zloty_2000  Dołączył: 27 Wrz 2010
Gwara w Polsce - glosariusz
Się tak zastanawiam, czy to kwestia wieku 45 i wyżej czy może jakieś inne "załamania" wieku co najmniej średniego :mrgreen: , ale jakoś niedawno nie mogąc spać zebrało mi się na wspominanie czasów bajtla. I naszła mnie myśl związana z moją Babcią. Była silną kobitką (jak to Ślązaczka) potrafiącą swoją postawą i mądrością ukształtować chyba nawet kamień. Jednym z wielu wspomnień jest takie, że Babcia powtarzała: "Musisz mówić po Polsku, ale ni zapominej tyż noszej godki." I uczyła mnie i poprawnej wymowy polskiej i gwary.

Wpadłem na pomysł by spróbować zebrać w jednym miejscu różne gwarowe słowa i ich polskie odpowiedniki. Założenie - to mają być słowa pamiętane z dzieciństwa bądź pozyskane przy okazji rozmów z najstarszymi członkami rodzin lub mieszkańców danego terenu, nie wygrzebywane z czeluści internetów. Na początek nie zastanawiałbym się nad pisownią i ryzykował zapamiętany zapis fonetyczny.

Myślę by zrobić to w formie tabelarycznej - i tu pytanie czy na forum da się wstawić tabelę tak by można ją rozbudowywać o kolejne słowa i gwary rozłożone w stylu kolumna/rząd?
Coś takiego mi się widzi:

    Słowo / Gwara śląska / Gwara kaszubska / Gwara góralska

    Zapałka / sztrajchycla
    Piekarnik / bratruła
    Sufit / gibzdeka



I tak dalej... tylko czy da się jakąś łatwo edytowalną tabelę tu wstawiać?

Link poprawiony - powinno się dać edytować nawet bez logowania do google. Dajcie proszę znać czy tak jest. :-B
[mod]
Arkusz Gwara w Polsce
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
Idea zacna, podoba mi się.
zloty_2000 napisał/a:
I tak dalej... tylko czy da się jakąś łatwo edytowalną tabelę tu wstawiać?
Niedasię ;-)
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
zloty_2000, dodaj jeszcze gwarę wielkopolską. :-D Ta ma też sporo specyficznych wyrażeń. Znam z autopsji. Piękną gwarą mówią jeszcze ludzie w okolicach: Wolsztyna, Nowego Tomyśla i starsi mieszkańcy starych dzielnic Poznania.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Tag [ CO DE ] (heh, jak wpisałem bez spacji, to zamieniło go na "[ quote ]" - wtf) powinien korzystać z fontu monotypicznego, ale widzę, że ktoś grzebał w css.

Ja pochodzę z północy, gdzie nie ma gwary, ale mieszkając w Poznaniu poznałem kilka wyrazów i korzystam raczej jako ciekawostki w opowieściach albo w formie żartu "pójdziem na szagę, bydzie rychlej". Część wyrazów poznałem też od rodziny z pogranicza Kaszub i tak jak wszyscy moi znajomi chodzili na szaber, ja chadzałem na pachtę i "szaber" poznałem 2 dekady później. dyskusja o pachcie/szaberze(?)

Część wyrazów to nawet nie gwara, ale nawyki w domu. U mnie zawsze były chruściki, u kumpla blok obok faworki.
 
zloty_2000  Dołączył: 27 Wrz 2010
powalos napisał/a:
zloty_2000, dodaj jeszcze gwarę wielkopolską. :-D Ta ma też sporo specyficznych wyrażeń. Znam z autopsji. Piękną gwarą mówią jeszcze ludzie w okolicach: Wolsztyna, Nowego Tomyśla i starsi mieszkańcy starych dzielnic Poznania.


Właśnie dlatego myślę o jakiejś edytowalnej tabeli by zainteresowani mogli dopisywać swoje typy dotyczące nazwy gwary i słów jakich używa.
Poszukam, może coś w internetach się znajdzie co pozwoli zrobić taką tabelę... a jak ktoś z Was będzie miał pomysł na rozwiązanie to też poproszę :-B :mrgreen:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Marooned napisał/a:
mieszkając w Poznaniu poznałem kilka wyrazów
Marooned napisał/a:
pójdziem na szagę, bydzie rychlej

Ciekawe, pochodzę z Chełma i te zwroty też były tam używane.
 
zloty_2000  Dołączył: 27 Wrz 2010
No to zobaczmy... Arkusz z google z dostępem via link:

Gwara w Polsce

Dajcie znać czy działa. Można by raz na jakiś czas wkleić na forum tabelkę jako obrazek?

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Skopiowałem link do pierwszego posta i przypiąłem wątek.
 
zloty_2000  Dołączył: 27 Wrz 2010
Dzięki Ci Plwk :-B :-B
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Marooned napisał/a:
Tag [ CO DE ] (heh, jak wpisałem bez spacji, to zamieniło go na "[ quote ]" - wtf) powinien korzystać z fontu monotypicznego, ale widzę, że ktoś grzebał w css.
takie to już customowe mody na forum :-P
Nie wiem kto robił - Tref czy luka.

Inna sprawa że samo co.de średnio nadaje się do tabeli - musiałoby być raczej wsparcie do Wiki markupu ;-)

[ Dodano: 2020-02-19, 16:56 ]
zloty_2000, plik jest nieedytowalny

Chciałem zauważyć że powinno być "język kaszubski"…
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Pomimo zalogowania się do Google nie mogę tam nić wpisać. :cry:
 
zloty_2000  Dołączył: 27 Wrz 2010
Rzuciłem okiem z drugiego komputera - wychodzi, że trzeba się zalogować i poprosić o edycję pliku. Na razie śmigam z synem na jego sekcję wspinaczkową, jak wrócę zobaczę czy jest możliwość by plik ten był edytowalny tylko po podaniu linka do niego.

Chyba, że jesteście zainteresowanie - to wysyłajcie prośbę o edycję - wyklikam je jak znajdę chwilę czasu.

[ Dodano: 2020-02-20, 12:44 ]
No dobrze - czy może ktoś z Was sprawdzić, czy teraz da się edytować, nawet bez logowania powinno się dać edytować plik. Będę wdzięczny za informacje czy mam walczyć z tym dalej czy może już będzie działało. :-B

[ Dodano: 2020-02-20, 15:15 ]
Przetestowana tabela - można bez logowania do konta google ją edytować i dopisywać swoje typy :-D
 

jacekh  Dołączył: 08 Maj 2007
Troszkę dopisałem z tego co jeszcze pamiętam. Moje wpisy to raczej bardziej niemiecki Śląsk Opolski niż typowa śląsko godka.
 
Togab  Dołączył: 20 Mar 2021
Również trochę dopisałem.
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
Też dopisałam, trochę.
 
mirekin  Dołączył: 03 Gru 2008
No i ode mnie kilka wyrazów z okolic Chorzowa i Rudy Śląskiej. 🙂
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Dodałem coś wielkopolskiego, co się przypomniało.
 

0bleblak  Dołączyła: 15 Cze 2011
Dopisałam, ale to już dawno, ci nieco z gwary śląskiej - 12 lat mieszkałam na toszeckich ziemiach.
 

zipzip  Dołączył: 06 Sty 2010
Jeżeli dysponujecie FF w wersji 87.0 to można w opcjach językowych ustawić język "Śląski" i Zresztartuj aplikacyjo Firefox, coby wkludzić te zmiany :-)
 
Radarowiec  Dołączył: 01 Maj 2021
Pierwsze forum, na którym jest tak zabawny dla mnie i interesujący jednakowo temat. Jestem ze śląską i cieszy mnie, że gwara jest 'udostępniana' :D

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach