie i Uczestników do nadawania tytułów tym zdjęciom, a co!

No i z powodów organizacyjnych ograniczę liczbę uczestników do 20. Pierwszeństwa udzieliłbym tym, którzy nie będą na liście chętnych do JA 6.0, bo JA oczywiście nadal będzie, o ile znajdą się owi chętni.

 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Myślę, że trzeba ograniczyć raczej maksymalny format do A4. Chodzi o standard płyty skanera. Przefotografowanie jest niepewne i trudniejsze : refleksy, oświetlanie itd.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
JacekK napisał/a:
Przefotografowanie jest niepewne i trudniejsze : refleksy, oświetlanie itd.

Zależy od podejścia do tematu. Jeśli przestrzeń pomiędzy obiektywem a negatywem (slajdem) jest czarnym tunelem a oświetlamy światłem lampy, odbitym od białego matowego tła, przed którym stoi zestaw do kopiowania, nie ma tych problemów.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
To prawda, dróg jest wiele, ale skaner nie wymaga żadnych przygotowań, oświetleń, machin itd. Twój pomysł sprawdza się właśnie przy slajdach i negatywach przy świetle przechodzącym, ale przy odbitym od powierzchni papieru zwłaszcza satyny i połysku może być kłopotliwy.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Skaner jest dobry przy gładkim papierze, przy papierze z fakturą lepiej sfotografować zdjęcie, ale z oświetleniem trzeba się pobawić.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
plwk napisał/a:
Skaner jest dobry przy gładkim papierze, przy papierze z fakturą lepiej sfotografować zdjęcie, ale z oświetleniem trzeba się pobawić.

V550 doskonale radzi sobie z papierami FB. Zdjęcia z poprzedniego JA były tak właśnie skanowane i na jakość nie narzekałem 😉

A tak w ogóle to świetny pomysł, bo znów mi się trochę zaległości zrobiło
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Skanowałeś papiery z fakturą?
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Pomysł fajny, nie wiem co prawda czy lepszy skan czy zdjęcie odbitki, ale to się dopracuje :)
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Pomijam aspekty techniczne, każdy poradzi sobie jak będzie chciał byle odbitka była do pokaxania. Dka mnie niejasny jest punkt z wyslaniem do organizatora i co? Oglądanie na PPD?
Mamy jeden wątek twoje foty na mojej ścianie i raptem 10 uczestników w ostatniej edycji.
Rozumiem chęć rizruszania towarzystwa, w tym siebie, fajna propozycja, lecz finał nie dla wszystkich.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
rychu napisał/a:
Dka mnie niejasny jest punkt z wyslaniem do organizatora i co?
Wysłanie skanu do mnie, bym wrzucił to na forum, jak w JA.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
plwk, na przykład takie


A to skan
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
O kurczę, odzew mniejszy niż się spodziewałem - ale pomysł przedni i chętnie się włączę. Format proponowałbym w okolicach 20x30. Zastanawiam się, czy nie powinniśmy Horhego uszczęśliwić wysłaniem wszystkich odbitek. Nie, nie żeby sam skanował ;-) ale może zrobił wystawę na PPD, czy w innych okolicznościach? Albo aukcję jakąś? Sam nie wiem, nie znam się, niewyspany jestem :-/
 

rafalf  Dołączył: 08 Cze 2007
Ja chętnie też się dołączę , pomysł mi się bardzo podoba.
Sam mam sporo zdjęć, właśnie na dysku a nie na papierze...
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Ryszard napisał/a:
odzew mniejszy niż się spodziewałem

Doprawdy? To już norma od dłuuuuższego czasu.
No chyba, że jest cynk o zapisach :roll:

1. Ryszard
2. rychu
 

rafalf  Dołączył: 08 Cze 2007
3xR

1. Ryszard
2. rychu
3. rafalf
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
1. Ryszard
2. rychu
3. rafalf
4. kojut
:mrgreen:
 

Rrrodrigo  Dołączył: 07 Lis 2006
1. Ryszard
2. rychu
3. rafalf
4. kojut
5. Rrrodrigo
 

klechu  Dołączył: 16 Sty 2016
Ponieważ mam kiepski skaner, to pewnie będę fotografował odbitki, ale rozumiem, że to sprawa drugorzędna.
Mam nadzieję, że udział w zabawie zmobilizuje mnie do wizyty w ciemni chociaż raz w miesiącu.
A zatem:

1. Ryszard
2. rychu
3. rafalf
4. kojut
5. Rrrodrigo
6. klechu
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Czyli wybieram sobie zdjęcie, materializuję je, skanuję i ślę gołębiem pocztowym do Señora Martineza?
A można opuszczać kolejkę?
Zdjęcia mogą być z szuf... tfu czerstwego dysku, czy muszą być wykonane w danym miesiącu?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
szpajchel napisał/a:
Zdjęcia mogą być z szuf... tfu czerstwego dysku, czy muszą być wykonane w danym miesiącu?

o to samo chciałem zapytać. Chociaż nie wiem czy zostanę dopuszczony skoro nadal pozostanie zabawa w J.A. ?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach