adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
Ja tez nie narzekam na AF i tez się ciesze ze kupiłem go przed tymi testami bo tak bym sie zastanawiał a tak juz wiem jak jest i jestem zadowolony
 

Mechanik  Dołączył: 22 Lip 2014
Mówimy o K-3, ale ja miałem tak samo z K-1 Gdybym chciał słuchać testów i tego, co mają do powiedzenia na jego temat Optyczni, to bym go nie kupił, a już na pewno nie w ten sposób (sprzedając większość innego sprzętu). Tymczasem jestem z niego tak zadowolony, jak tylko można być zadowolonym z aparatu. Nie zdarzyło mi się, żebym "skopał" jakieś zdjęcie, przez coś, co Optyczni uznali za wadę nie do wybaczenia. No, ale jedni lubią patrzeć na liczby, inni lubią oglądać zdjęcia. Jeden lubi ogórki, drugi, ogrodnika córki... :mrgreen:
 

idzi  Dołączył: 24 Paź 2010
Zastanawiam się nad kupnem K3 III i zastąpienia nim K5 , pewnie decyzja zapadła by szybko gdyby K3 III miała uchylny ekran najlepiej w postaci tego jaki ma K1. A tak musze pomyśleć no i dozbierać kasy :lol: Coraz droższe to hobby
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
idzi napisał/a:
Zastanawiam się nad kupnem K3 III i zastąpienia nim K5 , pewnie decyzja zapadła by szybko gdyby K3 III miała uchylny ekran najlepiej w postaci tego jaki ma K1. A tak musze pomyśleć no i dozbierać kasy :lol: Coraz droższe to hobby

Co do ekranu zgoda - też mam lekki niedosyt. Używam najczęściej gdy filmuję (a to robię innym sprzętem, z uchylnym ekranem), ale czasem przy astro, albo macro, albo zwyczajnie bardziej kreatywnym podejściu do perspektywy w - takie ustrojstwo bywa bardzo pomocne...
Z drugiej strony, jeśli tak jak ja przesiadasz się z K-5 to tam też uchylnego ekranu nie było, nie? :mrgreen:
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
idzi napisał/a:
Zastanawiam się nad kupnem K3 III i zastąpienia nim K5 , pewnie decyzja zapadła by szybko gdyby K3 III miała uchylny ekran najlepiej w postaci tego jaki ma K1. A tak musze pomyśleć no i dozbierać kasy :lol: Coraz droższe to hobby

Narzekałem kiedyś do kumpla fotoamatora, że to nasze hobby to drogie jak cholera jest i że lepiej nam było ryby łowić. Kumpel odpowiedział mi, że też tak myślał, ale do czasu jak jego kuzyn, zapalony wędkarz pokazał mu swoje skarby - ponad 20 wędek, kilkanaście kołowrotków z górnej półki, niezliczona ilość drobnych akcesoriów... po podsumowaniu tego wszystkiego wyszło nam, że ta fotografia wcale taka droga nie jest :-D
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
Tak po ciuchu miałem nadzieje ze przeniosą ten wyświetlacz z K-1
 
tatizek  Dołączył: 09 Lut 2010
adi24-78 napisał/a:
Tak po ciuchu miałem nadzieje ze przeniosą ten wyświetlacz z K-1

Tego mnie też najbardziej brakuje. Tu wyjaśniają dlaczego nie dali odchylanego wyświetlacza: https://pentaxofficial.com/en/6628/
W skrócie priorytetem wizjer, wygoda korzystania z niego i jak najbardziej kompaktowa obudowa.
 
tatizek  Dołączył: 09 Lut 2010
Pojawił się raport finansowy Ricoh za II kwartał 2021, czyli za okres gdy ruszyła sprzedaż K-3 Mark III.
https://www.ricoh.com/-/M...pdf/r03q1_1.pdf
https://www.ricoh.com/-/M...4/q1_report.pdf
Nie ma liczb wprost dotyczących branży aparatów fotograficznych, bo one są częścią większych działów i stanowią drobną część Ricoha. W części opisowej znalazłem takie dwa cytaty:
"Aparaty fotograficzne - sprzedaż i dochody znacznie wzrosły dzięki popularności nowych ofert."
"W branży aparatów sprzedaż nowych produktów była korzystna i przywróciła rentowność."
W raporcie zwrócono uwagę na wzrost kosztów związanych z niedoborami części i podzespołów oraz wzrostem kosztów transportu.
To może tłumaczyć cenę K-3 III. Mogło chodzić o "przywrócenie rentowności", co można osiągnąć sprzedają dużo z małą marżą lub mało z dużą marżą. Przy dużej marży Pentax zawsze może liczyć na dotychczasowych użytkowników, bo nowa droga puszka może być i tak tańsza niż zmiana systemu. Ograniczenia pandemiczne sprawiły, że ludzie mogą mieć więcej kasy, bo np. ograniczyli wyjazdy urlopowe i inne atrakcje. Skoro wypuszczają flagowca, to on nawet powinien być drogi. Wyższa cena, zaporowa, może być też formą zabezpieczenia się przed za dużym popytem, firmy obawiają się, że przy dużym popycie nie będą w stanie szybko uruchomić większej produkcji, choćby z braków podzespołów. A dla wizerunku firmy to niekorzystne, jak pojawiają się duże opóźnienia w realizacji zamówień. Zresztą odpowiedź, czy cena nie jest za wysoka, mamy i w tym raporcie jak i w tym, że jednak sporo ludzi kupiło ten aparat i ci co kupili w większości są zadowoleni. Narzekają głównie ci którzy nie mogą lub nie chcą go kupić. Nie wiem zresztą czy ci co kupili nie chwalą, bo nie chcą się przyznać, że wywalili kupę kasy w sprzęt, który w niektórych testach wypada przeciętnie :lol:
 
tatizek  Dołączył: 09 Lut 2010
Jeszcze w sprawie recenzji tego youtubera Li o K-3 Mark III. Mam mieszane uczucia. Na anglojęzycznym Pentaxforums są głosy, że koleś był fanem Pentaxa ale chyba liczył na kasę za recenzje lub sprzedaż swoich badziewnych koszulek Pentaxiarzom. Poniewaź to nie wypaliło to nagrał filmik gdzie oznajmił, że kończy z Pentaxem. Ale jak widać jednak nie kończy jeśli tylko jest okazja skrytykować. O ile większość problemów z recenzji Li jest faktem i on to całkiem nieźle prezentuje, to sama recenzja jest nierzetelna i stronnicza. Z kilkudziesięciu funkcji jakie mają współczesne lustrzanki koleś skupił się na kilku nie najważniejszych, które akurat w Pentaxie są przeciętne i mówił głównie o niech. Zalety nowej puszki wymieniał jednym słowem lub zdaniem. Za to przez 3 i pół minuty mówił i pokazywał jak się zapełnia bufor trzech aparatów przy zdjęciach seryjnych, co właśnie można było skwitować trzema zdaniami, Pentax ma tyle, Canon tyle, Nikon tyle i który ma więcej. W czasie tych 3 i pół minuty nie wspomniał za to, że Pentax robi 12 klatek na sekundę, a pozostałe po 10. Mimo, że zapowiedział to "a teraz pomówimy o szybkostrzelności" czy jakoś podobnie. Twierdzi, że grip jest za krótki i mały palec się nie mieści. Ale widać na filmie jak specjalnie rozchyla palce, żeby mały się nie mieścił. Ja mam dłoń raczej dużą, rękawiczki XL i uważam grip za super wygodny i oczywiście, że mały palec bez problemu się mieści. Żeby mały palec znalazł się pod gripem jak na filmie to musiałem go wygiąć aż mnie zabolało. Koleś naigrywa się, że Pentax zwraca uwagę na uchwyt gripa środkowym palcem. Tak może mówić ktoś kto nie zna się na ergonomii, bo właśnie głównie na środkowym palcu utrzymuje się ciężar całego aparaty, a serdeczny i mały tylko go wspierają. Pomiar temperatury jest widowiskowy ale źle zrobiony, gdyż aparaty stoją na jakimś blacie. W realnym świecie aparat jest na statywie lub w prawej ręce i spód aparatu jest odkryty. Wydaje mi się, że w Pentaxie właśnie głównie tędy odprowadzane jest ciepło. To nie zmienia faktu, że Pentax się nagrzewa ale raczej w mniejszym stopniu. Ja robiłem pomiary przy zewnętrznej temperaturze 30 stopni i nie doszło do 40 stopni, a jemu wyszło chyba 48 w chłodnym pokoju jak sam mówił. Li naigrywał się wreszcie z nowego wizjera, że niby większy wizjer to nic szczególnego, tymczasem zrobienie w APSC wizjera o wielkości i jasności FF to wg. znakomita sprawa i jeden z kilku największych plusów K3 III.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
tatizek, czytam tę obronę Częstochowy i nie kumam. Co ma K-3 III, czego nie mają konkurencyjne konstrukcje (dodajmy - sprzed paru lat)? Pamiętam, jak wychodziło K-5, to nikt nie dyskutował o przewadze tego aparatu w kwestii obrazowania. Pentax zrobił wtedy kawał dobrej roboty i wyróżniał się na tle konkurencji. Teraz wypuścił przeciętny aparat (w sensie dobry, ale nie odbiegający od tego co jest na rynku) i każe sobie za niego płacić więcej. Być może, jak napisałeś, z punktu widzenia firmy ma to sens, natomiast z punktu widzenia klienta jest to co najmniej kontrowersyjne, a oczekiwanie, że testerzy będą piać z zachwytu nad czymś co już widzieli parę lat temu, wydaje się płonne. Witamy w niszy.
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
Ja bym wolał trochę grubszy aparat i ten odchylany ekran :-)
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Enzo napisał/a:
Witamy w niszy.

Teraz to odkryłeś? Przecież Pentax jest systemem niszowym od dawna, a teraz jeszcze dość jasno sami to zadeklarowali i uznali, że właśnie to jest ich przyszłość na rynku foto. Nie trzeba być geniuszem żeby na to wpaść...
Enzo napisał/a:
Pamiętam, jak wychodziło K-5, to nikt nie dyskutował o przewadze tego aparatu w kwestii obrazowania.

Owszem, ale za to odstawał w paru innych kwestiach, że wspomnę tylko AF...
Enzo napisał/a:
Pentax zrobił wtedy kawał dobrej roboty i wyróżniał się na tle konkurencji.

Zgadza się, sam kupiłem K-5 i byłem zachwycony... Niestety, rzeczywistość pokazała, że tzw. rynek oczekuje czegoś więcej: gorzej obrazujące aparaty, mające za to parę innych ficzerów sprzedawały się zwyczajnie lepiej...
Enzo napisał/a:
Teraz wypuścił przeciętny aparat (w sensie dobry, ale nie odbiegający od tego co jest na rynku) i każe sobie za niego płacić więcej.

Prawda. Tylko musimy tę prawdę oceniać w kontekście - a kontekst jest taki, że K-3 III jest PRZECIĘTNIE DOBRYM aparatem w wyższej klasie średniej na rynku, ale za to DOSKONAŁĄ lustrzanką APS-C w ofercie Pentaksa. Powiesz mi jaki był ostatni sukces komercyjny Pentaksa? Podpowiem - K-1. Aparat, który odniósł komercyjny sukces, jakiego Pentaks potrzebował, choć był bardzo przeciętną lustrzanką FF w porównaniu z tym, co oferował rynek. Ale K-1 był BARDZO wyczekiwany przez środowisko samych użytkowników Pentaksa, to oczekiwanie wszak obrosło w legendy. Owszem, dzięki K-1 do systemu trafiło zapewne kilku nowych użytkowników, ale zdecydowaną większość jego nabywców stanowili Pentaksjanie. Owszem, K-1 był stosunkowo tani, ale też po latach rozwijania systemu APS-C było pewne, że spory odsetek nabywców puszki kupi też przynajmniej jedno szkło FF z nowej serii, więc puszkę można było sprzedawać taniej - ludzie decydujący się w 2021 roku na puszkę APS-C z lustrem i w niszowym systemie szkła już raczej mają...
Cóż, no właśnie - witamy w niszy. Właśnie tak się w niszy funkcjonuje jako producent i jako użytkownik.
 
tatizek  Dołączył: 09 Lut 2010
Enzo, ja w tej niszy siedzę już kilkanaście lat. A do niszy wszedłem kupując używany kliszowy flagowiec Pentax Z-1p gdy dookoła już mnożyły się cyfranki - miał ISO do 6400 :) Pytasz czego nie ma konkurencja, a ma K-3 III? Pentax nie obiecywał zrobienia lustrzanki, która zmiecie konkurencję ale zrobienie najlepszej lustrzanki Pentax APSC. Ja nie mam doświadczenia z konkurencyjnymi aparatami, więc sam nie mogę rzetelnie porównywać. Na podstawie liczb, parametrów? To nie zawsze działa. K-3 III ponoć na jednym ładowaniu baterii robi 800 zdjęć. Mnie wychodziło nie więcej niż 600 ale zmieniłem jeden parametr i ostatnio zrobiłem prawie 1300. Wolę mówić co i jak się sprawdza w praktyce. Mogę natomiast porównywać z K-5 IIs, K-3, K-1 II bo te miałem po parę lat. Trzy cechy: świetny wizjer, świetna ergonomia, szybki we wszystkim.
Masz rację, że K-5, a jeszcze bardziej K-5 IIs, z usuniętym filtrem AA był przełomowy. Pamiętam recenzje, że świetny do krajobrazu ale raczej nie nie nada się do niczego innego bo ten fatalny efekt mory zepsuje wszystko, bezpieczniej kupić coś z konkurencji bo mają ekran dotykowy :mrgreen: W praktyce okazało się, że mora owszem, gdzieś tam ale sporadycznie i nie ma się czym przejmować. Natomiast od czasu K-5 postęp w jakości obrazu jest jakby niewielki. Nowsze modele mają ciut większą matrycę, ciut wyżej ISO, ciut więcej czujników AF itd. Owszem jest K-1 ale to FF i inny ciężar :lol: gatunkowy
Właśnie byłem na weselu, gdzie robiłem zdjęcia K-3 III, jako "wujek z aparatem". Mam więc świetne praktyczne porównanie, bo z każdym z wcześniejszych Pentaxów byłem na niejednym weselu. Że gnioty weselne? Może i gnioty ale wiem, że właśnie do tych moich zdjęć ludzie nawet po latach wracają i sprawia im to radość. Warto się przyłożyć.
Do K-3 III podpiąłem Pentaxa HD 24-70/2.8 zamiast 16-85, bo ślub miał być w jakimś drewnianym kościółku a wesele w jakieś stodole przerobionej na dom weselny, więc liczyłem się, że będzie ciemno. Dodam, że nie robię zdjęć pozowanych ale raczej reportażowe, więc szybkość jest ważna. Niezależnie od oświetlenia K-3 III przyłożony do oka, łapie ostrość natychmiast i cyk, zdjęcie. Miałem może dwie-trzy sytuacje na kilkaset zdjęć, że mi nie złapał ostrości od razu, bo czarna sukienka bez wzorku i broszki. Większość zdjęć bez lampy, więc przysłona 3,5 do 4,5. AF spot albo 9 punktowy. Przesuwanie punktu AF joystickiem robi się sprawnie bez odrywania oka od wizjera. Używałem AF-S ale też trochę ciągłego. ISO max 6400, a później przesunąłem na 10000, bo chwilami było za ciemno. Trochę zdjęć z lampą ale jak to w stodole sufit wysoki i drewniany, nad parkietem też, więc nijak odbić światło. Używałem trochę trybu seryjnego, bo w porównaniu do K-1 to sama przyjemność. Krótkie serie po 4-5 zdjęć. Wnioski:
- brak jakichkolwiek problemów z łapaniem ostrości, żaden wcześniejszy Pentax nie działał tak szybko i sprawnie, bez wspomagania światełkiem, to nawet nie to, że jakoś dużo szybciej łapie ostrość ale pewnie i za każdym razem
- zdarzają się pojedyncze zdjęcia nieostre ale z wcześniejszymi Pentaxami tych nieostrych było znacznie więcej (przy dynamicznych scenach)
- przy statycznych (pozowanych) wszystko ostre, podobnie było z K-1, który tu był świetny, z wcześniejszymi bywało różnie, zdarzało się, że nie chciały łapać ostrości na wydawało się odpowiednio kontrastowych miejscach
- zdarzają się zdjęcia lekko nieostre część to pewnie wina AF aparatu ale też użytych zakresów przysłony, oceniłbym na 20% lekko nieostrych, których nie uda się powiększyć
- zdjęcia z wysokim ISO (powiedzmy 2000-6400) oglądane na monitorze 27 cali z rozsądnej odległości trudno odróżnić od tych z ISO 400-800, ziarno nie jest widoczne i kolorystyka niezaburzona, z K-1 to oczywiście możliwe ale K-3 i wcześniejsze na pewno nie tak dobrze, nie wychodziłem zwykle powyżej 800
- kolor skóry bardzo ładny, ogólnie kolory nasycone i dobrze oddane, mistrzem tu jest K-1, z K-3 i K-5 bywało, że trzeba było popracować
- prawie wszystkie zdjęcia poprawnie naświetlone (nie licząc niedoświetlonych gdy nawet ISO 10000 nie wystarczyło), ze starszymi modelami różnie bywało, używałem AV/TV/TAV/manual, najczęściej multisegmentowy oraz centralny ważony
- suknia panny młodej i koszula pana młodego nie przepalone!!! w słońcu używałem highlight-weighted plus bracketing
- serie po kilka zdjęć ułatwiały wybór najlepszego zdjęcia w tańcu i zabawach, w K-1 seryjne zdjęcia raczej nie do użycia w takich sytuacjach powolne i tracące ostrość w ruchu, w K-3 seryjne długo się zapisywały blokując jakieś funkcje
- zaskoczyło mnie, że tylko pojedyncze zdjęcia wymagały prostowania do pionu i poprawienia kadrowania - nowy wizjer ZNACZNIE tu pomaga, nawet w słabym oświetleniu łatwo kadrować i wszystko widać
- zdjęcia z wyższym ISO mają większą dynamikę niż w K-3 czy K-5, co pozwala na rozjaśnianie ciemnych fragmentów bez korygowania kolorów
- łatwość w zmiany ustawień, miałem przygotowane zestawy usera dla różnych sytuacji, łatwa zmiana, ponadto poprawiony panel kontrolny ułatwia inne zmiany plus funkcje smart
- po około 10 godzinach zabawy ale i fotografowania nie bolała mnie ręka ani szyja, także oko nie było zmęczone, z K-1 to bywało udręką, z kolei K-5 i K-3 ze względu na słabszy auto fokus, intuicyjnie mocniej ściskało się gripa i męczyło to rękę, a wizjer wymagał wytężania wzroku
Podsumowując, po dopracowaniu jakości zdjęć przyszedł czas na wygodę dla fotografującego. Niby Pentax zawsze był tu dobry ale okazuje się, że zawsze jest co poprawiać. Wiem, że są ludzie dla których to jest całkiem obojętne. Widziałem takich w firmie, jak dostawali fotele biurowe po 2000zł i nawet nie chciało im się ich poprawnie ustawić, wystarczyłby im taboret, a później narzekali, że plecy bolą. Więc K-3 III nie dla nich, tym bardziej za taką cenę. Ale ja siebie i swoją wygodę bardzo cenię.
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
Co do AF z obiektywem 16-50 2.8 to bawiłem się z moimi psami i fakt nie wszystkie zdjecia były mega ostre ale jak przedtem robiłem zdjecia z K-3 Lub KP to dostać ostre zdjęcie graniczyło z cudem a przypuszczam ze z nowym 16-50 2.8 to będzie jeszcze więcej ostrych zdjęć. Przypuszczam ze w bezusterkowcach wszystkie zdjecia były by ostre ale to jest inny rodzaj AF bardziej rozbudowany i obiektywy są już do tego AF przystosowane mam na myśli te oryginalne do bezlusterkowców
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
Jest nowa aktualizacja do K-3 III 1.20
http://www.ricoh-imaging....ital/k-3-3.html
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Do końca października K3III taniej w promocji „Wymień stare na Nowe” – oddaj stary aparat i otrzymaj 500 zł rabatu. Oferta w wielu sklepach, np. tu https://fotoplus.pl/oferty-specjalne/pentax-powrot-legendy-k-3-mark-iii-wymien-stare-na-nowe
 

kerad  Dołączył: 02 Sie 2006
Jest też wersja Limited Premium z gripem D-BG8, drugą baterią i ekskluzywnym skórzanym paskiem za jedyne 10499 zł. W zestawie niestety brak obiektywu ale to przecież żaden problem ponieważ już za 5999 zł można dokupić wysokiej jakości ultra-szerokokątny obiektyw typu zoom 11-18 mm ze światłem f/2,8 w całym zakresie ogniskowych lub za 4499 zł równie wysokiej klasy, jasny zoom standardowy 16-50mm f/2.8 ED AL (IF) z ultradźwiękowym napędem SDM. Są to jednak tak różne obiektywy o zupełnie innych kątach widzenia, że oczywiście najlepiej mieć oba. Do szczęścia brakuje jeszcze jasnego długoogniskowego obiektywu. I tutaj nie ma nic lepszego od wysokiej klasy obiektywu Pentax SMC PENTAX-DA☆ 50-135mm f/2.8 ED (IF) SDM za 4799 zł. Tym sposobem stajemy się posiadaczami niedrogiego podstawowego zestawu dla fotoamatora. Oczywiście brakuje jeszcze kart pamięci, torby, filtrów, lamp, parasolek, statywów, blend, dyfuzorów, kalibratorów, spektrofotometru ... ale to już są groszowe rzeczy. Wspomnę tylko, że jeżeli planujemy fotografować wesele kolegi z pracy to dodatkowe body K-3 Mark III Limited Premium z gripem D-BG8, baterią i ekskluzywnym skórzanym paskiem to oczywiście niezbędne minimum. Chwila to przecież wyjątkowa a to pierwsze K-3 Mark III Limited Premium z gripem D-BG8 może się zepsuć i co wtedy?! ;-)
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
Trochę nie jesteś na czasie bo już jest w sprzedaży obiektyw Pentax HD DA 16-50 mm f/2.8 ED PLM AW za jedyne 6799zł :-)
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
Kurcze, tym
kerad napisał/a:
Limited Premium
mnie namówiliście.
Biere ;-)
 
tatizek  Dołączył: 09 Lut 2010
Tydzień temu byłem na EXPOzycji 2021, głównie na wykładach i warsztatach, a że w części targowej wystawiali się producenci sprzętu wykorzystałem to, żeby sprawdzić ile prawdy w opiniach, że przyszłość należy do bezlusterkowców, że wizjer elektroniczny jest lepszy od optycznego, a także sprawdzić jak się ma K3M3 w porównaniu z najnowszymi bezlusterkowcami konkurencji. Były też lustrzanki ale większość na stoisku Pentaxa :-D Macałem między innymi Fujifilm X-T4, X-PRO3, Nikony Z 6, Z 7, Olympus OM-D E-M1, Canony EOS R5, R5, Panasonic Lumix S5, S1R, Sony A7III, A7R i sporo innych. Na każdy mogłem poświęcić minutę czy dwie, więc mogłem sprawdzić tylko najważniejsze rzeczy. Nie porównywałem matryc i jakości zdjęć, bo się tego w minutę nie da zrobić, a ponadto uważam, że kiepskich matryc to już raczej nie ma, jest kwestia dobrania zestawu matryca/body/obiektyw/system do swoich potrzeb, możliwości finansowych i rodzaju fotografii. cdn.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach