slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
mr.ra66it,
Śliczne dzięki za pomoc i poświęcony mi czas. Nie zrozumiałem tylko jednego fragmentu tzn.: "Ja poprzestałem na JPEG i nie używam tego formatu do zapisywania zdjęć." - więc czy używasz tylko JPEGów, czy ich nie używasz? - Pozdrawiam.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Cytat
Ryszard,
W jakim programie wywołujesz teraz RAWy i jakie są Twoje opinie na ten temat?
W RawTherapee właśnie. I jestem zadowolony, chociaż nie robiłem testów porównawczych :-P
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
slwk2020, jako docelowego formatu używam tylko JPEG a dodatkowo z rzadka TIFF jako format pośredni do przekazywania obrazka pomiędzy programami.
Poprawiłem zdanie w swoim poprzednim wpisie na bardziej czytelne.
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
Ryszard napisał/a:
Cytat
. I jestem zadowolony, chociaż nie robiłem testów porównawczych :-P

Ważne żeby nie walczyć z programem, tylko z przyjemnością realizować swoje zamierzenia, ale to wymaga dużego doświadczenia. Ja również mam zamiar zacząć działać w RT. Na razie z pomocą kolegi z forum mr.ra66it dowiedziałem się jak w ogóle zacząć pracować w RT, a dalej będę korzystał z opracowań Jacka Plewy, chociaż nie wykluczam, że pomoc kolegów z forum będzie mi dalej potrzebna i zawsze z uznaniem ją przyjmę.
Chciałbym również kiedyś napisać, że pliki RAW obrabiam w RT i jestem zadowolony - Pozdrawiam.
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
mr.ra66it napisał/a:
slwk2020, jako docelowego formatu używam tylko JPEG a dodatkowo z rzadka TIFF jako format pośredni do przekazywania obrazka pomiędzy programami.
Poprawiłem zdanie w swoim poprzednim wpisie na bardziej czytelne.

Tak przypuszczałem, że to JPEG, ale wolałem zapytać. Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
pszczołowaty napisał/a:
Mr Rabbit RT vs Darktrable?
Kilka słów :-B

Trudna sprawa, bo te programy bardzo różnią się od siebie interfejsem, funkcjami, dostępnymi opcjami, algorytmami. Bardzo mało korzystałem z Darktable (dalej pod skrótem DT), bo jeszcze nie tak dawno ten program nie miał wersji dla Windows, pierwsze wersje dla Windows nie były zbyt stabilne a niektóre opcje w interfejsie po prostu nie działały w Windows.

RT to bardzo (może aż za bardzo) rozbudowana ale po prostu 'wołarka' do RAW. Do poszczególnych operacji na obrazku jest wiele różnych algorytmów (można pobrać zestaw dodatkowych plików do symulacji klisz/filmów). Nie ogarniam sposobu działania wszystkich i korzystam z ograniczonego, wybranego przez siebie zestawu. Nie ma masek, warstw, korekcji lokalnych, mieszania kolejnych efektów. Jest wiele algorytmów demozaikowania (w tym do różnych typów matryc, do zaszumionych z wysokim ISO), wyostrzanie na poziomie RAW, obsługa Pixel Shift. RT umie korzystać z profili Adobe dla aparatów (*.DCP) i dla obiektywów (*.LCP). Nie wiem jak spersonalizować interfejs by zostawić widoczne tylko te opcje, z których rzeczywiście korzystam i ułożyć je w kolejności takiej jak zwykle z nich korzystam. RT jest w stanie otworzyć niemal dowolny plik RAW. Czasem 'nie rozpozna intencji autora' i pokaże więcej niż inne płatne programy. ;-)

DT ma nieco inne ambicje. Ma moduł katalogowania, o których nie jestem zbyt wiele napisać ponieważ go nie używałem. Nie korzystałem z ostatniej wersji DT. By napisać coś więcej musiałbym go zainstalować i wypróbować na kilku plikach RAW.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
mr.ra66it napisał/a:
Dla obróbki ważniejsze jest by przestrzeń barw pliku RAW (ustawiana jako opcja w aparacie) była zgodna z przestrzenią barw, której używasz w programie do obróbki i w komputerze.
Totalne nieporozumienie. Do pliku RAW nie jest przypisane żadne przestrzeń barwna. W taką wpisujesz plik wynikowy, czyli na przykład JPG po obróbce w wywoływarce (Lightroom, C1, etc). Jeżeli pracujesz na RAWach, nie ma znaczenia czy w aparacie masz wybrane sRGB czy Adobe RGB - to ważne jest jedynie dla plików JPG.
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Michu, użyłem 'skrótu' a miałem na myśli opcję wyboru przestrzeni barwnej w korpusie/aparacie. To przekłada się na miniaturkę, ew. JPEG z puszki i to co widać potem przy obróbce na ekranie. Kiedyś wypróbowałem RAW wykonany z ustawieniem AdobeRGB wywołać w chyba Adobe Camera RAW (nie pamiętam) na 'lapku', którego ekran to niepełne sRBG. Na ekranie widziałem ewidentne przesunięcia kolorów. Być może dlatego, że program próbował dostosować się jakoś do tego co w miniaturce (zapewne na podstawie danych EXIF). Ten efekt nie występuje, gdy w obu miejscach jest ustawione sRGB.
Dane RAW, to oczywiście dane surowe i można demozaikować na różne sposoby, nawet bez uwzględniania kolorów RGB.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
mr.ra66it, ja się poddałem, ale jeśli chcesz ;)
Jest bardziej lightroomowy, raczej wymaga mocniejszego kompa.
https://m.youtube.com/playlist?list=PLlYWvzmJQTrRq7JrYdD7k3-8-v-uHnhK_
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Lightroom ma ten sam silnik co ACR i w nim nie pracujesz na miniaturkach/plikach JPG zaszytych w RAWie, tylko na zdemozaikowanym surowym pliku, tak więc obojętnie co byś nie ustawił w aparacie i tak będziesz widział to samo.
W tej chwili chyba żaden (albo niewiele) laptopów obsługuje 100% sRGB. Najczęściej są to wartości 40-60% dla przeciętnych ekranów i do 98% dla laptopów dla grafików.
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Michu, zaobserwowałem taki efekt przy takich ustawieniach. Co do programu nie jestem pewien czy wtedy już używałem PSE (Camera Raw) czy jeszcze 'wołarki' Corela. Może nieprawidłowo zdiagnozowałem przyczynę ale po zmianie w aparacie na sRGB nie trafiłem już później na taki efekt. 10-letni laptop 'ogarnia' w tej chwili 82-83% sRGB. Wtedy był dużo młodszy. ;-)
Ustawienie jest przechowywane w pliku DNG w EXIF w sekcji 'Manufacturer notes', w polu 'Color Space'.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Chodziło mi tylko o to, by mieć świadomość, że ustawienia profilu koloru w aparacie w żaden sposób nie wpływa na RAWa. Profil nadajemy wypuszczając surowiznę z wywoływarki i może to być sRBG, aRGB czy też - o ile mamy własny, po kalibracji - profil naszego monitora. Kwestia ustawień w danym programie.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Michu napisał/a:
Chodziło mi tylko o to, by mieć świadomość, że ustawienia profilu koloru w aparacie w żaden sposób nie wpływa na RAWa.

A właśnie, bo też się ostatnio nad tym zastanawiałem. Czyli wg. tej hipotezy możemy spokojnie ustawić w aparacie sRGB i w procesie edycji pliku zapisać go w AdobeRGB? Chodzi mi o to jak traktują to wołarki RAW? Czy jest to dla nich różnica, czy nie? Rozkmina wzięła mi się stąd, że np. w Pentaksie lepsze rezultaty można było osiągnąć ustawiając w aparacie kompensację świateł. Czyli wychodziło na to, że np. Lightroom gdzieś tę informację sobie wynajdywał w pliku i trochę inaczej go czytał. Chyba, że coś już mi się poplątało w mej starej głowie.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Edytowany w wywoływarce plik RAW nie ma przypisanej żadnej przestrzeni barwnej. Tę nadjesz dopiero plikowy wyjściowemu (JPG, TIFF, PSD, ...).
Kompensacja świateł nie ma nic wspólnego z przestrzenią barwną - ona nie wpływała na barwy, tylko na tonację. I owszem, to było milusie, ale zawsze okupione 1 działką czułości.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Enzo napisał/a:
Rozkmina wzięła mi się stąd, że np. w Pentaksie lepsze rezultaty można było osiągnąć ustawiając w aparacie kompensację świateł.

To zmienia krzywą wywoływania, ale nie wiem czy oprócz wywoływarki firmowej i LR, któraś inna to obsługuje.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Silky Pix też tę funkcję obsługuje, co nie dziwi, skoro na nim oparty jest DCU.
 
krzyc sur  Dołączył: 10 Paź 2018
Ja używam obu...i DT i RT bo jadę na Linuksie..wolę ostatnio RT - jak już się zrobi swoje profile do obiektywów to praca z RAWami w tym programie to sama przyjemność, niektórzy mówią że Rawtherapee to program dla matematyków - owszem można "wyregulować pojedynczy pixel" ale jak się go ogarnie to pracuje się całkiem przyjemnie, jedyne co brakuje to narzędzie do retuszu...w DT jest bardzo dobre i można "nakładać" wiele instancji..dla każdego coś miłego..
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
mr.ra66it napisał/a:
Nie wiem jak spersonalizować interfejs by zostawić widoczne tylko te opcje, z których rzeczywiście korzystam i ułożyć je w kolejności takiej jak zwykle z nich korzystam.
Przespacerowałem się po wszystkich zakładkach i pozwijałem wszystkie narzędzia oprócz kilku podstawowych, których zawsze używam. Ten stan można zapisać i będzie on przywoływany przy każdym następnym uruchomieniu RT.
krzyc sur napisał/a:
niektórzy mówią że Rawtherapee to program dla matematyków
Ło ho ho, ale się uśmiałem :lol: Chociaż jestem inżynierem, więc może być coś na rzeczy... ;-) W każdym razie lubię wprowadzać wartości z klawiatury i klikać [Tab] żeby przeskakiwać między okienkami :->
 
krzyc sur  Dołączył: 10 Paź 2018
Ryszard napisał/a:
mr.ra66it napisał/a:
Nie wiem jak spersonalizować interfejs by zostawić widoczne tylko te opcje, z których rzeczywiście korzystam i ułożyć je w kolejności takiej jak zwykle z nich korzystam.
Przespacerowałem się po wszystkich zakładkach i pozwijałem wszystkie narzędzia oprócz kilku podstawowych, których zawsze używam. Ten stan można zapisać i będzie on przywoływany przy każdym następnym uruchomieniu RT.
krzyc sur napisał/a:
niektórzy mówią że Rawtherapee to program dla matematyków
Ło ho ho, ale się uśmiałem :lol: Chociaż jestem inżynierem, więc może być coś na rzeczy... ;-) W każdym razie lubię wprowadzać wartości z klawiatury i klikać [Tab] żeby przeskakiwać między okienkami :->


Hehehee chociaż uważam RT za program stosunkowo prosty do ogarnięcia to znajomi którzy używają LR twierdzą że RT jest trudny...chodziło mi "matematycznych fotografików lub foto-matematyków" :))))
 
germario  Dołączył: 08 Cze 2011
krzyc sur, jest prosty jak zaczynasz ogarniać , zaczyna się komplikować jak ogarniasz ile jest sposobów na dojście do zamierzonego efektu i przestajesz ogarniać który wybrać

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach