Hakro  Dołączył: 25 Gru 2007
PK, może inne wywoływarki odszumiały pokazując Ci złudny obraz bez szumów? pozatym, te szumy widzisz na podglądzie w RT i po normalnym otworzeniu zapisanego zdjęcia? bo podgląd w RT jest marny, strasznie przeostrzony..
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Ktoś bardziej doświadczony ode mnie pisał gdzieś tutaj, że można zjawisko charakterystycznego "szumienia" RT w znacznym stopniu eliminować włączając odszumianie luminancji i zmieniając jego parametry (zdaje się trzeba dać małą wartość parametru promień). Grunt, to nie użyć domyślnych parametrów odszumiania, bo (jak dla mnie) daje mocno przesadzone rezultaty. Poza tym te szumy mogą być efektem ubocznym "wyciskania" przez RT szczegółów w większym stopniu niż robi to np. PPL.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Przy okazji Plesń czelendż chciałem sobie pobawić się RT, no i mam zonka. Za nic w świecie nie udało mi się zrobić inwersji. W ACDSee jedno kliknięcie, a tutaj odwracam krzywą w Exposure i kicha. Co źle robie? A może wogóle się nie da? :roll:
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Hej, potrzebuję pomocy, bo korzystam z programu gościnnie i nie do końca kumam jak zapisać jpg po edycji by one były zapisane jak po edycji. Teraz to zapisuję, ale windows widzi plik surowy, a program zapisuje tylko plik z logiem edycji, co mnie nie urządza. Co zrobić by te przerobione pliki jpg po prostu wybrać wszytkie i zapisać jak należy lub dokonać eksportu?
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
"Dodaj do kolejki przetwarzania" - zrobiłeś?
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Nie. A to trzeba jakoś sekwencyjnie zrobić czy tylko jeden jpg a resztę jako dodać do kolejki?
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Można klikać pojedynczo przy każdym pliku, np. kończąc jego edycję. Można też z poziomu przeglądarki plików zaznaczyć grupę, klik prawym i wtedy dodać do kolejki.

[ Dodano: 2020-08-12, 16:07 ]
Bardzo praktyczne jest, przy serii podobnych plików, obrobić jeden, następnie w przeglądarce skopiować profil obróbki do reszty podobnych i na koniec całą grupę, bach, do kolejki przetwarzania.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Już chyba kumam, czyli ta kolejka jest tam gdzieś i po pracy wypuszczam wszystko przetwarzając to i zapisując gdzieś.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Ano tak. Przeglądarka, Edytor, Kolejka - to chyba wszystkie główne "widoki" w RT.
Po "uruchomieniu" kolejki przetwarzania, domyślnie wynikowe pliki lądują w podfolderze "converted".
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
I jak tam jorge, opanowałeś RT?
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
Jestem na etapie wgryzania się w RAW Therapee 5.8 :mrgreen: i pomimo, że znalazłem wiele poradników o różnej wartości dydaktycznej, najbardziej zrozumiałe są chyba przygotowane przez Jacka Plewę, jeden nosi tytuł "RawTherapee - Edycja zdjęcia krok po kroku od A do Z" i to co przedstawia autor jest dla mnie, amatora bez praktyki z obróbką RAW, zrozumiałe, ale brakuje mi dosłownie jednego kroku przed tym A.
Więc proszę o pomoc (podpowiedź) - jak mam otworzyć zdjęcie, żeby móc go edytować w programie RT?. :-/
Czy fotka, która jest otwarta i edytowana w programie jest kopią tej oryginalnej z dysku, czy pracujemy na oryginalnej?
Jak zapisywać rozpoczętą i nie dokończoną pracę z plikiem i jak zapisać wersję finalną.
Może moje pytania są naiwne, ale na razie w żaden sposób nie mogę obczaić sposobu myślenia autorów, chociaż obsługa wszelkiego rodzaju oprogramowania użytkowego z AutoCadem włącznie nie sprawia mi żadnego problemu, to patrząc na RT ogarnia mnie jakaś pomroczność.
Będę wdzięczny za wszelką pomoc - Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku 2021.
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
slwk2020 napisał/a:
Jestem na etapie wgryzania się w RAW Therapee 5.8 :mrgreen: i pomimo, że znalazłem wiele poradników o różnej wartości dydaktycznej, najbardziej zrozumiałe są chyba przygotowane przez Jacka Plewę, jeden nosi tytuł "RawTherapee - Edycja zdjęcia krok po kroku od A do Z" i to co przedstawia autor jest dla mnie, amatora bez praktyki z obróbką RAW, zrozumiałe, ale brakuje mi dosłownie jednego kroku przed tym A.
Więc proszę o pomoc (podpowiedź) - jak mam otworzyć zdjęcie, żeby móc go edytować w programie RT?. :-/
Czy fotka, która jest otwarta i edytowana w programie jest kopią tej oryginalnej z dysku, czy pracujemy na oryginalnej?
Jak zapisywać rozpoczętą i nie dokończoną pracę z plikiem i jak zapisać wersję finalną.
Może moje pytania są naiwne, ale na razie w żaden sposób nie mogę obczaić sposobu myślenia autorów, chociaż obsługa wszelkiego rodzaju oprogramowania użytkowego z AutoCadem włącznie nie sprawia mi żadnego problemu, to patrząc na RT ogarnia mnie jakaś pomroczność.
Będę wdzięczny za wszelką pomoc - Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku 2021.

1) jak mam otworzyć zdjęcie, żeby móc go edytować w programie RT?.
- uruchom RT
- w zakładce Przeglądarka plików wybierz katalog z plikiem/plikami RAW (automatycznie załadują się miniaturki plików RAW, TIF, JPG)
- dwukrotnie kliknij w miniaturkę pliku RAW, który chcesz obrabiać
2) Czy fotka, która jest otwarta i edytowana w programie jest kopią tej oryginalnej z dysku, czy pracujemy na oryginalnej?
Efektywnie edytujesz i masz podgląd wybranych przez Ciebie ustawień obróbki (niektóre efekty są widoczne tylko w podglądzie 1:1). Nie ingerujesz w plik RAW i nie modyfikujesz go. Wszystkie ustawienia są zapisywane w zewnętrznym pliku o rozszerzeniu PP3.
3) Jak zapisywać rozpoczętą i nie dokończoną pracę z plikiem
Ustawienia są bieżąco zapisywane w pliku PP3. Dodatkowo możesz wyeksportować wszystkie lub wybrane ustawienia do pliku i katalogu, które sam wybierzesz. W zakładce Edytor masz listę przedefiniowanych profili przetwarzania, przyciski do importowania/wczytywania oraz do eksportowania ustawień do plików PP3.
4) i jak zapisać wersję finalną.
W zakładce Edytor na dole pod podglądem obrazka masz przyciski z ikonką dyskietki i trybików. Użycie przycisku z ikonką dyskietki daje możliwość wskazania gdzie, pod jaką nazwą, z jaką jakością ma być zapisany plik wynikowy (pojedynczo) albo wstawienia go do kolejki (ma sens, gdy dobierasz ustawienia dla kolejnych RAW i chcesz by pliki wynikowe wygenerowały się wsadowo wg ustawień). Możesz tez dodatkowo zapisać ustawienia przetwarzania generujące dany plik wynikowy (nieco inna nazwa pliku ale to to samo co profil przetwarzania/zestaw ustawień).
Przycisk z ikonką trybików po prostu wstawia do kolejki. Generowanie plików wynikowych wstawionych do kolejki uruchamiasz z zakładki Kolejka. Tamże masz wybór ustawień (jakość/format), które będą użyte kolejno do każdego pliku wynikowego (np. JPG, 95%).
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
W międzyczasie trochę poczytałem tematy na forum i widzę, że nie tylko ja mam problemy z RT. Niektórzy koledzy wręcz proponują rezygnację z RT i zainteresowanie się np. PT Photo Editor free, który jest podobno bardziej wygodny w obsłudze i zbliżony interfejsem do Lightrooma. I co tu z darmowych wybrać?
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
RT w obecnym wydaniu ma moim zdaniem aż nadmiar opcji. Daje całkiem dobre rezultaty przy zachowaniu dyscypliny i ograniczeniu liczby opcji wykorzystywanych w danym momencie.
Darmowe alternatywy? Darktable? Starsze wersje DxO udostępniane czasem za darmo? Oprogramowanie udostępniane wraz z aparatem oparte na Silkypix Developer Studio?
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
mr.ra66it,
Bardzo dziękuję za odpowiedź i wyjaśnienie, bo czasami najprostsze rzeczy są dla nowicjuszy najbardziej skomplikowane, a ja klikając w programie chcę być świadomy tego co robię - pozdrawiam w Nowym Roku. :-B
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
mr.ra66it,
Z Nowym Rokiem 2021 rzuciłem się na RT wg Twojej instrukcji i wszystko poszło bez najmniejszego problemu. Jeżeli mogę poprosić o jeszcze kilka informacji dotyczących opcji zapisu:
1. W jakim formacie najkorzystniej zapisywać pliki RAW w aparacie (czy to ma w ogóle jakieś techniczne znaczenie przy dalszej obróbce np. w różnych programach)?
2. W jakim formacie zapisywać pliki w RT - JPEG, TIFF czy PNG i 8 czy 16 bit. i jakie to ma znaczenie przy przeglądaniu na monitorze i wydruku?
3. W opcjach zapisu jest subsampling - którą pozycję wybierać i w jakim przypadku (co daje nam najlepsza kompresja, najlepsza jakość i pomiędzy)? Czy chodzi o wagę pliku, ostrość i coś pomiędzy i jakie to ma znaczenie przy wydruku fotki?
4. Co uzyskujemy zaznaczając opcję "zapisz parametry przetwarzania wraz z obrazem"?
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
slwk2020, zaczynałem od tego programu... i w pewnym momencie nie pykło, nie wiem czy z kolejnymi wersjami poprawiło się... np wyciąganie z cieni. Niby mało istotne ale... Przestałem. Później były inne wołarki włącznie z C1 ( dla Fuja wersji free) czy starszymi wersjami DXO, które są darmowe.
Darktable był i myślę, ze jest programem wartym rozważenia, to prawdziwy kombajn. Wymaga czasy, bywa :) Tutoriali i informacji o tym programie znajdziesz wiele na Yutubie, również w tym dziale :)
Polecam jak zawsze nasz forumowy Rawchalenge, zabawa i nauka
Nie chciałbym wywoływać do tablicy kolegów, którzy lubią porównywać efekty, szybkość, systemożerność, osobiste preferencje. Zdaję sobie sprawię , że to wszystko już było... ale mam stary komputer ;) Jpgi tez mi się podobają ;)
Mr Rabbit RT vs Darktrable?
Kilka słów :-B
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
slwk2020 napisał/a:
najbardziej zrozumiałe są chyba przygotowane przez Jacka Plewę, jeden nosi tytuł "RawTherapee - Edycja zdjęcia krok po kroku od A do Z"
Muszę tam zajrzeć. Udoskonalę swój warsztat :-)
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
pszczołowaty,
Dzięki za podpowiedź. Zainstalowałem właśnie Darktable ver. 3.4.0. Fajnie, że ma polski interfejs, bo to dla mnie ważne i wydaje mi się, że zakładki menu są tu bardziej uporządkowane i opcje są chyba czytelniejsze niż w RT - ale to moje subiektywne odczucie na początek. No ale w końcu muszę od czegoś zacząć, więc wszelka pomoc jest mile widziana.
Ryszard,
W jakim programie wywołujesz teraz RAWy i jakie są Twoje opinie na ten temat?
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
slwk2020,
1. W jakim formacie najkorzystniej zapisywać pliki RAW w aparacie (czy to ma w ogóle jakieś techniczne znaczenie przy dalszej obróbce np. w różnych programach)?
Wybór formatu RAW właściwie nie ma znaczenia. Ew. zależności są częściej związane z tym czy dany program wspiera/obsługuje dany model aparatu. Np. DxO nie otworzy Ci pliku RAW pochodzącego z aparatu, do którego nie został opracowany moduł obsługi (w danej wersji masz listę aparatów/modułów) i pobrany do Twojej instalacji DxO. Podobne ograniczenia występują w oprogramowaniu dołączanym do aparatów.
Dla obróbki ważniejsze jest by przestrzeń barw pliku RAW (ustawiana jako opcja w aparacie) była zgodna z przestrzenią barw, której używasz w programie do obróbki i w komputerze. Ja ustawiam w aparacie i programie do obróbki sRGB. Jeśli kogoś stać na monitor pokrywający przestrzeń Adobe RGB to sensowne by tą przestrzeń wybrał w aparacie dla plików RAW
Równocześnie powinieneś zadbać by monitor/ekran komputera pokazywał Ci prawidłowo barwy. Do tego służy kalibrowanie/profilowanie monitora/ekranu. 'Pogooglaj', pobierz jakiś przykładowy obrazek testowy by przekonać się na ile Twój monitor/ekran wymaga takiej operacji.
Bez tego to co widzisz na swoim ekranie może inaczej wyglądać na monitorze kogoś innego lub na wydruku.


2. W jakim formacie zapisywać pliki w RT - JPEG, TIFF czy PNG i 8 czy 16 bit. i jakie to ma znaczenie przy przeglądaniu na monitorze i wydruku?
W tej chwili najbardziej upowszechnionym formatem jest JPEG. Zmniejszając mocno % jakości i subsampling zmniejszasz ilość miejsca na dysku zajmowaną przez obrazek, tracisz szczegóły i wprowadzasz zniekształcenia do obrazka.
TIFF zajmuje dużo miejsca ale jest wykorzystywany m.in. do przekazywania obrazka między różnymi programami. Wtedy używa się 16-bit i nie ma utraty jakości.
W PNG można zapisać obraz bezstratnie z zachowaniem rozsądnego rozmiaru. Edit: Ja poprzestałem na JPEG i nie używam PNG do zapisywania zdjęć. End of Edit


3. W opcjach zapisu jest subsampling - którą pozycję wybierać i w jakim przypadku (co daje nam najlepsza kompresja, najlepsza jakość i pomiędzy)? Czy chodzi o wagę pliku, ostrość i coś pomiędzy i jakie to ma znaczenie przy wydruku fotki?
Chodzi o wagę pliku, utratę szczegółów w treści (zakłócenia takie jak pikselowanie, błędy koloru, zniekształcone kontury itp.). Im wyższy % jakości i wyższy subsampling tym lepsza jakość obrazka i większa waga.

4. Co uzyskujemy zaznaczając opcję "zapisz parametry przetwarzania wraz z obrazem"?
Zapisanie kompletu ustawień użytych do wygenerowania konkretnego pliku wynikowego w dodatkowym pliku - np. nazwa_pliku_wynikowego.jpg.out.pp3

Przepraszam z kilka skrótów myślowych i uproszczeń. Mam nadzieję, że mimo odpowiedzi są w miarę czytelne i sensownej długości.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach