powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Daro666, wszystkie adaptery, które pokazujesz to adaptery z mocowaniem PK i one nie umożliwiają sterowania przysłoną z korpusu. Potrzebujesz adaptera, który zapodałem w linku. Adaptery PK-A nie mają tej blaszki z wartościami przysłony a mają styki na adapterze do strony aparatu.
 

Fotolatryk  Dołączył: 16 Kwi 2018
Tak, wiem. Źle mnie zrozumiałeś. Chcę sterować przesłoną z obiektywu i to działa w obiektywie dopóki nie założę obiektywu na puszkę. Po założeniu obiektywu z adapterem na puszkę K5 bolec od przysłony przesuwa się i mam do dyspozycji tylko pełną dziurę. Regulacja przysłony na obiektywie, choć mogą nią kręcić, to nie działa. Ten bolec w adapterze może jakby za duży ?
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Jak zapniesz do aparatu to zawsze będzie w pełni otwarty . Tylko w trybie M domknie do zadanej wartości .
 

Fotolatryk  Dołączył: 16 Kwi 2018
W trybie M przymyka się przysłona do ustawionej wartości tylko na chwilę przy wciśnięciu zielonego przycisku na korpusie. Tak powinno być ? Jeśli skrócę lub obetnę bolec przysłony to będzie działał w trybie Av ? Powinienem wtedy mieć możliwość ustawienia przysłony na obiektywie.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Obiektywy bez styków i pozycji A na pierścieniu przysłon nie będą działały w trybach automatycznych (np Av).

Obiektywy bez styków nie działają jak zostały zaprojektowane ponieważ od wielu lat aparaty Pentaxa nie mają wsparcia dla mechanej dźwigni która zczytywała pozycję pierścienia.

W tym celu używa się właśnie zielonego przycisku tak jak to opisałeś (pracujesz na otwartym szkle, zielony przycisk domyka przysłonę dzięki czemu aparat może zmierzyć światło po domknięciu i ustawić ekspozycję.
 

Fotolatryk  Dołączył: 16 Kwi 2018
Dzięki za odpowiedzi.

Założyłem pierścienie pośrednie i tryb Av działa. Działa auto ISO, które jest powiązane z czasem migawki. Mogę teraz regulować przysłonę w podpiętym do puszki obiektywie. Bolec przysłony nie wchodzi w puszkę i jest ok. Jeśli chciałbym robić zdjęcia inne niż macro bez pierścieni pośrednich i mieć możliwość regulować przysłonę na obiektywie to skrócę lub zdemontuję bolec od regulacji przysłony w adapterze Tamron Adaptal 2. Widzicie jakieś minusy takiego rozwiązania ?
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Daro666 napisał/a:
Widzicie jakieś minusy takiego rozwiązania ?
Im bardziej przymkniesz, tym ciemniej w wizjerze - będzie trudno ustawiać ostrość. Chyba lepiej przyzwyczaić się do pentaksowej sztuczki z zielonym przyciskiem i automatycznym dobieraniem czasu naświetlania.
Daro666 napisał/a:
skrócę lub zdemontuję bolec
Lepiej zdemontuj. Łatwiej przywrócić stan pierwotny, gdybyś się rozmyślił.
 

Fotolatryk  Dołączył: 16 Kwi 2018
Ryszard napisał/a:
Daro666 napisał/a:
Widzicie jakieś minusy takiego rozwiązania ?
Im bardziej przymkniesz, tym ciemniej w wizjerze - będzie trudno ustawiać ostrość.


Nie będzie. Jak usunę, bolec to będę miał pełną regulację przysłony na obiektywie. Ostrze na pełnej dziurze w lv na przybliżeniu x10 i na koniec domykam przysłonę jak chcę. Zdjęcia zawsze wychodzą maksymalnie ostre. Tak robię min. z Jupiterem 135/4. Na statywie.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Skoro na statywie, to pewnie masz czas na przyciśnięcie "zielonego"? Nie obcinaj bolca ;-)
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Chopie , nie kombinuj . Wszystko działa prawidłowo to co Ty chcesz tworzyć ? Zielony przycisk domyka przysłonę do pomiaru światła . W trybie M przysłona jest domykana w chwili wykonywania zdjęcia . Tak jak sobie ustawisz na pierścieniu to do tej wartości Tobie domknie . Nie niszcz adaptera .
 

Fotolatryk  Dołączył: 16 Kwi 2018
Dzisiaj pierwsze wyjście z Tamronem w teren. Zielony guziczek się sprawdził. Nie będę kombinował z przeróbką adaptera :)
Jeszcze raz dzięki za pomoc :-B
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Powodzenia i pokaż co sfotografowałeś. :-B
 

Fotolatryk  Dołączył: 16 Kwi 2018
Na razie nie ma czym się pochwalić. Dwie fotki z wczoraj. Las, słabe światło. Zdjęcia ze statywu. Nawet w Lv na przybliżeniu x10 nie jest tak łatwo trafić z ostrością. Trochę jak w Heliosach. Liczyłem, że obiektyw będzie trochę ostrzejszy niż jest. Przyzwyczaiłem się do świetnej ostrości fotek robionych Tamronem SP AF 17-50 mm f/2.8 XR Di II LD.
ISO 400, czas 0,6 s. Chrobotek kubkowaty. Tamron SP 90mm f/2.5 Tele-Macro 52BB Adaptall 2. Nie pamiętam wartości przysłony. Bez obróbki. Przy takich zdjęciach wychodzą zabrudzenia na matrycy.

ISO 400, 0,8 s.


Po niewielkiej obróbce w Lr.




Następnym razem spróbuje zdjęć w bracketingu. Pentax K5 może wykonać do 5 takich zdjęć. Jak sprawdza się w Pentaxach bracketing w makro ? Korzysta ktoś przy składaniu zdjęć z programu Helicon Focus 7 ?

Znalazłem jak zrobić Focus Stacking https://www.galczynski.com/blog/focus-stacking/
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Kosmiczne widoczki. Jaka to skala odwzorowania? Powyżej 1:1?
 

Fotolatryk  Dołączył: 16 Kwi 2018
Chyba 1:2. Robiłem też fotki z trzema pierścieniami pośrednimi, ale wszystkie były nieostre. Pierścienie takie tanie za 25 zł. Następnym razem kiedy będę zakładał pierścienie, zwrócę uwagę na licznik zdjęć, żeby mieć pewność, które zdjęcia są z nimi i bez nich.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach