pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
DA 35 2,4 AL / Sigma 30 1.4 EX / SMC DA 40 2.8 limited
Cześć.

Mam "lukę" pomiędzy Sigmą 10- 20mm 3.5 a Pentaxem 50 mm 1,8 w swoim zestawie. Szukam czegoś co ją wypełni. Chciałbym raczej stałkę. Budżet do 1200 zł. Potrzebuję czegoś nie za szerokiego do pomieszczeń, ale tak żebym nie musiał wychodzić do drugiego pokoju żeby zrobić zdjęcie lub do robienia zdjęć w mieście, ale żeby być w miarę blisko fotografowanej osoby. Najbardziej kusi mnie 40-tka (bo jest płaska przyda się w górskim plecaku), ale obawiam się, że jednak za blisko 50-tki. A z drugiej strony Sigma jest duża. Czy obraz z limiteda zdecydowanie różni się od 35-tki? Czy ktoś miał podobny dylemat? Może ktoś coś poleci. Gdyby ktoś się zastanawiał, dlaczego w tym zestawieniu jest 35-tka to myślę sobie, że 50-1.8 obraz mnie satysfakcjonuje i prwnie w 35-ce też jest ok.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
35/2.4 jest bardzo ok. i jest lekka i niewielka. Chyba, że nową SMC 35/2 HD FA. ale cena ok 1400zł, która też jest stosunkowo mała.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
w tym budżecie możesz poszukać 35 macro limited, widywałem oferty w okolicach 1.300PLN - na pewno warto
z nowych w tych pieniądzach osiągalny jest jeszcze Samyang 35 1.4 - świetny optycznie, manualny, ale tak ze 3 razy większy i cięższy od każdego z wcześniej wymienionych
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Sigma 30/1,4 w wersji Art (wersję starszą na śrubokręt sobie odpuść) jest pod APS-C nie do pobicia w relacji cena/jakość. Nie jest duża, z Twoim K-3 będzie stanowić dobrze wyważony zestaw. 40/2,8 jest świetne, ale niekoniecznie pod niepełną klatkę.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Jeśli do pomieszczeń, to 40 mm bym odpuścił. Czasami 35 mm też jest za wąsko, więc może warto jeszcze rozważyć 28 mm (31 mm byłoby idealne ;-) )
Mam 35/2.0 i 28/2.8 - zdecydowanie częściej używam tego pierwszego, bo często jasność okazuje się ważniejsza od szerokości, a i obrazek chyba ładniejszy daje owa 35-tka.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
FA 35/2. Miałem i nie rozumiem do dziś, dlaczego wymieniłem na FA 31.
 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
Kuba Nowak napisał/a:
Jeśli do pomieszczeń, to 40 mm bym odpuścił.


A do czego byś polecił 40-tkę?
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
Michu napisał/a:
FA 35/2. Miałem i nie rozumiem do dziś, dlaczego wymieniłem na FA 31.
Michu, tym zdaniem potwierdzasz moje przekonanie, że dobrze zrobiłem kupując sobie FA35/2. Dzięki.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Do prestiżu? ;-)
Nie wiem, nigdy mnie nie kusiła. Z limitedów myślałem tylko o 35-tce dla macro, ale wybrałem FA dla światła i nie żałuję, bo "macrista" ze mnie żaden.
Ciągle chodzi mi po głowie jeszcze DA 15 mm, ale tylko dla gabarytów, bo DA 12-24 jest lepsze optycznie.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Michu napisał/a:
FA 35/2. Miałem i nie rozumiem do dziś, dlaczego wymieniłem na FA 31.

Bo było Cię stać na niego? ;-)
 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
A mogę wiedzieć jakie u was zastosowania ma najczęściej 35-ka?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Codziennego użytku. Świetny do portretu, uwiecznienia okolicznych zdarzeń... To najbardziej uniwersalna ogniskowa, z jaką się spotkałem.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Michu napisał/a:
To najbardziej uniwersalna ogniskowa, z jaką się spotkałem.


Zgadza się. Jest jak 50 mm na "pełnej klatce". Stałek używam rzadko, ale 35 mm najczęściej.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
... tylko że ja napisałem właśnie w odniesieniu do formatu 35mm.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Czyli to najfajniejsza ogniskowa niezależnie od formatu :mrgreen:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Kuba Nowak napisał/a:
Czyli to najfajniejsza ogniskowa niezależnie od formatu :mrgreen:

Na apsc wolę 28 :mrgreen:
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
Mi jakos fajnie pasuje 31mm
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Trzeba forum podzielić na dwie szpalty. Po lewej piszą cropowani, po prawej fullfrejmowcy. Bo nie można nadążyć, które szkło do czego :evilsmile:
Dla mnie 35 na APS i 50 na FF to taki standardowy ni pies ni wydra. I dlatego jak ktoś pokaże dobre zdjęcie ze standardowego szkła, to znaczy, że potrafi. Mnie czasami się udaje, tzn. jestem sam z siebie zadowolony :lol:
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
Kurde, kupiłem właśnie 24, to jeszcze zostało mi 21, 28, 31, 35 :roll:
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
FA* 24? :shock:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach