Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
  Filtry do fotografii nocnej?
Może ktoś ma jakieś doświadczenie co warto kupić w tym temacie?
Co daje dobre efekty nie drenując portfela?
Chodzi mi o coś tego typu :
https://www.digitalcamera...and-star-gazing
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
O rety. Pierwsze słyszę.
Zdaje mi się, że to wciskanie zaczarowanych szkiełek z dobrym kitem o-) Obstawiam, że to po prostu jakieś filtry CTB, może bardziej w fiolet idące i tyle.
Na mój poziom wiedzy o fizyce, nie ma jakiś czarów pozwalających "odfiltrować zanieczyszczenie świetlne". Teleskopów nie umieszczali by na zadupiach/orbicie jak by to było do ogarnięcia filtrem kolorowym o-)

Natomiast na tyle, na ile taki filtr może pomóc to pewnie może też pomóc lightroom.

Uf, ale jestem sceptyczny. Może się jednak nie znam.
 

zuka68  Dołączył: 31 Maj 2010
Nigdy nie stosowałem żadnych filtrów, bo nigdy nie miałem takiej potrzeby, a ewentualne poprawki kolorystyczne i kontrast poprawiałem zawsze w wywoływarce RAWów. Jedynie co mi przychodzi na myśl to "filtr" efektowy robiący ze świateł gwiazdki
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
Generic napisał/a:
Uf, ale jestem sceptyczny. Może się jednak nie znam.


Światło sodowe dość dobrze określoną długość fali. Nic nie stoi na przeszkodzi wyciąć akurat ten fragment pasma. Podobnie ze światłem lamp rtęciowych. Już choćby redukcja tych dwóch rodzajów oświetlenia pomaga. Gdyby to była ściema to poważne firmy od filtrów nie robiły takich filtrów.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
RPM napisał/a:
Generic napisał/a:
Uf, ale jestem sceptyczny. Może się jednak nie znam.

Światło sodowe dość dobrze określoną długość fali. Nic nie stoi na przeszkodzi wyciąć akurat ten fragment pasma. Podobnie ze światłem lamp rtęciowych.

Raczej nie.

Mercury Arc Lamps
Żeby sodówki wyciąć to praktycznie wszystko od żółci w górę (jak wspomniałem, filtr CTB). Za to rtęciowe to UV do niebieskiego włącznie i okolice zieleni i żółci.
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Generic napisał/a:
praktycznie wszystko od żółci w górę

Raczej od seledynu, pika 568nm jest imponująca.
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Swego czasu zanabyłem za jakieś głupie pieniądze próbniki chyba wszystkich filtrów cenionej firmy Lee. Jest tego chyba z 700 sztuk. Przy każdym z nich jest opis i wykres pasm, które są przepuszczane i które blokowane przez filtr. Imponujące. Chyba nigdy nie uda mi się wszystkich wypróbować, poza tym są niewielkie - ledwie przykrywają palnik lampy. Ale z niektórymi z nich się pobawiłem i efekty działania są naprawdę ekscytujące. Gdyby tak mieć na to czas i cierpliwość, to suwaczki w programach komputerowych poszłyby w dużej mierze w niepamięć. I nie byłoby to oszustwo, ale czysta fizyka.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Penteusz, hehe, mam analogiczny próbnik ale firmy "Rosco". Pamiętam, że dostałem to za darmo wiele, wiele lat temu.
Napisałem po prostu do nich maila z prośbą i mi przysłali gdzieś zza granicy. O taki: https://www.filmandvideolighting.com/rorosw.html
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
Generic napisał/a:
Raczej nie.


Dla sodowych lamp niskociśnieniowych jest jeden pik.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Low-pressure_sodium_lamp_spectrum.svg
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
RPM, i wszystko by się zgadzało dla niskoprężnych.
Cytat
Light pollution considerations
For locations where light pollution is a consideration, such as near astronomical observatories or sea turtle nesting beaches, low-pressure sodium is preferred (as formerly in San Jose and Flagstaff, Arizona).[14][15] Such lamps emit light on just two dominant spectral lines (with other much weaker lines), and therefore have the least spectral interference with astronomical observation.[16] (Now that production of LPS lamps has ceased, consideration is being given into the use of narrow-band amber LEDs, which are on a similar color spectrum to LPS.) The yellow color of low-pressure sodium lamps also leads to the least visual sky glow, due primarily to the Purkinje shift of dark-adapted human vision, causing the eye to be relatively insensitive to the yellow light scattered at low luminance levels in the clear atmosphere.[17][18]

Ale wydawało mi się, że jednak wykorzystywane są wysokoprężne. Tak na szybko zerkając na Wikipedię polską wyszło, że niskoprężne ograniczone są do autostrad/tuneli (bez ruchu pieszych, z racji na fatalne oddanie kolorów).
Jednak zaglądając na angielską okazało się, że Philips jako ostatni producent niskoprężnych w 2017 zapowiedział koniec produkcji na rok 2020 a faktycznie zakończyli już w listopadzie 2019.

Czyli jednak trzeba by sobie radzić z tym trudniejszych typem. Plus co raz więcej ledów obecnie.

Podkreślam jednak jeszcze raz - nie miałem osobiście do czynienia z takimi filtrami, nie wiedziałem nawet o ich istnieniu. Wyrażam tylko swój niepoparty praktyką (z filtrami) sceptycyzm.
(choć zdjęć nocnych trochę porobiłem swego czasu i wiem w czym rzecz)
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
I wspólnie wiemy więcej dzięki temu. <high_five>

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach