MichałD  Dołączył: 12 Sty 2008
Co zamiast GRa?
Jesienią mój Ricoh GR I padł ostatecznie (migawka, a później już całkiem przestawał reagować) i coś trzeba na jego miejsce kupić. "Problemem" jest oczywiście jak to zazwyczaj kasa, a właściwie wrodzone skąpstwo, czy tez rozsądek i niechęć do wydawania nadmiaru kasy na zabawkę.

Aparat typowo wycieczkowy, koniecznie jak najmniejszy/najlżejszy, bez nadmiernie wystającego obiektywu (jeżdżę na rowerze z aparatem na szyj).

Poza tym:
- matryca APS-C a może 4/3 ;
- obiektyw szerokokątny stało ogniskowy albo zoom typu 28-70 ;
- RAW ;
- możliwy do obsługi jedną ręką ;
- nowy ;

Wiosną oglądałem GR III "na żywo" - super ale za drogo, max co jestem skłonny wydać to 2100 no może 2200zł.
Z tego co wyczytałem zostaje kupić:
- GR II (ale znowu problem z zasysanym syfem);
- Fuji XF10 (recenzje nie są zbyt pochlebne);
- Panasonic Lumix LX100 (jakoś nie ma przekonania).
- a może coś innego?
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Canony serii G..X. Fajne zabawki z zoomem, porządnymi, przynajmniej 1-calowymi matrycami i mieszczące się w budżecie.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Ryszard napisał/a:
Canony serii G..X.
macałem. Fajny :-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
A Fuji X100?
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
MichałD napisał/a:
ale znowu problem z zasysanym syfem
To chyba jakiś wydumany problem szczególnie w kontekście:
MichałD napisał/a:
Aparat typowo wycieczkowy, koniecznie jak najmniejszy/najlżejszy, bez nadmiernie wystającego obiektywu
 
MichałD  Dołączył: 12 Sty 2008
Problem z syfem na matrycy w moim GR nie był wydumany, niestety...
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
A któryś z Sony RX100? Małe z dobrą matrycą 1".
 
badur  Dołączył: 21 Lis 2006
Na wakacje to może Canony M6, M5, M50? Sam mam M6 i na wycieczkach sprawdza się świetnie. Z naleśnikiem EF-M 22/2 malutki, APSC, lampa. Znakomite i niedrogie szkiełka (11-22, 55-200 do dostania poniżej 1000 zł, kit 15-45 za grosze). Do tego, jak diabeł podkusi, można kupić genialnego EF-M 32/1.4 albo którąś z Sigm C ze światłem 1.4 (16, 30, 56). Świetny, niedoceniany systemik. Aparat z 3 szkłami mieści mi się w małej lustrzankowej kaburze.

Tu przyjemny , 4 - stronicowy test EF-M 32/1.4 w duecie z M6 na rosyjskojęzycznej stronie, z dużą liczbą całkiem niezłych zdjęć:
https://prophotos.ru/reviews/20815-canon-ef-m-32mm-f-1-4-stm-test
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Wszystkie te bezlusterkowce są małe, dopóki nie trzeba do nich doczepić obiektywu... ;-)
 
badur  Dołączył: 21 Lis 2006
No niby tak, ale można poprzestać na naleśniku 22/2 albo kicie 15-45 i jest naprawdę kompaktowo.
A zestaw 11-22, 22, 32, 55-200 + M6 waży razem 1210 g. W porównaniu z zestawami lustrzankowymi to jest waga piórkowa.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Kuba Nowak, zależy jakiego obiektywu ;)

[ Dodano: 2020-01-07, 14:28 ]
MichałD,
Pomyśl o panasach gx... Są kompaktowe.
APSC fujiki ale trudno będzie Ci się zmieścić w widełkach cenowych, chyba że eglobal :)
 
MichałD  Dołączył: 12 Sty 2008
Dzięki za dotychczasowe wpisy.

O bezlusterkowcach myślałem, lecz tak jak Kuba napisał - z obiektywem już nie są tak kompaktowe, a stałka w rodzaju 15-16 wcale taka mała nie jest. Jej cena również ;)

Na razie waham się między GRII (w sumie wiem czego się spodziewać, po kilku latach posiadania GR), a FUJI XF10. Ten drugi zauważalnie tańszy.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
badur napisał/a:
15-45 i jest naprawdę kompaktowo.


Jeśli on jest kompaktowy, to ja dziękuję. Wolę K-70 + 18-50 - przynajmniej jest wygodniej go trzymać.
 

campanelli  Dołączył: 11 Paź 2009
Przypinam się do tematu, gdyż również szukam "zaawansowanego" kompaktu.
Nigdy się nimi nie interesowałem, ale po wczorajszej wycieczce z ME Super +M40/2.8 w kieszeni kurtki, zdałem sobie sprawę, że najmniejsza nawet lustrzanka z naleśnikiem to dalej nie jest rozwiązanie kompaktowe.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Ryszard napisał/a:
Canony serii G..X. Fajne zabawki z zoomem, porządnymi, przynajmniej 1-calowymi matrycami
Jakaż to przyjemność samego siebie zacytować :-P

[ Dodano: 2020-04-27, 14:08 ]
campanelli, tam szukaj. Serio. Fajne rzeczy oferują.
 

campanelli  Dołączył: 11 Paź 2009
Ryszard napisał/a:
Ryszard napisał/a:
Canony serii G..X. Fajne zabawki z zoomem, porządnymi, przynajmniej 1-calowymi matrycami
Jakaż to przyjemność samego siebie zacytować :-P
[ Dodano: 2020-04-27, 14:08 ]
campanelli, tam szukaj. Serio. Fajne rzeczy oferują.

Czyli Conan barbarzyńca? Liczyłem na to, że coś bliższe mojemu sercu będzie (chociaż Ricoh:) ), ale jak polecasz to sprawdzę.
Czytałem kilka postów, w których byłeś aktywny, w których często padały jakieś X-y z cyferkami. To chyba chodzi o Fuji, ale muszę zgłębić temat.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
campanelli, sporo tu było mowy o zaawansowanych kompaktach. Jak zwykle rozchodzi się o wymagania i półkę cenową.
A jak już wybierzesz, okazuje się, że nie jest tak kompaktowo :-> GR to superpozycja jeżeli wiesz że tego chcesz. I masz odpowiednio głęboką kieszeń.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
cena GRa też powoli spada :-)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
campanelli napisał/a:
jakieś X-y z cyferkami. To chyba chodzi o Fuji, ale muszę zgłębić temat.
Wiesz, przy zaawansowanych kompaktach, zawsze się pojawia temat "skoro już tyle kasy wydajesz, to lepiej coś z wymienną optyką". Pewnie stąd wskakują małe Fuji albo Lumiksy. Kompakt to kompakt - kupujesz i koniec. Cieszysz się z zalet, akceptujesz ograniczenia i wady. Nie ma co poprawiać.
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
campanelli , nie zastanawiaj się tylko bierz GR III, RAWY przy obróbce są gumowe, możesz robić co chcesz, dajesz światło na 100 czyli na max i bandingu zero, żyłujesz EV bandingu zero. GR z tą matryca ma świetną rozpiętość tonalną , porównałem z K-1 to naprawdę niewiele ustępuje. Po przycisk FN przypisujesz sobie przycięcia obrazu i masz 28mm, 35 i 50 mm. Czego więcej chcieć.

GR to kozak ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach