Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
TG-5 vs XZ-1
Mam taki dylemat: potrzebuję kompakta do kieszeni. Na razie taką rolę spełnia olek XZ-1, ale jest już leciwy i chciałbym coś lepszego. Zastanawiam się czy jego godnym następcą mógłby być o "lata świetlne" nowocześniejszy olek TG-5?
Wiem, że ma mniejszą matrycę, ale może coś w tym czasie poszło do przodu i ta mniejsza "zjada" jakością tą starą niby większą? Nie znalazłem zdjęć porównawczych, które by to wyjaśniały.
A może jest inna alternatywa?
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
miałem TG-5 - i odpuściłem - jakoś mnie nie powalił i ciągle było coś nie tak.
pancerny - ale szybka przed obiektywem w jakiś sposób ciągle była zamazana (a to odcisk a to coś)
do ustawień nie mogłem się przekonać i RAWów też nie umiałem jakoś sensownie ogarnąć
iso powyżej 800 już mi jakoś nie pasowało w widoku na monitorze.

a teraz jeśli chodzi o kompakt to polecam GR III - mam i jestem zachwycony.
zaliczył już upadki i własną naprawę i daje rade.
ewentualnie pomyślał bym nad jakimś pokrowcem czy czymś - ale to rozważania na ciągłe jutro
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
GR III to jednak nie moja półka cenowa, byłby prawie dwa razy droższy od mojego K-70.
Potrzebuję coś z zoom'em i lampą błyskową... dlaczego Nikon zrezygnował z serii DL :-(
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
Bo na nią nie zasłużyliśmy.
W temacie TG - niby sporo smartfonów średnio i górno półkowych robi lepsze zdjęcia, ale weź je obsługuj w rękawiczkach...
Znajomy, który mocno męczy sprzęt na wyjazdach w góry, w ciągu 4 lat zarżnął RX100 i po sztuce z dwóch generacji canonów G9x.
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Zaczynam zabawę z Ricohem WG5, właśnie w charakterze takiego notatnika dokumentacyjnego zawsze w kieszeni. Nie stawiam mu wymagań jakościowych, po prostu ma fotnąć w każdych warunkach i zapisać georeferencję. Relatywnie jasny 24-100f2 na krótkim. Już mi się nie chce targać lustra do roboty, bo to nie ma tu znaczenia.
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
To je makro z poprzedniej wersji - TG4


 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
A coś w słabym oświetleniu?
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
https://drive.google.com/folderview?id=12tsE-GUUDaa5A4vP-3truLsUW6GPf8lc
Do części mam rawy, mogę wrzucić po weekendzie. To z maziajami od samochodów i drezyny było zrobione w trybie live compose.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Dzięki. No rzeczywiście, algorytmy chyba nie oszukały fizyki.
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
No nie :-D
TG5 i TG6 to mnie megapikseli, nowszy procesor, ale to wciąż mała matryca i ten sam obiektyw, który przyzwoity jest w kilku okolicznościach (szeroki kąt, makro, zdjęcia pod wodą).
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Kuba Nowak napisał/a:
A może jest inna alternatywa?
Kuba Nowak napisał/a:
dlaczego Nikon zrezygnował z serii DL :-(
Aż mi głupio, bo ciągle i ciągle to samo piszę: 1-calowe Canony :oops:

[ Dodano: 2020-09-11, 10:24 ]
Ja mam taki malusi / milusi aparacik:
https://camerasize.com/compare/#160,636
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ryszard, o to, to!
A jak tryby astrofoto? W Canonie S120 zostałem bardzo pozytywnie zaskoczony i pomyślałem, że aż strach pomyśleć co by było przy znacznie większej matrycy :-D
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
szpajchel napisał/a:
A jak tryby astrofoto?
A mam takie? :mrgreen:
Raz z balkonu w mieście zasadzałem się na Starlinka, a zrobiłem Ursa Major i wyszło tak:


[ Dodano: 2020-09-11, 10:54 ]
Info rzecze:
Canon Canon PowerShot G9 X
ƒ/4 30 s 10,2 mm ISO125

Wywoływane w RT moją amatorską ręką. Żadnego stackowania, śledzenia i innych astro-sztuczek, które znam tylko ze słyszenia.

[ Dodano: 2020-09-11, 10:55 ]
Mam nadzieję, że zdjęcie nie zniknie. Ach, ten dreszczyk emocji ;-)

 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Niby wszystko wiem o 1-calówkach, a i tak od kilku lat nie mogę się zdecydować. Kolega pożyczył mi G7X mII, pstryknąłem kilka zdjęć w normalnych warunkach i nie zauważyłem specjalnych różnic z XZ-1 :shock: Sony odpada ergonomicznie i cenowo. G9X już jest trochę za mały i nie lubię obsługi dotykowej. Na placu boju pozostaje G7X II i LX15 (ideałami optycznymi nie są). Po głowie chodzi mi też E-PL9 (bo w końcu dali mu lampę) i GX-800 - no ale to już bezzwierciadłowce i są grubsze... De facto od kilku lat w kompaktach jest zastój :-|
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Kuba Nowak napisał/a:
pstryknąłem kilka zdjęć w normalnych warunkach i nie zauważyłem specjalnych różnic z XZ-1
No nie, bo XZ-1 to bardzo porządny aparat. W gorszych warunkach wyjdzie przewaga dużej matrycy. Dla mnie "sprawność bojowa" G9X na szerokim, jasnym końcu zooma, jest porównywalna do Pentaksa K-x + DA35. Tak to widzę w praktyce.*

* W sensie odczucia, na ile mogę sobie pozwolić, a co jest już raczej niemożliwe :->

[ Dodano: 2020-09-11, 11:04 ]
Kuba Nowak napisał/a:
De facto od kilku lat w kompaktach jest zastój
No jasne, że jest. Bo tera Panie bez Pełny Klatky nie podchodź :roll: Marketing i moda, ot co. Jak dla mnie Nikon mógłby robić DL'a i kontynuować system "1". Jedni się zajarali smartfonami, drudzy FuFu, no i mamy to co mamy.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ryszard napisał/a:
Mam nadzieję, że zdjęcie nie zniknie.

Zniknęło.
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ryszard, ja widzę.
A filmowania próbowałeś?
U mnie za nocny statyw kilka razy robił poliuretanowy poddupnik ze sklepu na D. I wtedy znowu sobie przypomniałem, że ja jestem Powershot Kid :mrgreen:
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Cytat
Zniknęło.
Już ja Wam pokażę!
To zdjęcie. Wieczorem jakoś... :roll:

[ Dodano: 2020-09-11, 14:45 ]
Cytat
A filmowania próbowałeś?
Próbowałem, ale to nie moja bajka i trudno mi oceniać efekty.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Poprawiłem linkowanie. Zdjęcie było udostępnione, ale album niekoniecznie, czy coś w tym rodzaju. ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Widziałem od razu po linku, że coś nie gra. Po ostatnich zmianach są dużo krótsze niż kiedyś.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach