Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
foto napisał/a:
Jakiś czas temu był test C R6 jeżeli dobrze pamiętam i chyba była sprawdzana stabilizacja body + stabilizacja obiektywu. Okazało się, że wyszło 3,5 EV czyli tyle co w K-1

Tylko że stabilizacja w obiektywie działa już w trakcie kadrowania, co w przypadku używania szkieł tele jest nie do przecenienia.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Dokładnie. Jak mam na 610 tamrona 150-600 i włączoną stabilizację aktywna to czuję się jakbym miał monopod podłączony. Żal,że nie współpracuje z Z5. Mam wersję G1 i można zrobić aktualizacje i będzie poprawiony błąd przy paningu, ale nie będzie współpracował z Z5 w zakresie af. Smutek. Wystawiłem na sprzedaż.
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Bawiłem się kiedyś EOS'em z EF300 IS i zrobiło to na mnie bardzo duże wrażenie. Teraz często używam da*300 z tc1.4 i ten latający obraz w wizjerze zaczyna mnie męczyć. Dlatego kto wie, czy nie zmienię systemu. Myślałem o K-1 ale jak miałbym wchodzić w FF to raczej już w C albo N.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Paffcio napisał/a:
Tylko że stabilizacja w obiektywie działa już w trakcie kadrowania, co w przypadku używania szkieł tele jest nie do przecenienia.

W przypadku bezlusterkowców nie ma to znaczenia. Albo w sumie ma - tańsza jest ta w korpusie, a efekt taki sam.
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Fakt :-B Patrzyłem się na to zagadnienie z punktu widzenia użytkownika dslr'a :roll:
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Enzo, doszedł wczoraj 24-120. Jaką masz skuteczność stabilizacji dla 24mm? U mnie jest najniższa. Jakby systemy nie potrafiły się zgrać i tez z obiektywu wprowadzał jakiś czynnik negatywny. Na 24mm skuteczność oceniam na niecałe 2ev, a przy 120 prawie 4ev.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
M.K, jak to zmierzyć? Próbowałeś zmieniać tryby pracy stabilizacji?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Enzo napisał/a:
jak to zmierzyć?

Stosunek ogniskowej do odwrotności najdłuższego czasu nieporuszonego zdjęcia.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
I jeszcze odjąć jeden ;-)
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Nie no - wydłużyć czas o 3 lub 4 ev. Dla 24mm można przyjąć korzystne 1/30. Wydłużasz czas o 1ev i robisz zdjęcia. To jest skuteczność dla 1ev - czyli przy 1/15. Potem robisz przy 1/8. I tu się możliwości u mnie w zasadzie kończą tego duetu. O ile jeszcze potrafię utrzymać co któreś ostre przy 1/6, to przy 1/4 jest tragedia. A to dopiero jest skuteczność na poziomie 3ev.

Przy 120 mm duet spisuje się lepiej niż w testach na optycznych.pl. tzn utrzymuje ostre ujęcia powyżej 4ev. Oni tego nie zrobili. U nich wyszła skuteczność na poziomie 3ev dla 120mm. Więc coś korpus dołożył od siebie. Ale odjął przy najszerszym kącie. Proporcjonalnie w zasadzie to zrobił. I widać ewidentnie, że to zespół soczewek szarpnie bo takich gwałtownych ruchów nie wykonuje na ujęciach testowych przy 24mm i czasie poniżej 1/8.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Jak tylko znajdę trochę czasu to sprawdzę.
 

shaper  Dołączył: 01 Maj 2010
M.K, spadłeś mi z nieba z recenzją tego aparatu. Od kilku lat używam D750 z D610 ze stałkami serii G. Obserwując ostatni szum wokół bezlustrzanek też zacząłem się nad nimi zastanawiać. Na dzień dobry odrzuciłem Z6 bo jeden slot pamięci. Z6II za drogi. Został Z5 ze stajni nikona. Ale tak czytam różne recenzje w sieci i jakoś nie widzę sensu abym pozbywał się naprawdę dobrych aparatów dostając jedynie prawdopodobnie troszkę lepszy i łatwiejszy system af no i stabilizację. Przyznam, iż mimo paru lat praktyki z bardzo małą głębią ostrości zawsze mam w głowie pytanie czy strzelając na 1.8 oko będzie ostre czy af ucieknie na nos lub uszy. Oczywiście przy statycznym modelu sprawa jest dosyć prosta. Gorzej z postaciami w ruchu, podczas robienia spontanicznych zdjęć, nie pozowanych. I tutaj mam pytanie. Czy faktycznie czujesz o wiele większy komfort focenia z Z5 w porównaniu do D600? Czy af zawsze łapie na 100% to co Ty chcesz? Czy używasz jakiś szkieł z nowej serii S? Wiem, że najlepiej byłoby wsiąść taki aparat do ręki i potetestować ale niestety nie mam takiej możliwości. Eye autofocus liznąłem trochę przy zabawie z moim X100f. Udogodnienie jest, ale czy jest warte upgrejdu? Bo z tego co widzę kilkuletnie matryce w moich puszkach dalej dają radę w porównaniu z nowymi, nie widzę tu żadnego przeskoku technologicznego. Jedynie co w miarę sensownego dla siebie widzę u Nikona to D780. Ale to jakby był w cenie dzisiejszej D750 :)
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
shaper napisał/a:
Eye autofocus

Masz go też w D750.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Af to zupełnie inna liga. Na plus oczywiście. Celność układu jest niesamowita. Odkąd mam zetki bo kupiłem dwie jestem zachwycony.
Jak tym się pracuje? Bajecznie. Wyobraź sobie, że pracujesz z modelką. Podnosisz aparat do oka a tam już widzisz modelke. I co? Ano na oku ma już punkt ostrości. Ty nic nie wybierasz. Możesz te punkty zmieniać między lewym a prawym okiem. Celność praktycznie 100 procentowa. Punkty śledzą oczy bardzo sprawnie. Nie wiem jak to działa w Fuji. Tutaj działa to bajecznie. Zwykły af też bardzo fajnie się zachowuje. Najbardziej lubię mieć ustawiony af stateczny z wszystkimi polami. I kiedy nacisne ok na środku kółka to wyskakuje mi jeden średniej wielkości kwadrat af którym steruje i mogę go umieścić gdzie chce na polu zdjęcia. Po naciśnięciu spustu migawki czy przycisku af ten punkt się do tego miejsca przywiązuje. Jak się poruszy coś bo będzie to np zwierzak to pole af za nim podaży, jak zmienię kadr pole podaży za tym punktem jak przyklejone. To jest bardzo wygodne. I podoba mi się najbardziej z całego af zet piątki.
Jak obrazuje? Też mi się wydawało że 610 nie jest taka zła z obrazkiem. Nie jest. Ale zet5 jest wyraźnie lepsza. O ile w 610 starałem się nie przekraczać 3200, a najlepiej 2000 o tyle tutaj nie mam żadnych zastrzeżeń do 6400.
Przeszedłem też z wołaniem na Nikonowski soft. I dobrze zrobiłem. Lr jest wygodny ale nie ma żadnych szans z tym softem. Pracuje jeszcze szybciej.
Ja Tobie nie wytłumaczę jak to robi Zetką, ale moje szkła wyniosły się na nowy poziom. 50/1.4 jest zabójczy. 85/1.8 na 1.8 mam rysunek jak przy 2.8 albo jeszcze wyżej na 610. Domyślam się że jest to zasługa doskonale ostrzacego af i stabilizacji matrycy.
Mam 28/1.8 która była jeszcze mniej przewidywalna niż 50/1.4. W zasadzie jej nie używałem bo nie trafiała. Nie pomagało jej kalibrowanie. Taka kapryśna 28. Zetka ja trzyma w ryzach. Jest świetna na 5.
Af w 5 że szkłami jasnymi jest cudowny. Mam od kilku dni 24-120/4. Af nadal jest bardzo celny i szybki. Oczywiście na ile pozwala mu szkło. Jeżeli szkło było średnio szybkie na lustrze to średnio szybkie będzie na zetce. Ale będzie niezwykle celne. Wszystkie szkła jakie mam nie musiały być kalibrowane.
Minus- klatkarz, kiepskie wideo dla pro/ na potrzeby domowe za dobre możliwości, korpus jest mały.
Kupiłem coś na wzór smallriga typu L, podkrecany pod korpus aluminiowy uchwyt. Bardzo poprawila się ergonomia. Uchwyt stał się wygodny.
Dla mnie lustra przestały istnieć. A wizjer - ojej jak patrzę w d610 to się zastanawiam dlaczego tam źle myslalem o tym elektronicznym wynalazku. To jest ułatwienie ogromne. Wyświetlam sobie histogram. Do tego af - punkty na całym polu. Nie muszę przekadrowywać. Nie kupuj 780.
 

shaper  Dołączył: 01 Maj 2010
Enzo napisał/a:
shaper napisał/a:
Eye autofocus

Masz go też w D750.


Niby jest, ale w krytycznych sytuacjach boję się tego używać.
 

shaper  Dołączył: 01 Maj 2010
M.K,
Dzięki wielkie. Plan jest taki, że kupię na razie samą puszkę z FTZ. Zobaczę jak to chodzi i może kiedyś uda się zainwestować w Z'etki.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Acha nie mam żadnego szkła z bagnetem z. Wszystko przez ftz.
 

shaper  Dołączył: 01 Maj 2010
Cena niezbyt tych Z'etek, wszystko dwa razy droższe niż F'ki.
 
soyer76  Dołączył: 22 Lis 2014
M.K wszedłem drugą nogą (pierwsza ciągle w Pentaksie) w Nikona ośmielony Twoimi postami tutaj. Bardzo podobami się Z5 choć ergonomia jest trochę na minus względem K-3II.
Mam pytanie. Czy udało się Tobie zmusić Z5 aby gadał z pecetem lub makiem przez wifi (choćby dla bezprzewodowego transeru zdjęć ).
Mnie nie udaje się połączyć. Przez BT (Windows) również.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
soyer76, przpraszam, że tak późno odpowiadam, ale nie przyszła informacja, że jest odpowiedź. Więc próbowałem i też nie umiem tego zrobić. Do dzisiaj. Generalnie powiem Ci, że gniazda w 610 wytrzymywały cios wkładania i wyjmowania karty dziennie po kilka razy. I nic się nie rozsypało. Więc stwierdziłem, że na razie nie będę męczył tematu.
Ergonomię poprawisz kupując coś na podobieństwo smallrig typu L. Możesz to kupić na ali za kwotę mocno poniżej 100. Do tego kupiłem lewy drewniany uchwyt, który również wyszukałem na ali w kwocie poniżej 100 i przykręciłem go śrubami do L-ki. Mam uchwyt a'la Pentax 67. Bardzo wygodne rozwiązanie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach