Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Skoro nie łapie na pewnym określonym dystansie to głownie dwie możliwości
1 - Źle zablokowany pierścień ostrości, zoomy cierpią na efekt pływającego ogniska i brakuje dystansu powyżej pewnej ogniskowej - ale dystansu brakowałoby na nieskończoność na innych zakresach ostrzyć powinien.
2 - brak komunikacji na jednym ze syków.

Odkręć bagnet, odkręć mocowanie styków, pod spodem będzie taśma ze ścieżkami - często zalewa ją płynna frakcja smaru i skutecznie odcina komunikację. Przeczyścić, sprężynki też i złożyć.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
Grzechotnik, prowadzisz jakąś szkółkę napraw? :) wrócę do domu to spróbuje :)

czy fakt - jaki zauważyłem na sam koniec, że mimo zmiany ogniskowej (na pełnym zakresie) pokazuje mi wartość przesłony 4.0 może wskazywać na właśnie brak komunikacji?
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
no więc jak mówili mi tak zrobiłem

odkręcam bagnet: ot 4 śrubki nic nadzwyczajnego
20200221_213527 by Angus MacGyver, on Flickr

nic nadzwyczajnego nie widać jednak jest już jakaś elektronika, jest taśma itd
nic ciekawego
zdejmujemy kolejny pierścień (ustawiający manualnie przesłonę - (uwaga na małą kulkę - na zdjęciu akurat jej miejsce nad liczbą 100)
20200221_213649 by Angus MacGyver, on Flickr

na szczęście kulka się znalazła :)

więc jedziemy dalej.
próba odkręcenia płytki z elektroniką pokazuje że odkręcajac ten biały element ze stykami do aparatu spowodujemy wyskok wszystkich sprężynek i takowych kulek - i nie będzie co składać. wiec bardzo ostrożnie przytrzymując odkręcamy. (I w tedy właśnie Kazik postanowił się przytulić do taty)
ale się udało. Na zdjęciu akurat widoczna, wcześniej wspomniana kulka.
20200221_214023 by Angus MacGyver, on Flickr

no i tyle by było po wypięciu taśmy z płytki, płytka zdjęta nadal nic ciekawego nie widać.
coś mnie tknęło że może druga część tej taśmy znajduje się jeszcze głębiej.
kolejne 4 śrubki, kolejny okrągły plastik zdjęty, a tu nic nie widać.
myślę myślę - może zdejmę gumę, pod nią na pewno będą jakieś śrubki wtedy zejdzie więcej plastiku.
20200221_215332 by Angus MacGyver, on Flickr

jak widać śrubek nie ma - zaklejona jakaś "blaszka" taśmą chyba zwykłą. - znaczy nie jestem pierwszy :-)
wyczyszczone. sprawdzone miernikiem przejścia wszystkie możliwe (przynajmniej do taśmy)
poskładany obiektyw do aparatu.
na razie bez zmian
powyżej 100mm zooma - myszkuje blisko ale nadal szuka ostrości.
i najdziwniejsze nadal na 300mm pokazuje mi przesłonę 4.0 ( chociaż powinien chyba 5,6)
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Taśma wygląda na fabryczną . Pod tą taśmą powinny być ścieżki oraz suwak z igłami do AF . Może igły są wyłamane lub wytarte nie stykają ? Tak z ciekawości , czy na zdjęciach zapisuje się prawidłowa ogniskowa ? Wartość przysłony pozostaje bez zmian nawet po wciśnięciu spustu migawki do połowy ? Chyba musisz go głębiej rozkręcić . Na yuotube masz filmik .
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
Kot72, no to był trop - nie zwróciłem wcześniej na to uwagi a tu faktycznie - jak patrzę na właściwości zdjęć to wszędzie 83mm
czyli co rozkręcać czy wystarczy zerwać tę taśmę? - faktycznie w okienku są jakieś styki chyba 4 ale nie widzę czy stykają czy nie.

a przysłona ciągle 4 - chyba że ręcznie zmienię inną
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Odklej delikatnie taśmę i zobacz czy piny stykają . Jeśli tak to uszkodzona będzie pewnie taśma flex która łączy ten układ z płytką elektroniki lub jej połączenie .
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
no to wyjaśniło się.

niestety nie mam fotek
ale
po odklejeniu taśmy. nadal nie wiele widziałem
więc odkleiłem tę "blaszkę" i okazało się, że ona w sumie chyba nic nie robi po za trzymaniem.
pod nią jest kolejna blaszaka - trochę mniejsza - i z tymi właśnie stykami.
po delikatnych próbach delikatnym podgięciu tych pinów i przyklejeniu tej blaszki na swoje miejsce. obiektyw zaczął pracować poprawnie.

jak się uda to w najbliższym czasie zabiorę oba (tamrona i pentaxa 55-300) na jakiś spacer - i spróbuję porównać je między sobą.

Kot72, Grzechotnik, - dzięki za podpowiedzi :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach