M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
[fotografowie] Abbas
Cytat

http://www.abbas.site/

Abbas Attar , (1944-2018) – irańsko-francuski fotograf. Przez całą swoją karierę był pochłonięty konfliktami zbrojnymi. Był zawsze tam, gdzie coś się działo. Przez prawie sześć dekad relacjonował powstania, wojny, rewolucje oraz zwrotne momenty w dziejach świata. Fotografował między innymi sytuacje: w Bangladeszu, Irlandii Północnej, Wietnamie, na Bliskim Wschodzie, w Chile, na Kubie i w Afryce Południowej. Jednak przez całe swoje życie interesował się religią i jej interakcją ze społeczeństwem.

„Nie opowiadam o tym, co się dzieje. Opowiadam o moim sposobie widzenia tego, co się dzieje. Ci, którzy znają moją pracę, wiedzą, że kiedy mówię o sobie jako o fotografie, to mam na myśli, że jestem tym, który pisze światłem“.
— Abbas

Abbas dołączył do prestiżowej agencji Magnum Photos w 1981 roku. Był także członkiem francuskich agencji Sipa Press (od 1971 do 1973) i Gamma (1974-1980). Po udokumentowaniu rewolucji irańskiej w latach 1978-1980, Abbas dobrowolnie wyjechał z Iranu, swojej ojczyzny, i spędził 17 lat podróżując i fotografując na całym świecie.

„Jedni piszą światłem, a drudzy rysują światłem. W szkole Henri Cartier-Bressona, rysuje i szkicuje się światłem. Pojedynczy obraz jest najważniejszy. Dla mnie to nigdy nie było istotne. Moje zdjęcia są zawsze częścią serii, eseju. Każdy obraz powinien być wystarczająco dobry, aby mógł się obronić, ale jego wartość jest częścią czegoś większego".
— Abbas

„Był filarem Magnum, ojcem chrzestnym młodszego pokolenia fotoreporterów. Irańczyk, który przeniósł się do Paryża, był obywatelem świata. Niestrudzenie dokumentował wojny, katastrofy, rewolucje, lecz także swoje przekonania - całe życie".
— Thomas Dworzak

Autor: Michał Chrzanowski

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach