seele  Dołączył: 07 Mar 2007
Czyszczenie matrycy
Pytanie z brodą ale zadam. Jakie polecacie czyścidło do matrycy KS-2 ? Jest dość mocno zapylona co jest widoczne przy fotografii Słońca.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Lenspen (np. SK-1A) + gruszka 9-tka.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
Enzo, a to nie jest do optyki?? a nie do matryc?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Są i do optyki i do matryc. Do optyki NLP-1 a do matryc SK-1A.

 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Rivelv, był już wątek w tym temacie, niejeden zresztą, np.: https://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1199&start=640
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
Ok.
Sory. Zakrecilem sie
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Dobrze się zastanówcie zanim zaczniecie paprać czymkolwiek. Swego czasu postanowiłem ambitnie "wymyć" zasyfioną matrycę - w katrójce bodajże. Efekt był taki, że zrobiłem obrazek tej "wyczyszczonej" matrycy i pokazałem tu na forum jako obraz abstrakcyjny, zadając jednocześnie pytanie "a co to Waszym zdaniem może być?". Nikt nawet nie zbliżył się do poprawnej odpowiedzi. Oddałem aparat do serwisu na Piotrkowskiej. A tam dopiero naprawdę umyli tę nieprawdopodobnie zasyfiało- rozmazaną matrycę. Pojedyncze pyłki - owszem - likwiduje się samemu. Ale poważniejszą operację polecam jednak oddać w ręce fachowców. ;-)
 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
kiedyś użyłem patyczków do uszu - poprzednie były ok, ale nowe były chyba z lanoliną, bo pomazałem matrycę niemożebnie. Doczyszczenie jej z tego syfu zajęło mi sporo czasu w kilku sesjach. Wolę dać do serwisu raz na jakiś czas
 
Igor Grzegorski  Dołączył: 06 Wrz 2021
Jak już sę uporałem z dystansowaniem matówki i ostrzeniem w K-5, przyszedł czas na różne śmieci na obrazie.
Co z aktualnie dostępnych rozwiązań polecilibyście na pojedyncze plamy (pyłki lub kłaczki) na matrycy? Grucha nie pomaga, wątek z 2013 roku też średnio.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
LensPen SensorKlear
 
Igor Grzegorski  Dołączył: 06 Wrz 2021
Właśnie edytowałem żeby zadać pytanie o LensPena, bo to "reklamowane" ale nie znam nikogo kto by używał. Jeśli matryca nie jest uświniona, tylko przykleiło się do niej trochę drobnicy na tyle mocno że grucha sobie nie radzi, to tym piórkiem powinno doczyścić?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Tak. LensPen da radę.
 
Igor Grzegorski  Dołączył: 06 Wrz 2021
Dzięk you, zamówiłem.
 
jozwa  Dołączył: 22 Kwi 2021
Używacie Lenspen NLP-1 do czyszczenia obiektywów? Bo ja używam chuchnięcia i koszuli lub chusteczki higienicznej, to źle?
Ten SK-1A wygląda ciekawie też musze sobie go kupić, thx.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
jozwa napisał/a:
Używacie Lenspen NLP-1 do czyszczenia obiektywów?

Nie. Wystarczy chusteczka do optyki (okularów).
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
jozwa napisał/a:
Bo ja używam chuchnięcia i koszuli lub chusteczki higienicznej, to źle?


Chuchnięciem mamaczasz osiadły pył żeby się lepiej przykleił do powłok, dzięki temu koszula działa jak papier ścierny. Też mi się zdarza ale generalnie w końcu powłoki powiedzą, żebyś sam sobie poszukał kontrastu.
 
Igor Grzegorski  Dołączył: 06 Wrz 2021
Lenspen SensorKlean zrobił robotę w minutę. Na mocno poruszonym zdjęciu białego softboksu jest ... biało. Bez małych wrednych mistrzów drugiego planu. Dwa testowe zdjęcia ostrzejsze niż przedtem, bo przy okazji starłem jakieś mazy z matrycy.

Samo narzędzie dziwi wykonaniem. Do kawałka patyczka z zawiasem przyklejono ręcznie i krzywo wycięty kwawałek irchy, zamszu czy czegoś w tym stylu. Może syntetyczne a może to po prostu kawałek mielonej prasowanej skóry, takiej z jakiej szyje się rękawice do spawania TIG. Wnętrzem takisj rękawicy czyściłem już optykę, może warto spróbować na matrycy, najwyżej trzeba będzie LensPenem poprawić.
 
jozwa  Dołączył: 22 Kwi 2021
RPM napisał/a:
Chuchnięciem mamaczasz osiadły pył żeby się lepiej przykleił do powłok, dzięki temu koszula działa jak papier ścierny. Też mi się zdarza ale generalnie w końcu powłoki powiedzą, żebyś sam sobie poszukał kontrastu.

W zasadzie nie zauważyłem, aby było coś nie tak z moimi powłokami. Może dlatego, że rzadko musze wycierać, a zwykle dmuchnięcie wystarczy. Na mokro to raczej tylko plamy po wodzie wycieram. Ale dobrze wiedzieć, może uda mi się przestawić na chusteczkę do okularów.
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
Kupiłem ten sensor, właśnie jestem po pierwszym czyszczeniu matrycy, którego to procesu kupionymi specyfikami w markecie spożywczym jednak się bałem zrobić.
Kilka syfków znikło z eM :-D
 
jozwa  Dołączył: 22 Kwi 2021
Też go mam i nie dostrzegam brudów które były wcześniej na fotach. Ale kupiłem także gruchę, więc nie wiem dokładnie czyja to zasługa.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach