pazuzu88  Dołączył: 14 Kwi 2011
[obiektyw] 12-24 Luźny pierścień ogniskowej
Swój egzemplarz Pentaxa 12-24 kupiłem jako używany w dość okazyjnej cenie. Używałem go niecały rok temu. Bardzo luźno chodził pierścień zmiany ogniskowej. Sprzedawca jednak sugerował że tak miał od momentu kupna. Nie miałem jak tego porównać, próbowałem się z tym tematem oswoić. Delikatny ruch powodował zmianę ogniskowej, więc musiałem bardziej uważać. Miałem poczucie słabego wykonania. Żaden z obiektywów które miałem do tej pory tak luźno nie chodził (może plastikowy DAL 18-55 jest najbliżej, ale w dalszym ciągu DAL stawiał wystarczający opór). Ewentualnie może jest osoba z Piły/Zielonej Góry/Sławy która posiada ten obiektyw w celu porównania?

Mam również uwagi do ostrości zdjęć przy, wydawałoby się pewnej konfiguracji (12mm i F8,0). Tym bardziej dziwna jest nierówność brzegów (lewy brzeg ostrzejszy). Patrząc na test na ephotozine odnoszę wrażenie że tak ma być (na zdjęciu https://www.magezinepubli..._1389177525.jpg widać tą nierówność z czego u mnie jest trochę większa różnica)

Pytanie do Was:
- Czy warto wysyłać do serwisu obiektyw w celu "regulacji/konserwacji"? Czy serwis jest w stanie nadać pierścieniowi odpowiedni opór podczas obrotu? Ile taka usługa może trwać i może kosztować? Może faktycznie ten model tak ma?
- Czy wasze egzemplarze również mają omawianą nieostrość po którejś ze stron?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
pazuzu88 napisał/a:
Bardzo luźno chodził pierścień zmiany ogniskowej.

Też tak mam.
pazuzu88 napisał/a:
dziwna jest nierówność brzegów

Czegoś takiego nie zauważyłem.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
pazuzu88 napisał/a:
Bardzo luźno chodził pierścień zmiany ogniskowej.

plwk napisał/a:
Też tak mam

Obiektyw, który miałem do testowania też był bardzo "luźny" i z K5II bardzo nie lubił ostrości.
Kit w cenie gwiazdki :roll:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Mój jest optycznie bardzo dobry.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
plwk, może niewłaściwie się wyraziłem - jak trafił z ostrością, nie było do czego się przyczepić. Jak trafił.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Mój na DL-u miał problemy z trafianiem w małych odległościach, ale na nowszych body już nie było problemów.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Z ciekawości sprawdziłem w swoim . U mnie pierścień ogniskowych działa stosunkowo gładko ale z wyraźnym oporem . Raczej przypadkowo go nie przestawi . Podobnie acz minimalnie ciężej działa to w Da 16-45 . W Tamronie 17-50 jest spory opór . Największy jest w Da 17-70 .
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Mam go od nowości, już 10 lat i pierścień zmiany ogniskowej ciągle chodzi z właściwym oporem. Wg mnie np. w takiej sigmie 17-50 chodzi za ciężko. Jedyne co jest trochę luźne w moim egzemplarzu, to tubus z przednią soczewką (jest to luz przód-tył, a nie na boki), natomiast nie zauważyłem żadnej decentryczności. Byłby dla mnie idealny, gdyby nie aberracja.
Twój opis pazuzu88 niestety pachnie mi upadkiem. Chyba trzeba po prostu spytać w serwisie, czy da się takie rzeczy wyregulować.
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
Kuba Nowak napisał/a:
Twój opis pazuzu88 niestety pachnie mi upadkiem. Chyba trzeba po prostu spytać w serwisie, czy da się takie rzeczy wyregulować.


Najczęściej jest to skutek uderzenia/upadku. Miałem podobną historię. Serwis w Łodzi naprawił problem. Gdzieś mam opis/rachunek, ale nie chce mi się go w tej chwili szukać. Coś wymienili, wyczyścili przy okazji i nasmarowali i obiektyw jest znów cacy. To starsze szkło z serii F Pentaxa.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Penteusz napisał/a:
To starsze szkło z serii F Pentaxa.

Metalowe wnętrzności. W przypadku DA 12-24 pewnie plastik w plastiku.
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
Tego akurat nie wiem, czy tam plastik czy jakieś inne bele co. Wiadomo, że te starsze szkła może i cięższe, ale za to jakie solidne!

[ Dodano: 2019-01-28, 12:22 ]
plwk, przy okazji gratulacje! Równe 29 000 postów popełniłeś właśnie. A to nie byle co :-B
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Tam nie ma ciężkich i masywnych grup wiec i co oporu stawiać nie ma. I faktycznie metalu tam jak na lekarstwo.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Od kilku m-cy jestem posiadaczem tegoż, z drugiej ręki. Nikt mi nie wmówi, że ten typ tak ma, albo luz konstrukcyjny. Jeden ma, drugi nie? Jest drugim egzemplarzem jaki miałem w ręku i chodzi jak przystało na przyrząd optyczny, czego nie można było powiedzieć o pierwszym, gdzie wyczuwalny ruch tubusu powodował przesunięcie płaszczyzny ostrości.
Podobne efekty można zobaczyć w zajechanych, bądź uszkodzonych serii F.
Tak, że ten tego wiecie panowie ... :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach