potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
Jak zwykle najciekawsze są posty pod artykułem :mrgreen:
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Kuba Nowak napisał/a:
kiedyś uzbieram na DA 11-18)

Fajne to, lecz spóźnione o jakieś 15 lat
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
rychu napisał/a:
Fajne to, lecz spóźnione o jakieś 15 lat

15 lat temu to ja z bólem uzbierałem na ist*DL z kicią, a wtedy chyba nie było nawet jeszcze sigmy 10-20... więc trochę przesadziłeś ;-)
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
potraff napisał/a:
Jak zwykle najciekawsze są posty pod artykułem :mrgreen:

wiecie może, czy jest jakieś miejsce gdzie można podziwiać prace ludzi piszących te komentarze, dla których sprzęt na poziomie wyższym niż KP czy K3II jest ograniczeniem?
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
PiotrK., na przykład dla mnie ograniczeniem jest matryca K-3 - często robię zdjęcia z dużym zakresem dynamicznym sceny i wtedy jest problem. Robienie HDRów w Lightroomie trochę pomaga, ale to ciągle nie jest to. Dlatego z ciekawością wyczekuję nadejścia nowego modelu. Przed K-3 miałem K200D i zmieniłem go na nowszy model właśnie z powodu ograniczeń sprzętowych: mniejsze szumy w K-3 pozwoliły na łatwiejsze fotografowanie w nocy z ręki, a takie sytuacje zdarzają mi się dość często.
Dlatego wierzę, że postęp w dziedzinie sprzętu ma sens.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
Kytutr napisał/a:
PiotrK., na przykład dla mnie ograniczeniem jest matryca K-3

to rozumiem, bo uzasadniasz merytorycznie
jest w tej chwili na rynku poza systemem Pentax sprzęt który spełniałby Twoje oczekiwania i jednocześnie jego cena nie jest kosmiczna?
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
PiotrK. napisał/a:
jest w tej chwili na rynku poza systemem Pentax sprzęt który spełniałby Twoje oczekiwania i jednocześnie jego cena nie jest kosmiczna?
Jasna sprawa, że mógłbym wejść w system Fujifilm, taki X-T3 (a w porywach X-T4) jeszcze bym mógł kupić. Ale wymiana szklarni to już inna rozmowa. Dlatego tak czekam na tego następcę.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Kuba Nowak napisał/a:
trochę przesadziłeś ;-)

Możliwe. Chodziło mi o uzupełnienie do gwiazdek 16-50 i 50-135 tak porządanego zestawu dla zaawansowanych amatorów APSC jaki użytkownicy K1 w wydaniu FA mają praktycznie na wstępie.
Wracając do puszki, to jestem pewien, że będzie to świetny sprzęt, bo taki być musi. Nie mogą pozwolić sobie teraz na coś, co nie przyciągnie obecnych posiadaczy K3.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Dla mnie K-3 wystarczy jeszcze na długo, więc tej nowości na pewno nie kupię ani zaraz po premierze, ani w preorderze...
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
PiotrK. napisał/a:
wiecie może, czy jest jakieś miejsce

Ja nie wiem.
Ale to byłoby ciekawe obejrzeć takie coś.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
PiotrK. napisał/a:
wiecie może, czy jest jakieś miejsce gdzie można podziwiać prace ludzi piszących te komentarze, dla których sprzęt na poziomie wyższym niż KP czy K3II jest ograniczeniem?

Zapraszam do wątku SigmyDP2M i jednego portretu.
 
Soosa  Dołączył: 10 Kwi 2009
Ja mam tylko życzenie, by gołe body było w okolicach 4,5 kPLN (takie mam życzenie ;)). Widząc te wszystkie ochachy producenta obawiam się że będziemy mówili pewnie o cenie x2.
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Soosa, a chciałbyś fotografować tanim sprzętem, czy ekskluzywnym sprzętem? :-P
 
Soosa  Dołączył: 10 Kwi 2009
@Marek
To moim zdaniem jest bardziej skomplikowana kwestia aniżeli wybór dobrze/tanio. Po pierwsze już samo posługiwanie się sprzętem Pentaxa ociera się o ekskluzywność. Przede wszystkim patrzę na ceny z ostatniego okresu K-3II (3,5-4 kPLN) czy k-70 (2,5-3,5 kPLN) czy KP (3,5-4 kPLN) - mówię o gołych body, bez obiektywów), jeśli ten aparat ma być ich następcą to cena wyższa czy w pobliżu K-1 raczej nie pomoże, nie wiem jakie musiałby mieć "bajery" ten aparat by się przy takiej cenie przyjął. Może się okazać że super funkcje okażą się atrakcyjnymi w tej cenie tylko dla wybranych ale zakładam że mało kto wypuszcza sprzęt który jest dedykowany wąskiemu gronu użytkowników spośród i tak już wąskiego grona użytkowników marki Pentax. Pentax jest zwyczajnie niszowym systemem, w obecnej sytuacji raczej potrzebującym nabywcy a nie mogącym sobie pozwolić na fanaberie niczym Apple które wyrobiło sobie markę, pewną formę kultu i za rynkowe rozwiązania żąda nierynkowych cen.
Oczywiście i niestety mój bełkot to typowy bełkot amatora, który nie zna się ale się wypowiada. Po prostu chciałbym by nowa puszka była przystępna cenowo względem moich możliwości finansowych i tyle. Obawy buduję na podstawie nieco analogicznej sytuacji z Nikonem D780 - następca D750, którego można było w pewnym momencie upolować 3,5 kPLN. Następca ma konkurować z bezlustrami genialnym AF. Czy tak jest, nie wiem. Body wyceniono na 9 kPLN, na razie nie widziałem by poniżej 8,8 kPLN zeszło. Godny następca poprzednika? Niestety nie znalazłem na biegu statystyk sprzedaży wypasionego następcy.
 
mrnobody1  Dołączył: 04 Maj 2016
KP tak do roku od premiery kosztował 5 k nie 4 k (wiem, bo akurat w tym okresie miałem do wyboru k 3 i kp..
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
D750 i D780 są traktowane jako woły robocze (trochę na wyrost), więc kupujący nie roztkliwiają się bardzo nad cenami. To, że tego pierwszego można kupić taniej, to tylko radość dla nabywców. Podobnie wygląda sytuacja z Nikonami Z6 i Z7. Dla amatorów są D610 i Z50. Jest ruch w modelach, są wyprzedaże, da się żyć.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jak wspomniało bożyszcze amatorek azbestu Ejzo: Tanio już było. Wystarczy spojrzeć na ceny produktów Fuji czy Sony:
A6500 - 5.500zł
Fuji X-T4 - 7.800zł
To są ceny korpusów topowych APS...
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Rynek się kurczy, ajfony wkroczyły do fotografii już na dobre, więc skoro telefon z dobrym aparatem kosztuje ponad 3 tysie, to ile może kosztować przyzwoity bezlusterkowiec lub lustrzanka? Nie każdy jak Michu potrafi fotografować pustakiem typu suporex, bez światła i jeszcze to wydrukować na barycie.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Soosa napisał/a:
Ja mam tylko życzenie, by gołe body było w okolicach 4,5 kPLN
(...)
D750, którego można było w pewnym momencie upolować 3,5 kPLN
Zdecydowanie nie należy porównywać ceny premierowej z jakimś wyjątkowym "fartem myśliwego". Obawiam się, że trzeba przyjąć 1200..1400$ czy tam € na starcie najnowszego Pentaksa.

[ Dodano: 2020-07-27, 10:27 ]
Może się jeszcze okazać, że KP to taki ładny i niedrogi aparacik :->
 
Soosa  Dołączył: 10 Kwi 2009
Oczywiście że cena początkowa będzie uwzględniała efekt świeżości, to nie podlega wątpliwości. 1200-1400$ jest jak dla mnie spoko ceną i wręcz wyczekiwaną. Tak bym plasował półamatorską puszkę w formacie APS.
Nie rozumiem natomiast do końca mieszania lustrzanek i ML. Tak, to aparat i to aparat, ale hype woków ML powoduje że zainteresowanie tego typu aparatami jest nieporównywalnie większe. To ten efekt "wow" który przeciąga do ML posiadaczy lustrzanek oraz tych którzy z luster już zrezygnowali na rzecz smartfonów. Wytworzyła się pewna moda na ML i tak to moim subiektywnym zdaniem wygląda. A moda kosztuje. To wspomniany efekt Apple, wykreowanie dodatkowej wartości z czegoś potencjalnie pospolitego. Stąd moim zdaniem ceny ML są przesadzone i stąd upatrywałbym jednak zróżnicowania cenowego w segmencie amatorskim i półamatorskim w zakresie tańsze lustra (bo pase) i droższe ML. Niestety nie ma zbyt wielu statystyk pozwalających porównać sprzedaż różnych aparatów a szkoda.
Trudno dzisiaj debatować na temat aparatu, którego możliwości oraz cena nie są jeszcze znane. W każdym razie jeśli ma nie dobić on marki Pentax, musi być atrakcyjnie wyceniony.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach