Rejan  Dołączył: 17 Sie 2019
Smart42 napisał/a:
Przy ustawieniu aparatu w trybie User1 (HDR Landscape), aparat ustawia się w trybie automatyki ekspozycji (P), format zapisu RAW. format HDR: ADV oraz, co najważniejsze, bo chyba było przyczyną mojego problemu: automatyczny wybór punktu AF. Ja miałem ustawiony na pojedynczy, środkowy (spot).
Aparat wykonuje trzy zdjęcia zapisuje w formacie JPG.
Na ekranie laptopa, zdjęcie wygląda jak zrobione w tradycyjny sposób HDR.


A przy trybie Av i pokrętle funkcji w pozycji HDR, pokrętle ustawień na np. HDR1?
 
Radulako  Dołączył: 01 Gru 2018
W pozycji U1-HDR-nacisnij-Info-wybierz HDR- masz do wyboru tryby i +/- EV. Ustawienia dostępne też w menu głównym. Format zapisu w/g uznania.
 
Rejan  Dołączył: 17 Sie 2019
Ale mnie ciekawi co powstaje w trybie Av i pokrętle funkcji w pozycji HDR, pokrętle ustawień na np. HDR1, jakiś nietypowy RAW czy coś innego?
 
Rejan  Dołączył: 17 Sie 2019
OK, zrozumiałem, dzięki :-B
PS. Ale i tak jest to ciekawe, jak KP łączy trzy RAWy w jednego i działa to całkiem dobrze
 

zuka68  Dołączył: 31 Maj 2010
Rejan napisał/a:
Ale mnie ciekawi co powstaje w trybie Av i pokrętle funkcji w pozycji HDR, pokrętle ustawień na np. HDR1, jakiś nietypowy RAW czy coś innego?

Na AV po wybraniu HDR, jesli format zapisu był wybrany RAW, to w moim przypadku wypluwa plik DNG i jest "cięższy" niż normalny fot
 
Smart42  Dołączył: 05 Lis 2015
A przy trybie Av i pokrętle funkcji w pozycji HDR, pokrętle ustawień na np. HDR1?[/quote]
W takim przypadku, przynajmniej w moim KP, aparat wykonuje 3 zdjęcia, ale nie przetwarza ich w jedno HDR (wbrew komunikatowi pojawiającemu się na ekranie), lecz zapisuje w trzech oddzielnych zdjęciach RAW.
Długo nie mogłem tego zrozumieć i nikt nie mógł mi pomóc.
W końcu od samego Pentaxa dostałem info, że plik HDR przy takim ustawieniu aparatu można uzyskać tylko po wywołaniu w ich programie dołączonym do aparatu. Żaden inny program (Photoshop. RAW-Therapee, GIMP, czy jeszcze kilka innych), nie otwiera pliku HDR.
Mam oryginalny program ale nie mam odtwarzacza płyt cd w laptopie, więc jeszcze tego nie sprawdzałem.

Ustawienie w trybie User1 (HDR Landscape) jest o tyle dobre, że rozwiązuje wszystkie problemy, scala wszystkie zdjęcia w aparacie i wyświetla zdjęcie HDR w pliku JPG.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
Smart42, oryginalny program można pobrać ze strony
 
Smart42  Dołączył: 05 Lis 2015
Rivelv napisał/a:
Smart42, oryginalny program można pobrać ze strony


Program antywirusowy wyrzuca mi stronę :)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Smart42 napisał/a:
Mam oryginalny program ale nie mam odtwarzacza płyt cd w laptopie, więc jeszcze tego nie sprawdzałem.

Można instalować z pendrive, tylko nazwa nośnika musi być identyczna jak oryginalnego CD.
 
Rejan  Dołączył: 17 Sie 2019
Przy tych ustawieniach (Av i pokrętło funkcji w pozycji HDR, pokrętło ustawień na jeden z typów HDR) mój KP wykonuje 3 zdjęcia i po chwili dostaję, podobnie jak kolega Zuka68, jeden plik RAW, i jest to HDR!
I co ciekawe, tego RAWa nie można w aparacie przetwarzać z użyciem filtrów cyfrowych (str. 95 instrukcji). Ale przyjmuje je każdy mi znany program do obróbki RAWów.
 
Radulako  Dołączył: 01 Gru 2018
U mnie jak u Rejan.
 
Radulako  Dołączył: 01 Gru 2018
Sorry :roll: , (edytować się nie da). Edycja HDR z filtrami cyfrowymi w aparacie jest dostępna. /Pogubiłem się? /
 
Rejan  Dołączył: 17 Sie 2019
Edycja RAWa HDR z filtrami cyfrowymi w aparacie nie jest jest dostępna (str. 95 instrukcji i test praktyczny). W LR i innych obrabia się bez problemów. Pozdrawiam
 
Radulako  Dołączył: 01 Gru 2018
Masz rację-Nie można przetworzyć tego zdjęcia-komunikat z aparatu.
 
Rejan  Dołączył: 17 Sie 2019
Mnie to nie zieje ani nie grzębi, i tak nie obrabiam w aparacie.
Niemniej jednak w LR widzę, że RAWy zrobione w trybie HDRauto i HDR1 nadają się całkiem do użytku, nawet funkcja dopasowania działa przyzwoicie. Fajne narzędzie np. do zdjęć w ciemnawych kościołach.
Do dyskusji włączyłem się, bo pomyślałem, że ktoś z kolegów wie, jak Pentax robi z trzech RAWów jeden, i to taki fajny!

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach