Raiven  Dołączył: 20 Wrz 2011
  [K-50] Blokada wartości przysłony po zrobieniu zdjęcia
Cześć Wam!

Pomijam problem ciemnych zdjęć po uruchomieniu aparatu - kilka klapnięć w trybie Live View chwilowo przywraca sprawność i to mnie odciąga od wysłania sprzętu do serwisu.

Dzisiejszy problem jest inny. Zamówiłem jasne obiektywy z racji narodzin mojego pierwszego dziecka (it's a boy!) - DA 35/2.4 oraz DA 50/1.8. Dzisiaj dotarły. Zamontowałem najpierw 35mm i wszystko fajnie, widać różnicę w porównaniu do f3.5. Następnie zamontowałem 50mm, chwilę się pobawiłem i zauważyłem, że nagle po wykonaniu zdjęcia nie mogę zmienić wartości przysłony - jest zablokowana na wartości z której skorzystałem przy ostatnim zdjęciu. Nie jest to permanentna blokada, ustępuje po zmianie trybu pokrętłem, poczekaniu na uśpienie aparatu i wybudzeniu, oraz po wyłączeniu i włączeniu urządzenia. Niestety na dłuższą metę będzie to upierdliwe, a problem objawia się przy każdym obiektywie jaki podepnę - 35/50/18-135. To co zauważyłem (dla mnie) niepokojącego to, że nowe obiektywy z większym oporem montuje się na puszkę niż używany dłużej 18-135. Możliwe, że "docierają się" jako nowe sztuki i stąd też zauważyłem coś jakby opiłki(?) lub brud (?LOL?) na tym srebrnym okręgu na którym znajdują się styki/mocowanie obiektywu. Omiotłem delikatnie chusteczką, ale to nie pomogło.

Ktoś już spotkał się z tym problemem? Jakieś pomysły? Miałem kupować nowego K-3 III, ale przekładająca się premiera i (prawdopodobnie) początkowa cena od czapy znowu skłaniają mnie ku KP - tylko ten też coś nie chce za bardzo tanieć w tym roku.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Pewnie zawiesza się mechanizm przymykania przysłony i dlatego pozostaje ona na jakiejś ustawionej wartości.
Raiven napisał/a:
Możliwe, że "docierają się" jako nowe sztuki i stąd też zauważyłem coś jakby opiłki(?) lub brud (?LOL?) na tym srebrnym okręgu

Pewnie smar, wydobywający się ze styków w obiektywie. Bagnet obiektywu i aparatu przetrzyj szmatką z izopropanolem.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Rozumiem, że fotografujesz w trybie Av. Czy w innych jest tak samo (M, TAv)? Czy w trybach z automatyką przysłony (Tv, P) też aparat nie potrafi ustawić innej wartości? Czy przysłona pozostaje domknięta do danej wielkości po zrobieni zdjęcia, czy tylko nie można zmienić jej wartości? Czy podgląd głębi ostrości przymyka przysłonę? Nie pamiętam, czy tak się da w K-50, ale czy próbowałeś zmienić kółko do wyboru przysłony (w ustawieniach indywidualnych) i sprawdzić na drugim?

Tak jak plwk podejrzewam, że może mieć to związek z niedomaganiem mechanizmu przymykania przysłony, ale nie warto sprawdzić również inne opcje.
 
Raiven  Dołączył: 20 Wrz 2011
Próbowałem właśnie w trybach M, TAV, Av i P. W każdym z nich po zrobieniu zdjęcia na przysłonie przykładowo 3.5 oba kółka (tylnie i przednie) ulegają zawieszeniu i nie można regulować ani przysłoną ani czasem migawki. Zmiana pokrętłem na kolejny tryb naprawia to. Ponowne zdjęcie i znowu zawieszka. Zrobienie zdjęcia, kręcenie zablokowanym pokrętłem i ponowne zrobienie zdjęcia nie robi różnicy, głębia ostrości jest taka sama. Natomiast zauważyłem coś innego. Utrzymując ten sam kadr i te same warunki otoczenia, ilość wpadającego światła jest nieco inna. Mało tego, jest dość regularne stopniowanie. Przykładowo używając obiektywu 18-135 na 50mm i światle 4.5 widzę czasy w kolejnych zdjęciach:
1. 1/25 (ciemnawe zdjęcie)
2. 1/20 (nieco jaśniejsze od poprzedniego)
3. 1/15 (dość jasne zdjęcie)
4. 1/25 (ciemnawe zdjęcie)
5. 1/20 (nieco jaśniejsze od poprzedniego)
6. 1/15 (dość jasne zdjęcie)
7. 1/25 (ciemnawe zdjęcie)

Ja fotograficzny noob i amator, ale WTF :lol:
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Raiven, a nie masz włączonego bracketing'u
 
Raiven  Dołączył: 20 Wrz 2011
[Brzydkie słowo]...

Dzięki powalos, to było to :roll: . :-B dla Ciebie! Nie wiem jak to się stało, że włączyłem bracketing i nie zauważyłem tego. Niby wiem do czego służy, ale oprócz testów z ciekawości to z niego nigdy porządnie nie korzystałem. Raz, że myślałem że muszę serię walnąć aby zadziałało, a teraz jak zawsze pojedynczo robiłem. Dwa, nie wiedziałem/pamiętałem/zauważyłem że to blokuje przysłonę. No ale jak się używa bracketingu przez 3 minuty raz na 3 lata to... :lol: .

Dobra, moja wina za brak wiedzy, przepraszam za sianie zamętu :evilsmile: .

PS. Nowo zakupione DA 35/2.4 oraz DA 50/1.8 są strasznie głośne przy ostrzeniu :roll: .
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Można włączyć, aby po jednorazowym naciśnięciu zrobił wszystkie zdjęcia.
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
Raiven napisał/a:
Nowo zakupione DA 35/2.4 oraz DA 50/1.8 są strasznie głośne przy ostrzeniu :roll: .

To się nie zmieni - to są wiertary i już. 8-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach