m-yordan  Dołączył: 08 Mar 2019
Jasny szeroki kąt do APSC
No właśnie... jakieś sugestie?

Cel: Astro i szeroki pejzaż, najlepiej oba naraz.

Mam Irixa 15mm, ale się nie polubiliśmy specjalnie, w zasadzie używam go tylko do astro ale światło 2.4 nie zachwyca. 16mm na 16-85 nie wypada na tyle gorzej żeby usprawiedliwić stałe miejsce w plecaku dla Irixa.

Miałem chwilę Samyanga 16mm 2.0, niezły ale za wąski.

Objawieniem zdaje się być Samyang 12mm F2.0 ale nie jest dostępny z mocowaniem Pentax-K!!!
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
Irix 11mm??
Limited 15mm??
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Pentax 11-18/2.8
 
m-yordan  Dołączył: 08 Mar 2019
Ten 11-18 kosztuje więcej niż wszystkie obecnie posiadane przeze mnie obiektywy.
Zależy mi na świetle 2.0, ewentualnie 2.4.

Czy może ktoś używa Samyanga 12mm 2.0 z adapterem?
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Ten samyang to obiektyw do bezlusterkowców ( krótki rejestr ) . O jakim adapterze piszesz ?
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Sigma 10-20 3.5 lub Samyang 10/2.8. Limited 15mm może być za ciemny do astro (sigma pewnie też).
 
m-yordan  Dołączył: 08 Mar 2019
Jakoś nie ogarnąłem że ten Samyang jest do bezlusterkowców...
Myślałem że zwykły adapter z mocowania konkurencyjnego na Pentax-K załatwi sprawę, ale chyba nie...

Wychodzi że tak:
- ze światłem 2.0 mamy Samyanga 16mm
- 2.4 mamy Irixa 15mm
- poniżej już tylko 2.8, m.in. rzeczony Pentax 11-18 który chyba miażdży jakąkolwiek szerokokątną konkurencję
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Jest jeszcze Samyang 14 f2.8 . Mam , używam i jestem zadowolony .
W innych systemach pod apsc jest jeszcze tokina 14-20 f2 . Jaśniej już chyba nie znajdziesz .
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Jak 2.8 na APS-C to jest jeszcze Pentax DA 14mm f/2.8 ... :roll:
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
m-yordan napisał/a:
Pentax 11-18 który chyba miażdży jakąkolwiek szerokokątną konkurencję

Tak, zdecydowanie ceną tak.
Moje widzimisię w kolejności:
Samyang 14
Da 15 lim
Irix 15 (gdyby nie praca pod światło, byłby nr 1). Cenowo i jakościowo (wykonanie) bezkonkurencyjny.
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
P 14/2.8 miałem zapiętego testowo w sklepie i jego jedyną zaletą jest światło, optycznie taki sobie, no i za duży.
P 15/4 też mnie jakoś nie ujął, nie podpisuję się pod powszechnym zachwytem.
P 11-18/2.8 miałem trzy intensywne dni - tak, to je ono, mimo że nie przepadam za szerokim ujęciem - tylko cena...🙄
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
rychu napisał/a:
Irix 15 (gdyby nie praca pod światło, byłby nr 1). Cenowo i jakościowo (wykonanie) bezkonkurencyjny.

Ja mam tego Irixa i owszem, odblaski są, ale nie są dla mnie dyskwalifikujące.
https://www.flickr.com/ph...eposted-public/
https://www.flickr.com/ph...eposted-public/
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Kytutr, na fotce z drugiego linku to nawet interesująco wygląda.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Kytutr napisał/a:
Ja mam tego Irixa i owszem, odblaski są, ale nie są dla mnie dyskwalifikujące.
Kurczę, dobre zdjęcia. Najważniejsze: kontrast nie siada, wszystko tam widać. Jak sobie przypomnę Heliosa 58mm albo Revuenona 35mm - tamte to były słabe pod światło. Irix świetnie sobie tutaj poradził.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
greentrek napisał/a:
P 11-18/2.8 miałem trzy intensywne dni - tak, to je ono, mimo że nie przepadam za szerokim ujęciem - tylko cena...🙄

Trzeba polować ;-)
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Kuba Nowak napisał/a:
Trzeba polować

Osiągnie poziom używanego 16-50 to zapolujemy ;-) Będę na emeryturze, będzie czas na grzebanie w antykach i zapomnianych systemach :mrgreen:
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Miałem pierwszą wersję Sigmy 10-20 oraz IRIXa 11/4. Przychylam się do opinii, by celować w Sigmę – jest ostrzejsza, szczególnie na brzegach, zoom jest bardzo przydatny, ogniskowa 10mm jest bardzo przydatna, AF o dziwo też jest przydatny :-P no i chyba trudno utrafić będzie coś jaśniejszego niż f/2.8 (tu byłoby f/3.5, ale na całym zakresie...)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Samp napisał/a:
zoom jest bardzo przydatny, ogniskowa 10mm jest bardzo przydatna
Obiektyw bardzo przydatny do wzbudzania GAS/LBA :oops: ;-)
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
Mam sigmę 10-20 i poziom mydła na rogach i aberracje mnie zniechęcają do jego zapinania do aparatu.
Zresztą ostatnio odkryłem, że 17 (wcześniej na sigmie 17-50) czy 16 (pentax 16-50) mi wystarczy w większości przypadków. Niemniej gdyby nie te wady, to sigma daje fajny obraz, ja ją przymykam do f8-11 by się pozbyć szczególnie aberracji.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
potraff, gość z Przemyśla na FB systematycznie pokazuje foty z Sigmy. Nie słyszę marudzenia. Może taki model? Może taki ,na jaki ja trafiłem w przypadku DA*16-50. Aberracyjnie i ostrości owo to był koszmar.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach