0bleblak  Dołączyła: 15 Cze 2011
rychu napisał/a:
Uff, łopatka mi się zgrzała :-)
alkos napisał/a:
A sprawdze, w piatek, zeby nie bylo :-D

Już środa ;-) a jestem niezwykle ciekaw wyniku experymentu. w piątek może się uda zweryfikować organoleptycznie na stykomacie Peterson.


Ale czy o ten piątek akurat chodzi- nie wiadomo. Alkos obietnicę złożył 8 lat temu 8-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nieważne, ważne, że wątek żyje :mrgreen:
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
0bleblak, :mrgreen: ale obietnica była, a piątek tuż, tuż. Czekaliśmy 8 lat, poczekamy dwa dni. A maskownica czeka na próbę generalną - nie robiłem do tej pory stykówek, zaś od czasu awarii skanera brak mi wglądówek.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
rychu, ustaw tę ostrość :)
 
Bogdan  Dołączył: 07 Lip 2008
Widzę, że sporo powiedziane było już o technice naświetlenia itp.
Może ja nieco pomogę w technice "montażu" negatywu z papierem.
Przyglądałem się temu z 50lat temu gdy kończyła się ta era.
Ktoś pisał o ostrości, nierównym przyleganiu.
Otóż wykonywane były ramki podobne do ramki obrazka z tym, że ramka z szybką była na zawiasach.
Przy "otwartym obrazku" na dno wkładało się emulsją do góry papier, na niego w odp. stronę negatyw i zamykało ramkę.
Szybka "matowa" idealnie dociskała negatyw do papieru.
Ja do niedawna jeszcze miałem taką ramkę bez szybki- również wykonywane były na tym odbitki 6x9.
Jeśli chodzi o naświetlanie- z opowiadań mojego taty- dawniej trudno było o powiększalniki, naświetlacze- wykorzystywano światło dzienne z bardzo pozytywnymi wynikami.
Czasy naświetleń eksperymentowano.
Wywoływacz nie przeciągnie za dużo jeśli papier jest prawidłowo naświetlony.
Pamiętam, że niektórzy w zapędzie, wykonywali również stykówki 24x36 :-D . Wyglądały jak znaczek pocztowy.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
tref napisał/a:
ustaw tę ostrość :)

Koniecznie, wykonam jeszcze próbę z ostrością na papier i na szybę -w końcu na szybie ostrość może się rozmyć.

[ Dodano: 2017-02-16, 13:23 ]
Bogdan, co do końca ery sprzed 50 lat się nie zgodzę, za to w temacie czasu naświetlania stykówki powinien być dobrany tak, by wywołany do końca papier dał zadowalający wynik.
 
fotna  Dołączył: 28 Sty 2017
Ramka do odbitek stykowych miała szybkę przeźroczystą. Na tą szybkę kładło się negatyw celuloidem do szybki a emulsją w stronę papieru. Na ten negatyw kładło się papier emulsją do negatywu. Przykrywało się to łamaną deseczką z zawiaskiem (przy technikach szlachetnych bardzo przydatne) która od strony papieru była wyścielona płótnem by lepiej układał się on w ramce. Całość zasuwało się dwoma sprężynami z ze stalowych płaskowników. Odbitki robiono na papierze chlorobromowym nie był on tak czuły jak zwykły papier fotograficzny.
Jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę kopioramka wyjdzie ci takie urządzono. do masowego kopiowania używano kopiarek elektrycznych ale to już inna baja.
Jeśli ktoś nie ma takiej kopioramki a chce zrobić odbitkę stykową z negatywu nie większego jak 6x9 (większe mogą słabiej dociskać i powodować nierówności i nieostrość fragmentów) może użyć małych antyram -jak najbardziej zbliżonych do wielości panieru i negatywu. Robię tak z powodzenie przy okazji odbitek cyjanotypowych.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
fotna, Fajnie, że jesteś na forum. Właśnie przymierzam się do zrobienia kilku kopioram różnych formatów z przeróbek grubych ramek do obrazów, mogą być też do stykówek.
A i wykumałem jak zrobić cjanotyp z pliku cyfrowego :mrgreen: To genialnie proste.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W latach 60-tych robiłem stykówki, miałem do tego oryginalne ramki.
 
fotna  Dołączył: 28 Sty 2017
Cyjanotypię robi się z cyfry drukując negatyw i stosując właśnie kopioramki. Przy robieniu kopioramek największy jest problem ze zrobieniem docisku tylnej części - z tymi metalowymi blaszkami sprężynującymi. A i ramki muszą być solidne by się nie wyginały. Takie kopioramki do formatu 13x18 zdarzają się na aledrogo.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
fotna witaj, sto lat. Ty to Ty?

rychu napisał/a:
tref napisał/a: ustaw tę ostrość :)

Koniecznie, wykonam jeszcze próbę z ostrością na papier i na szybę -w końcu na szybie ostrość może się rozmyć.
musisz ustawić dwie ostrości i wyciągnąć średnią. ;-) Najlepiej będzie, jak ustawisz tę ostrość na plan pierwszy lub drugi zdjęcia na kliszy. W zależności od tego, który plan ważniejszy :-P ziarno to tylko nośnik, przecież nie będziesz ustawiał ostrości na kartę pamięci. :evilsmile:
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Czy do gołej żarówki mogę użyć dowolnego papieru?
Nigdy nie robiłem odbitek, więc muszę i tak jakiś papier kupić.
rychu, jak ta kopioramka od Patersona?
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
szpajchel, przerzuciłem się na cyfrokopie. Taniej. szkoda papieru.
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
rychu, nie takiej odpowiedzi się spodziewałem ;-)
Będą negatywy, to się zastanowię co dalej. Chyba, że w międzyczasie Micro Nikkor małżonki dostanie nowy korpus, to może wreszcie połączę kilka listewek i z plafonu LED wyjdzie podświetlarka.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
szpajchel, od kiedy zrobiłem zestawy do skanowania klisz lustrzanką, nie ma to już sensu. Tylko 6x6 robię na papierze - układam wszystkie paski na 18x24, przykrywam szybą i naświetlam ok. 2s. Służą do tego, co pisał już technik219 na poprzedniej stronie.
Do stykówek 135 mam oryginalną ramę Petersona jak ktoś chce, bo mi zbędna.
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
rychu, mnie jest potrzebna kopioramka na szitki 9x12 i większe.
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
JacekK napisał/a:
A i wykumałem jak zrobić cjanotyp z pliku cyfrowego :mrgreen: To genialnie proste.

No i teraz szukam papieru do akwareli :shock:
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
szpajchel, córa bawi się teraz w malowanie po numerkach. Może to? :mrgreen:
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
rychu, nie, ponieważ takie rozrywki zapewnia mi syn. Zresztą takie kolorowanki dla dorosłych nigdy mnie nie interesowały. Może dlatego, że nie widziałem tam gołej baby :?:
Papier do akwareli to ponoć najlepsze podłoże do cyjanotypii. Ta technika mnie zaciekawiła na tyle, że postanowiłem spróbować. W pracy mam do zrobienia instrukcję, która ma bazować na dwubitowych bitmapach zeskanowanych obiektów. Cyjanotyp takiego czegoś mógłby ciekawie wyglądać jako np. strona tytułowa. No i można go sobie wpakować w ramkę, szczególnie w przypadku Super! Napracowałeś się, ale to zagadnienie jest dla nas zbyt skomplikowane, rezygnujemy z tego...
 
fotna  Dołączył: 28 Sty 2017
Jeśli interesują cię kopioramki do stykówek, stare techniki napisz.
Zajmuję się tym od kilku lat i mogę pomóc.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach