Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
jorge.martinez napisał/a:
Oba otwarte oka nie pomagają, bo patrzenie na sytuację nieuzbrojonym okiem jest mylące, gdyż robiąc zdjęcie typa który nam nadchodzi z lewej musimy poczekać z naciśnięciem spustu, aż ten wyjdzie nam z kadru po prawej. Bo jak klikniemy gdy jest w środku, to matryca zarejestruje gdy jest po lewej.

Pryzmat Ci chyba odpadł i strony się przenicowały o-)
 

kerad  Dołączył: 02 Sie 2006
Tryb seryjny?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
kerad napisał/a:
Tryb seryjny?

Z doświadczenia powiem, że nie jest rozwiązaniem. Jak nie przewidzisz akcji, to nic nie pomoże.

Poszedłem dziś na rynek, popstrykać trochę na koncercie duetem Z50+24-120/4. Wnioski - zestaw jest całkiem wygodny, jednak sterowanie Zetki jest tak delikatne, że zdarzało mi się kilka rzeczy mimowolnie przestawić. Niestety delikatność tyczy się też spustu migawki i musimy się siebie nauczyć. Przy przejściu z Pentaksa K-5II na Nikona D750 nie miałem wrażenia, że guzikologia inaczej pracuje. Tutaj jest inaczej, włącznie z dotykowym ekranem. AF przy mocnym, kontrowym świetle lubi sobie zgubić twarz (która jest w cieniu), co jest logiczne, ale warte odnotowania.









 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
W tym roku Zetka pojechała ze mną na urlop zamiast Sigmy. Wnioski:
- automatyka AF bardzo dobrze działa dla dłuższych ogniskowych. Np. przy podpiętym 28/1,8 i większej odległości od obiektu lubi się pogubić;
- obiektyw 16-50, który kupiłem wraz z Zetką, naprawdę daje radę. W sumie mamy dwa DA Limitedy (15 i 21 nie odbiegają światłosiłą) w jednej, plastikowej wydmuszce i zakres 24-75 wystarczający w większości sytuacji. Do tego stabilizacja działa w tym obiektywie bardzo dobrze (udało mi się zrobić nieporuszone zdjęcia przy 1/3 sekundy);
- matryca Zetki jest bardziej gumowa od tej z K-5 II. Ma też wyższy zakres użytecznego ISO;
- Adobe nie ogarnęło jeszcze profilu dla 16-50, więc Lightroom nie pomaga w jego korektach.



 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Enzo, super, że ta to wygląda. Ciekwa sprawa z ta 28/1.8. Masz wersję G? Bo ja mam to samo z 28. Na trzech 610 była kapryśna, a nawet af z z5 i w to w obu z5 nie zawsze pomaga. Więc tak sobie myślę, czy aby to nie jest ich wada fabryczna - ta kapryśność owa. Generalnie to szkło jest genialne jeśli chodzi o kolory, kontrast i ostrość, ale nie zakłądam go na zlecenia. Po prostu się boję, że większość będzie nietrafiona.
Mam na chwilę obecną w posiadaniu 70-300VC tamrona. I to co to szkiełko potrafi po prostu mnie zadziwia. Jeszcze się waham czy sprzedawać czy zostawiać pod z fc.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
M.K napisał/a:
Masz wersję G?

Tak. Na chłopski rozum biorąc tę kwestię, myślę, że to sprawa zbyt dużej ilości danych w kadrze - w sensie przeceniania zdolności AF do rozpoznawania właściwego obiektu. Nie pamiętam, żebym miał z tym obiektywem problem w sytuacjach typu jednolite tło i modelka/obiekt blisko aparatu. Natomiast gdy tło jest niejednolite a modelka/obiekt jest daleko i zajmuje ułamek kadru to wtedy zdarza się przestrzelić zarówno D750 jak i Z50. Stąd moje zachwyty nad celnością Zetki i ubolewania nad niecelnością FX na koncercie - prawdopodobnie gdybym zamienił obiektywy na korpusach i podpiął do Zetki 28-kę, to wynik trafionych zdjęć byłby odwrotny (na korzyść D750).

M.K napisał/a:
Jeszcze się waham czy sprzedawać czy zostawiać pod z fc.

Zostaw i zobacz czy warto się pozbywać. Z tego co widzę, to ostrość obiektywów na Zetce jest bardzo dobra- brak lustra i mniejszy sensor robią robotę.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Tami na zetkowej pełnej klatce jest świetny. Chyba trzeba od nowa robić testy ostrości. Wszystko co podpinam na zetke jest lepsze i ostrzejsze niż na lustrze.
Mam obawy, że Zet fc mnie rozczaruje jeśli chodzi o dynamikę i szumy. Jak to oceniasz gdy porównujesz z50 z d750? Nie można patrzeć na zdjęcia, czy raczej to są kosmetyczne różnice?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
M.K, nie ma możliwości, żeby ISO było w tych aparatach porównywalne. Jednak do 1600 jest bardzo dobrze, a granicą wg. mnie jest 6400. Dynamika powyżej ISO 1600 siada, ale nie na tyle, żeby jakoś szczególnie psuć kolory.

Tu masz przykład ISO 6400 (ciągnięte w Lightroomie + 1 EV, wyostrzane, trochę odszumiane i takie tam).
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Dzięki. Chyba moje rozczarowanie nie będzie występować z jasnymi szkłami. Z ciemnymi będę rozczarowany. Tak to czuję.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
M.K napisał/a:
Mam obawy, że Zet fc mnie rozczaruje jeśli chodzi o dynamikę i szumy. Jak to oceniasz gdy porównujesz z50 z d750?

W zasadzie dokładnie jak napisał Enzo wyżej. Co prawda mam D610 (w niektórych testach szumi delikatnie mniej niż d750), ale no jednak jest zauważalna różnica na wyższych czułościach. Czy ta "zauważalna różnica" przeszkadza, rozczarowuje to już sprawa indywidualna, mnie nie ;) Mimo wszystko jest to różnica również zauważalnie mniejsza niż się spodziewałem i mimo wszystko obstawiam, że również stwierdzisz, że "nie jest tak źle", bo faktycznie na prawdę daje radę na wyższych czułościach - oczywiście zauważalnie przegrywa z FX, ale i tak jest bardzo przyzwoicie jak na APS-C (zwłaszcza, gdy wcześniej używało się z aps-c jedynie d5100 i istDLa :D ). Osobiście mimo wszystko ja akurat, tak jak pisałem już wcześniej, kupowałem z50 do konkretnych celów, przede wszystkim do sesji z błyskiem na niskich czułościach.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Enzo napisał/a:
- Adobe nie ogarnęło jeszcze profilu dla 16-50, więc Lightroom nie pomaga w jego korektach.

W obiektywach serii Z profil "wbudowany" jest już w obiektyw. Pojawia się taki komunikat w Lightroomie w okienku z korekcjami na samym dole "Built-in Lens Profile applied" - a gdy kliknie się w trójkąt z wykrzyknikiem obok tej informacji, rozwinie się okienko z informacją, że korekcja dystorsji i aberracji chromatycznej zostały automatycznie zastosowane na zdjęciu.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Może zrobię taki ruch, że sprzedam dzieciakom d7000 - mam dwa takie, sprzedam jeszcze 18-105 ichnie i dołożę troszkę i kupię z50. Dokładanie do wyglądu i jeszcze żeby to dzieciaki miały od czasu do czasu to pieniądze wydane bez sensu. Będę miał mniej stresu jak będą miały puszkę za 3000, a nie za ponad 4000. Poza tym może poczekam i kupię od jakiegoś rozczarowanego użytkownika. Takie zakupy lubię najbardziej i będzie jeszcze taniej. :))
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Moje zetki nie współpracują z lampami Genesis stroboss. Współpracują z Nikonem sb910. To raczej oczywiste. Jakie macie doświadczenia z lampami? Czy jakiś system bezprzewodowy stosujecie? Mam 4 voeloon rt810. Tylko już powoli siadają te urządzenia. Jakieś doświadczenia?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
M.K, masz włączoną lampę błyskową w Zetkach? Bez tego nie skomunikują się z tym co zapinasz na sanki. Sam tak miałem u siebie, po czym zaktualizowałem firmware lampy (bez rezultatu) i dopiero uruchomienie lampy w aparacie zadziałało.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Enzo, nie wiem. czy mam włączoną. Jest taka sytuacja - sb 910 hula. Voeloon rt810 hula. Jak posadzę na korpusie genesiss nie hula, ale ten sam genesiss posadzony osobno na voeloon poza body hula. Poszukam i sprawdzę czy to coś zmieni.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Jest wlączona lampa. Się nie dogadują. Patrzę już na używki. Metz 58 albo Nissin 866 pro mark II. Jest jeszcze metz 64, ale też ich mało i drogie.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
M.K, aktualizowałeś firmware w tych Genesisach? Włączałeś i wyłączałeś aparat? U mnie najpierw nie wykrywał żadnej z lamp, teraz widzi i błyska z wszystkimi.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Nie aktualizowałem. To jest dziwne, bo lampa komunikuje się z aparatem. Ustawia się palnik, widzi przesłonę, ale nie wyzwala błysku.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Czas synchronizacji masz dobrze ustawiony? Zaktualizuj oprogramowanie i sprawdź, czy pomogło.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Czas synchronizacji mam ustawiony na minimum 1/60 do tego 1/200 z HSS. I to wszystko widzi lampa a błysku nie chce wyzwolić. Znalezienie softu graniczy z cudem.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach