lupaszko  Dołączył: 26 Gru 2010
[K20D] Pentax K 20D błędy na matrycy
Witam
Jak sie robi chłodno plus 8 i niżej pojawia się na matrycy taki bałagan przy dłuższych czasach a potem kolejne zdjęcia słabsza jakość
Aparat kupiony z drugiej ręki był zachlapany lub może zalany wodą morską tak podejrzewam ponieważ były też na nim ziarenka białego piasku
i mokry obiektyw
https://naforum.zapodaj.net/b13550cb874c.jpg.html
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
lupaszko,
Posiadam K20D od 12 lat i nigdy nie miałem problemu z temperaturami nawet do -10 stopni , więc +8 stopni nie powinno w żaden sposób oddziaływać na matrycę. Ponadto body jest uszczelnione, a drobinki piasku na zewnątrz wystarczy przedmuchać powietrzem przy założonej zaślepce w miejscu obiektywu. Sprawdź również obiektyw, żeby piasek, jeżeli jest na obiektywie, nie dostał się z niego do body. Czy zestaw odbierałeś osobiście po sprawdzeniu czy też zakupiłeś przez internet na podstawie opisu sprzedającego, bo może masz jeszcze możliwość zwrotu.
Sprecyzuj co wg Ciebie oznacza "na matrycy taki bałagan przy dłuższych czasach a potem kolejne zdjęcia słabsza jakość" i "mokry obiektyw".
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Stawiam na złączę lub taśmę matrycy. Może wystarczy odpięcie, wyczyszczenie i zapięcie.
 
lupaszko  Dołączył: 26 Gru 2010
Witam
Kupiłem go parę lat temu jako zalanego wodą morską
Po otrzymaniu przesyłki w obiektywie była woda a na lustrze jej wyschnięte częściowo ślady
Obiektyw nie uszczelniany
Początkowo było wszystko ok potem tak jak juz pisałem
https://naforum.zapodaj.net/8df3d0af6838.jpg.html
 
lupaszko  Dołączył: 26 Gru 2010
Nie jestem w stanie tego ogarnąć rozbiorę i już nie złożę
 
lupaszko  Dołączył: 26 Gru 2010
Syn sie interesuje elektroniką i sugeruje to samo tylko nie wie czy da radę
Może jest gdzieś filmik z rozbierania takiego modelu
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
lupaszko,
Skoro jak piszesz Początkowo było wszystko ok. to mogą częściowo nie przewodzić styki na złączu matrycy (przyśniedziały od słonej wody) - jak pisze plwk. Ja jeszcze spróbował bym sformatować kartę pamięci, lub użyć innej, ponieważ karta może dostawać padaczki i będą błędy w zapisie, rozruszaj również styki w gnieździe karty, wsuwając i wysuwając kilkukrotnie, co również oczyści styki gniazda karty. Spróbuj również zrobić fotkę białej kartki na dłuższym czasie, zobaczysz jak wygląda czystość układu optycznego.
Natomiast gdybyś ostatecznie decydował się na rozbieranie aparatu, a nie masz doświadczenia, poproś kogoś z forum, może jest ktoś z Twojej okolicy, kto pomoże.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
lupaszko napisał/a:
Kupiłem go parę lat temu jako zalanego wodą morską
Uuu... słona woda, kilka lat korozji, to nie brzmi dobrze. Pozostaje trzymać kciuki, że to faktycznie jakaś drobnostka zupełnie innej natury :->
 
Kocur  Dołączył: 04 Maj 2011
lupaszko napisał/a:
pojawia się na matrycy taki bałagan przy dłuższych czasach


K20 miał problemy na dłuższych czasach. Prawdopodobnie niewystarczające odprowadzanie ciepła z elektroniki.
To co pokazałeś w pierwszym zdjęciu występowało u mnie przy ekspozycji trwającej powyżej 30 minut.
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
Kocur,
[quote="lupaszko"]
Pisze, że:
Początkowo było wszystko ok.
Pisze również, że Jak się robi chłodno plus 8 i niżej, więc temperatura otoczenia i body dodatkowo bardzo korzystnie wpływa na chłodzenie elektroniki.
Ja użytkuję K20D od ponad 12 lat i nie miałem nigdy przypadku pokazanego przez [quote="lupaszko"] i nie słyszałem o przypadkach że K20 miał problemy na dłuższych czasach . Stawiam na częściowy brak styków z uwagi na postępującą korozję na skutek morskiej kąpieli.
 
lupaszko  Dołączył: 26 Gru 2010
Tym bardziej że naświetlałem max 30 s

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach