plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
krzyc sur napisał/a:
A mnie interesuje czy jest możliwość podpięcia pod drona lustrzanki/bezlustara? Jak tym sterować/wyzwalać zdjęcia? Ktoś chyba kiedyś pokazywał ujęcia na FB bodajże Krakowa z 645Z...

Pewnie jest, tylko kwestia za ile. DJI Inspire 2 X5S, mający kamerę w systemie 4/3 i wymienne obiektywy, kosztuje trochę ponad 30 tys.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Za każdym razem jak podpytuję chłopaków co latają dronami (podpytuje o fotografie) to kręcą głowami :(
Przynajmniej w kontekście dronów z zakresu do 4-5tysi :(
 
krzyc sur  Dołączył: 10 Paź 2018
plwk napisał/a:
krzyc sur napisał/a:
A mnie interesuje czy jest możliwość podpięcia pod drona lustrzanki/bezlustara? Jak tym sterować/wyzwalać zdjęcia? Ktoś chyba kiedyś pokazywał ujęcia na FB bodajże Krakowa z 645Z...

Pewnie jest, tylko kwestia za ile. DJI Inspire 2 X5S, mający kamerę w systemie 4/3 i wymienne obiektywy, kosztuje trochę ponad 30 tys.


:shock: Uff...zostałem wyleczony.. :
 
tomek_j  Dołączył: 04 Lis 2010
Fafniak napisał/a:
Za każdym razem jak podpytuję chłopaków co latają dronami (podpytuje o fotografie) to kręcą głowami :(
Przynajmniej w kontekście dronów z zakresu do 4-5tysi :(


Dji Mavic 2 pro ma matrycę 1 calową. Zdjęcia są porównywalne z tym co daje Sony RX100 z ogniskową 28mm. W tej chwili jest to max, co można uzyskać w przedziale cenowym do ok 7kPLN. Zwiększenie dynamiki jest możliwe w postprodukcji, bo jest opcja robienia serii 3 lub 5 zdjęć w bracketingu. Można dziać na warstwach lub składać HDR'y.
Można sobie poszukać fotek w necie i ocenić - na przykład https://500px.com/search?submit=Prze%C5%9Blij&q=mavic+2+pro&type=photos
Tragedii nie ma. Jeżeli na ma możliwości polatania motolotnią, paralotnią o samolocie czy śmigłowcu nie wspomnę to dron jest jedyną możliwością robienia ujęć tego typu
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Można też podpiąć jakiegoś bezlusterkowca w coś swojego, ale to już trzeba sobie coś zmontować i być pewnym sprzętu. Wtedy i w 1k PLN (bez aparatu) się zmieścimy.
 
tomek_j  Dołączył: 04 Lis 2010
Marooned napisał/a:
Można też podpiąć jakiegoś bezlusterkowca w coś swojego, ale to już trzeba sobie coś zmontować i być pewnym sprzętu. Wtedy i w 1k PLN (bez aparatu) się zmieścimy.


Problem leży w sterowaniu aparatem (migawka, czasy iso, przesłona), sterowaniu gimbalem , a przede wszystkim w realizowaniu podglądu na żywo z aparatu. Gdyby to było takie proste to Dji dawno poszedł by z torbami. Duże drony Dji z aparatami na pokładzie są połączone przez USB i oprogramowanie drona to załatwia. Jest lista aparatów, które mogą być tak wykorzystywane, ale Pentaxa tam nie ma.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Nie wiedziałem, że Pentax ma bezlusterkowce ;-)

Jasne, jak chce się mieć podgląd i sterowanie to słabiej, ale można wtedy latać bliżej - mój Lumix umożliwia podgląd i sterowanie przez wbudowane WiFi.
Sterowanie gimbalem oczywiście przez aparaturę, tak samo jak kopterem. Z tym nie problem. Zakładałem brak gimbala, bo do foto stacjonarnego i tak wisimy w bezruchu.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Marooned napisał/a:
Zakładałem brak gimbala, bo do foto stacjonarnego i tak wisimy w bezruchu.

Bez sterowanego gimbala nie zrobisz, za jednym wylotem, zdjęć z różnym nachyleniem do ziemi.

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Też kupiłem Mavica Mini. Nie wiem na ile mi się to spodoba więc szkoda większej kasy (no i księgowa 8-) ).
Kilka pierwszych zdjęć.




 
krzyc sur  Dołączył: 10 Paź 2018
tomek_j napisał/a:
Marooned napisał/a:
Można też podpiąć jakiegoś bezlusterkowca w coś swojego, ale to już trzeba sobie coś zmontować i być pewnym sprzętu. Wtedy i w 1k PLN (bez aparatu) się zmieścimy.


Problem leży w sterowaniu aparatem (migawka, czasy iso, przesłona), sterowaniu gimbalem , a przede wszystkim w realizowaniu podglądu na żywo z aparatu. Gdyby to było takie proste to Dji dawno poszedł by z torbami. Duże drony Dji z aparatami na pokładzie są połączone przez USB i oprogramowanie drona to załatwia. Jest lista aparatów, które mogą być tak wykorzystywane, ale Pentaxa tam nie ma.


Humm to może ustawić w aparacie na nieskończoność+ np f8 i zdjęcia z przedziałem czasu i "niech się robią", wiem że nie będzie żadnej kontroli nad ekspozycją (no chyba że tryb Auto) ale ciekaw jestem czy ktoś tak próbował..i co mu wyszło..przy okazji wie ktoś jaki jest zasięg WIFI z np. K-1?
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
krzyc sur, pamiętaj, że K-1 (bez obiektywu) waży ponad 1kg. Dla kopterka <1k PLN to dość spore wyzwanie :-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dron, który to udźwignie to od kilkunastu tysięcy.
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Łączność/sterowanie wroną nie odbywa się po WiFi, nie ten zasięg. Wymagany dystans to czasem kilometry, oczywiście w zastosowaniach profesjonalnych. Ale ponieważ dotyczy ruchu powietrznego musi się odbywać w certyfikowanych pasmach. Wszelkie "samoróbki" wykluczone.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
greentrek, ale nikt nie każe Ci robić samemu radia. Ja swój kopter zrobiłem 8 lat temu, całkowita samoróbka. Ot, po prostu zamówiłem ramę, silniki, aparaturę, radio i worek innych części. Z GoPro latał bez problemu. Myślę, że na nowych bateriach bez problemu poleciałby z moim Lumixem.
 
tomek_j  Dołączył: 04 Lis 2010
Marooned napisał/a:
greentrek, ale nikt nie każe Ci robić samemu radia. Ja swój kopter zrobiłem 8 lat temu, całkowita samoróbka. Ot, po prostu zamówiłem ramę, silniki, aparaturę, radio i worek innych części. Z GoPro latał bez problemu. Myślę, że na nowych bateriach bez problemu poleciałby z moim Lumixem.

Zgoda - to w sumie dla każdego kto trochę majsterkuje średnio trudne wyzwanie. Wszystkie elementy składowe można kupić i latać będzie. Ale kiedy chcesz fotografować/filmować to koszty rosną szybko. Pierwsza rzecz to gimbal. Musi być i już. Im cięższy aparat tym droższy. Gimbal musi mieć możliwość zdalnego sterowania "góra /dół". Kiedy trochę sondowałem temat, to był z tym spory problem. Druga fundamentalna sprawa to niewspominany podgląd on-line z kamery/aparatu. Dostępne aparatury wtedy tego nie miały, a bez podglądu to jest zupełnie bez sensu. Trzeci problem to sterowanie parametrami aparatu chociażby tylko wyzwalaniem migawki i ustawianiem ostrości.
Dochodzi do tego również fundamentalny problem bezpieczeństwa. Nie ma nic gorszego jak urwanie się drona spod kontroli. Tym bardziej kiedy waży dużo, a taka amatorska konstrukcja pewnie będzie ważyła sporo ponad 1kg. Na pewno drony na przykład Dji są lepiej przetestowane pod tym względem niż aparatury, które można kupować i stosować w "składakach"W każdym razie mnie wyszło, że samodzielna budowa drona fotograficznego jest trudna do wykonania i w sumie kosztowna. Lepszym rozwiązaniem są dony rodziny Mavic od mini przez air aż do pro. A że drogo? Fotografowanie to zawsze była droga zabawa.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Ależ oczywiście, nie neguję tego. Jak chciałbym profesjonalnie filmować i to nad ludźmi, to licencje, sprawdzone sprzęty za grube tysiące. A jak chcę sobie strzelić selfika nad ruinami, to samoróbka będzie ok. Wszystko kwestia wykorzystania.
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
Tak sobie myślę że bieda opcja to balon helowy na uwięzi. Udźwig taki jak trzeba - nie poleci daleko chyba że się urwie. Albo czasem - latawiec. W czasie 1 wś używano latawców obserwacyjnych załogowych. Choć chyba nie - mogą być kłopoty z legalnym lataniem :(
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Na latawce chyba nie ma licencji ;-)
Poszperaj za "Kite aerial photography (KAP)", sporo ludzi tak pstryka.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Mavica Mini można używać również z "obcym" oprogramowaniem. Litchi w wersji beta (obsługa Mavica Mini na razie jest dostępna tylko w wersji beta) udostępnia, między innymi, opcje wykonywania panoram. Poniżej moja pierwsza próba - rondo "Falbanka" we Włocławku.

 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
plwk, jak wrażenia pierwsze z latania? :)

Ostatnio przed zachodem słońca. Przyznam się, że sporo ponad 150metrów:


oraz pod słońce, to najsłabszy punkt tego drona:


plwk, panorama fajna :)

[ Dodano: 2020-09-09, 11:22 ]
Acha, na wysokości tych kilkuset metrów co chwila odrzucałem komunikaty o silnym wietrze, nic się nie działo. W tym miejscu, poszedłem też z ciekawości na grzbiet i poleciałem w stronę góry, po kilometrze stwierdziłem, że dalej próbować nie chce mi się, nic nie zrywało połączenia:
https://www.youtube.com/w...channel=MsApacz

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach