bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
RAW Challenge 628
Proszę o przyklejenie przez kolorowych.
===============================

Zasady zabawy są tu: https://bakulik.pl/pentax/RC/
W tymże wątku proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: https://bakulik.pl/pentax/RC/raw/rc628.dng (27,7 MB)

Wyniki obróbki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge3 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 03.01.2021 r., do godziny 20.00 czasu urzędowego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jotpegi proszę zapakować razem w jedno archiwum.

Pliki proszę nazywać:
– rc628_nick.jpg – duży obrazek (rozmiar oryginalny, max. wielkość 7 MB),
– rc628_nick_900.jpg – mały obrazek (900 px na dłuższym boku, max. wielkość 500 kB),
– rc628_nick.zip – załączone archiwum.

Maile proszę tytułować podobnie: rc628_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili. Zgłoszenia niespełniające tego wymogu nie będą przyjmowane.

Miłej zabawy!

===============================
Bardzo proszę o rawy do obróbki. Można je wysyłać mailem na podany wyżej adres (max. 25 MB) lub wrzucać przez ftp:
serwer: host46.kei.pl
użytkownik: rcuser
hasło: wo2Gaish (ważna wielkość liter)
Proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki.
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji, a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
:?:
Mam z tym plikiem małą zagwozdkę. Jakie wartości przyjąć za pełny/duży rozmiar obrazka? DxO, Camera RAW, IrFanView widzą 2240 x 3360 pikseli i nie znalazłem w nich żadnych opcji by zresetować to kadrowanie do rozmiaru, który widzi RT czyli 4016 x 6012. Oczywiście zawartość tego co jest widoczne w RT to nie jest przeskalowany obrazek widoczny w programach, które wcześniej wymieniłem.
Jakieś pomysły lub wytyczne?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
LR widzi 2240x3360.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
no więc najwyraźniej gdzieś pojawia się problem przy kadrowaniu
otóż zdjęcie wykonane GR III (chociaż pewnie zauważyliście)
jednak wykonano je w opcji kadrowania - która ma odpowiadać ogniskowej 50mm
i najzabawniejsze jest to że jpg w stosunku do RAWa jest okrojony
na wywołanym jpg nie ma widocznego skutera w lewym dolnym rogu a zdjęcie zaczyna się na barierkach.
RAW jest w postaci całego zrzutu z matrycy
dla ułatwienia - pokażę zrzut ekranu z InfranView i Affinity - tego samego pliku
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W LR wygląda tak jak na tym jotpegu.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
mr.ra66it napisał/a:
Jakieś pomysły lub wytyczne?

Jeśli program widzi obrazek przycięty (2240 x 3360 px), to tak wywołajcie. Takie było założenie autora zdjęcia. Takiej samej wielkości jest podgląd zaszyty w RAWie.
Jeśli macie tylko cały obraz (4016 x 6012 px), to zróbcie taki, bez przycinania. W końcu ten mniejszy kadr też będzie w nim zawarty.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
mr.ra66it napisał/a:
Mam z tym plikiem małą zagwozdkę.

A mogłem nie czytać... Nic bym nie wiedział i zagwozdki bym nie miał :-D [Silkypix odczytuje "intencje" autora :-) ]
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
https://bakulik.pl/pentax/RC/rc628.html

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


Link do spakowanych wszystkich malych plików:
https://bakulik.pl/pentax/RC/zip/rc628.zip

1. Andre53


2. Blesso


3. germario
Obróbka w RT


4. kwrom


5. mr.ra66it


6. powalos


7. Rafal_Ski
Pozdrowienia i najlepszego w Nowym Roku!


8. rafi
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Kolejny raz pozwolę sobie na subiektywny przegląd. ;-)
1. Andre Już w małym rozmiarze praca wyróżnia się 'opadem śniegu' i zbytnim rozjaśnieniem. Duży rozmiar pokazuje więcej problemów, bo do 'śnieżenia' dochodzi utrata wielu odcieni, przekłamania koloru i artefakty spowodowane zbyt silnym wyostrzaniem.
2. Blesso Być może zamiarem było uwidocznienie samej choinki i ukrycie otoczenia ale mi końcowy efekt nie 'podchodzi'. A to dlatego, że patrząc po innych pracach choinka nie składała się wyłącznie z jednokolorowych punktów/lampek i cienie nie były aż tak głębokie (smoliście czarne). Dodatkowo dekoracje widoczne w tle zostały sprowadzone wyłącznie do białych konturów.
3. Germario Oglądając miniaturkę, która pokazuje więcej niż zakładały intencje autora, widzę, że coś nie tak poszło z kolorami. W dużym rozmiarze choinka i ozdoby nie mają właściwie elementów w innych kolorach. Dodatkowo, głównie w cieniach występują rdzawe plamy.
4. Kworm Wg mnie dobrze zrównoważone i dobrze się ogląda.
5. mr.ra66it Wyszedłem z założenia, że choinka i dekoracje to nie tylko jednobarwne kontury oraz, że ozdoby z lampek LED zwykle nie dają tak intensywnych punktów świetlnych jak tradycyjne żarówki. Celowo nie forsowałem kontrastu całości ani lokalnego by odzyskać możliwie sporo innych barw na choince i dekoracjach. Nie wszystko się udało, bo zwieńczenie choinki ma u mnie wyraźny niebieski odcień. Niech autor i forumowicze ocenią czy efekt końcowy 'ujdzie'.
6. Powalos Dla mnie zbyt jasno, zbyt żółto. Z niektórych rozświetlonych elementów choinki i dekoracji w tle widać tylko zewnętrzny kontur z niewielkimi artefektami od wyostrzania. Niestety tu i ówdzie (np. na choince) elementy zlewają się w akwarelowe plamy.
7. Rafal_Ski Zdecydowanie zbyt jasno. Układ cieni od postaci ani zawartość 'nadpełnego' kadru pokazywana przez RT nie uzasadniają takiego rozjaśnienia.
8. Rafi Okazuje się, że choinka i dekoracje to nie tylko jednokolorowe światełka. Pod względem kolorowych szczegółów odzyskanych w światłach zdecydowany nr 1. Obrazek o wyższym ISO niż w poprzedniej edycji a nie widać faktury na JPEG w pełnym rozmiarze. Może mogło być być więcej ostrości, zwieńczenie choinki mogłoby ładniej 'błyszczeć'.

Frekwencja w zabawie cieszy. :-)
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
Szkoda, że nie zdążyłam wysłać, bo też miałabym ocenę pracy :cry:
 
germario  Dołączył: 08 Cze 2011
mr.ra66it, będę się bronił :-)
Taki plik otworzył się w RT
Fakt, nie szukałem kolorów w choince :-|
Też zastanawiałem się nad obcięciem meganty ale szarość betonu za rogiem odwiodła mnie od tego zamiaru.
Między kostkami bruku widać zielony mech i nie chciałem, aby był sztucznie zielony.
Będę starał się dalej.
Rafi :-B za choinkę
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
mr.ra66it napisał/a:
8. Rafi Okazuje się, że choinka i dekoracje to nie tylko jednokolorowe światełka. Pod względem kolorowych szczegółów odzyskanych w światłach zdecydowany nr 1. Obrazek o wyższym ISO niż w poprzedniej edycji a nie widać faktury na JPEG w pełnym rozmiarze. Może mogło być być więcej ostrości, zwieńczenie choinki mogłoby ładniej 'błyszczeć'.

Dzięki za opinię. Kiedyś było mi łatwiej - gdy światło "świeciło", a nie tylko miało kolor ;-) Tutaj nieco na siłę próbowałem to osiągnąć, ale za dużo przeszkód było - czytaj innych elementów, których w odbiorze nie mogłem pogodzić. W końcu postawiłem na wersję, gdzie więcej kolorów (nawet jeśli ich nie było :-) ) pokazałem (niestety nie pamiętam już "co" zrobiłem). Trochę uciekła jasność (w porównaniu do mojej innej roboczej wersji), a także zwieńczenie - jak w uwadze, ale... trzeba było coś wybrać.
Mniej "faktury" u mnie to, oprócz kontrastu i braku podbijania ekspozycji (wyciągania z cieni) Twoja zasługa :-B Dzięki mr.ra66it za plik edycyjny do wcześniejszego rc. Prawie zawsze przy automatycznych ustawieniach "Natural Sharp" i "Noise" zostawałem, ale pokazałeś mi, że czasem warto samemu te suwaczki przestawić :evilsmile:
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
germario napisał/a:
mr.ra66it, będę się bronił :-)
Taki plik otworzył się w RT
Fakt, nie szukałem kolorów w choince :-|
Też zastanawiałem się nad obcięciem meganty ale szarość betonu za rogiem odwiodła mnie od tego zamiaru.
Między kostkami bruku widać zielony mech i nie chciałem, aby był sztucznie zielony.
Będę starał się dalej.
Rafi :-B za choinkę


germario, nie miałem na myśli zawartości/wielkości kadru. Chodziło mi o to, że trochę dziwne kolory są już widoczne na niebie na obrazku o małym rozmiarze. Na dużym też i to w obrębie pomniejszonego kadru widocznego w pozostałych pracach. Zerknij na sylwetkę pani z siatkami idącej od choinki.
Nie zawsze można uzyskać idealnie to co by się chciało. ;-) Mi też nie wszystko wyszło tak jakbym tego chciał.
 
germario  Dołączył: 08 Cze 2011
mr.ra66it, hmm, napisze tak: sprawdziłem jeszcze raz w RT i na niebie jest rudy zafarb, a na spodniach pani z piwem nic nie widzę na swoim monitorze. W JPG-u na niebie prawie nic nie ma i na pani też nic nie widzę, za to dokładnie widzę wszystko na ekranie telefonu. Jak żyć :roll:
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
germario, obejrzałem raz jeszcze na wyświetlaczu AMOLED (wg informacji o profilu 99,8 sRGB) i są te zafarby/plamy. Może to po części kwestia Twojego monitora? Czy sprawdzałeś to na jakimś testowym obrazku? Masz możliwość zrobienia profilu do monitora? Na zafarby na wysokich ISO pomaga czasem wybór innej niż domyślna metody demozaikowania w RT.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach