Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Lightroom Classic CC
Założyłem nowy wątek, bo większość odwołuje się do 6-ej wersji. Pytanie: dlaczego na dysku z Lightroomem mam dodatkowo dwa foldery: Adobe Creative Cloud i Creative Cloud? Czy to jakiś dubel po aktualizacji? Czy jednak każdy z nich pełni jakąś rolę? Pytam, bo trochę mam mało miejsca na dysku z oprogramowaniem.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Ja się ostatnio z systemem migrowalem z 60GB na 249GB i to jest chyba najlepsze rozwiązanie szczególnie jak wezmę pod uwagę że przez nieroztropne oczyszczanie systemowego dysku w pracy straciłem przypisanie ikonek do dokumentów office ;-)
Tragedia. Aż musiałem dzwonić po wsparcie IT w celu przeinstalowania pakietu :-/

Tak, jestem "informatykiem"...
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
opiszon napisał/a:
249GB i to jest chyba najlepsze rozwiązanie

Taki mam SSD z oprogramowaniem, tylko przez sentyment trzymam na nim wciąż Ubuntu, więc jest trochę ciasno. Ogarnąłem jednak - odinstalowałem Lightrooma CC (kiedyś go zainstalowałem przez przypadek i zapomniałem) i jest trochę oddechu. Ale żeby nie było tak słodko - nowa aktualizacja do wersji 8=nowa baza...
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Kilka dni temu pojawiła się aktualizacja Lightrooma Classic CC i to jest imho kolejny "krok milowy" w rozwoju tej aplikacji. Mianowicie w Lightroomie pojawiły się ... maski :shock: Oczywiście wcześniejsze filtry gradient i radial to też "maski", ale teraz zostało to całkowicie przebudowane i dodano dwie nowe, kluczowe funkcje - automatyczne rozpoznawanie "obiektu" oraz "nieba". Algorytmy rozpoznają najważniejszy obiekt na zdjęciu czyli np. twarz, całą postać, ale testuję to również teraz na sesji produktowej i również zaznacza mi główny produkt na zdjęciu. MEGA pomocne, przyspiesza i nie tylko ułatwia obróbkę, ale można ją dzięki temu wprowadzać bardziej precyzyjnie na konkretnych postaciach, obiektach, ale również, dzięki możliwości "odwrócenia zaznaczenia" na reszcie zdjęcia dookoła obiektów.

Wygląda to tak, że klikam "Creat New Mask" a następnie "Select Subject" i już po chwili przetwarzania mam utworzoną "maskę" całej postaci i mogę wprowadzać korekty machając suwaczkami (można również jednym kliknięciem "odwrócić zaznaczenie" i można wtedy wprowadzać korekty do wszystkiego dookoła). Podobnie automatycznie działa zaznaczanie nieba. Można również korygować samą maskę czyli np. usunąć albo dodać obszar zaznaczenia poprzez malowanie pędzelkiem, filtry gradient albo radial, albo, co daje mega rezultaty można zaznaczyć pipetą zakres jasności albo koloru czyli np. mam teraz tę sesję produktową kosmetyków w kolorowych etui i mogę automatycznie dodać maskę tego produktu, a następnie dodać zakres koloru tylko tego etui i wprowadzać korekty tylko na tym etui nie ruszając reszty! Albo mam też sesję dziecięcą w przedszkolu no i chciałbym poprawić jasność tła, nie ruszając postaci - tworzę sobie zatem maskę obiektu, po czym klikam "invert" i wprowadzam precyzyjne korekty dokoła obiektu :shock: MEGA przyspiesza i pozwala wprowadzać korekty bardziej precyzyjnie. Oczywiście zaznaczanie nie jest 100% idealne np. włosów, np. czasami zaznaczy coś za dużo, coś za mało, ale ogólne zaznaczenie jest mimo wszystko dość precyzyjne i trwa u mnie około 2-3 sekund :shock:
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Co prawda z Lr nie mam już nic wspólnego, ale pytanie - czy owe maski obejmują ten sam zakres narzędzi co filtry (połówkowy i gradient), czy też jest to na zasadzie warstwy i można stosować wszystkie narzędzia - HSL, krzywe, split color?
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Dodam, że te bajery też zostały domontowane do normalnego Lightrooma, a nie tylko w tym pokraku Classic ;)
Jest na komputerach, tabletach i telefonach. Fajna, szybka i dobrze działająca funkcja. Jak ktoś ma dużo roboty ze zdjęciami to dużo czasu zaoszczędzi i będzie go mógł przeznaczyć na picie w szynku. Łażenie po krzakach i kruchym lodzie. Ewentualnie na sex bez zobowiązań.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu, niestety tylko ten zakres co filtry. Faktycznie tego szkoda, że pozostałych nie można.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu, chociaż częściowo i "na około" i może też nie tak precyzyjnie jak te narzędzia, które wymieniłeś, można to rozwiązać przez zaznaczenie pipetą zakresu jasności albo koloru i wprowadzanie korekt tylko w tym zakresie. Po dwóch głębszych i odwrócenia okularów na lewą stronę można powiedzieć, że wyjdzie prawie na to samo.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
sołtys napisał/a:
Kilka dni temu pojawiła się aktualizacja Lightrooma Classic CC i to jest imho kolejny "krok milowy" w rozwoju tej aplikacji. Mianowicie w Lightroomie pojawiły się ... maski :shock:

Przyznam, że Adobe trochę mnie zadziwia, dlaczego równolegle rozwija tak wiele podobnych do siebie aplikacji. Kiedyś pisałem już, że dawno temu przyspawałem się do Adobe Bridge (generalnie appka pomyślana jako coś do katalogowania), ale w niej też można przeglądać i obrabiać RAWy... – otwiera się wtedy okienko bardzo podobne do całej oddzielnej aplikacji Lightroom 8-) Jednak w każdej z tych aplikacji pewne rzeczy wyglądają nieco inaczej. Tu też (CC 2022) pojawiły się rozbudowane maski, chyba tak samo zrobione jak piszesz. Do tego nowy, rozwinięty moduł do budowania Workflowów. Polecam.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Nowe wersje Lightrooma Classic i PS idą mz w dobrym kierunku.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Gdyby ktoś się zastanawiał o czym mówi nasz czarny White, to tu jest o tym pokrótce.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
No, trzeba przyznać fajna i yntelygentna maszynka do robienia super obrazków na bazie fotografii.
Narzędzia zaprezentowane, to niesamowite ułatwienie. Inteligentny stempel, to coś, co mi się od zawsze śniło. Żegnajcie kable i słupy - chciało by się rzec. A separacja osób, przedmiotów, tła, to już bajka.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
No i znowu wyszł mój wewnętrzny nieogar.
Na szczęście Enzo, poratował.
A Pana Słowika weźmiemy na tapet. Posłuchamy, zweryfikujemy, skontrolujemy i zobaczymy czy damy wsparcie. :-)
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Dziwne jest Adobe. Wpakowali do modułu ACR w Fotoszopie krzywe do masek. To super bo krzywe to potęga. Ale czemu tylko tam? Chyba, że wejdzie to do reszty?
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
przy następnej aktualizacji lightroom classic ma już mieć krzywe
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
Zna ktoś może jakieś polskie strony na temat edycji i funkcji Lighrooma
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jest wiele tutoriale na YouTube.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
to znam ale szukam stronę żeby wszystko było w jednym miejscu
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
White napisał/a:
Nowe wersje Lightrooma Classic i PS idą mz w dobrym kierunku.


Wyszła nowa wersja z yntelygentnym odszumianiem. Robi to doskonale, jedyny kłopot w tym, że korzysta na maksa z mocy karty graficznej, więc obrobienie dużego pliku może zająć nawet 20 minut w przypadku mojego GTX1650 (karty od RTX2060 wzwyż ogarniają to samo w kilkunastu sekundach). Oczywiście może, ale nie musi i losowość dotycząca oczekiwania na końcowy efekt jest duża. Niniejszym argument o lepszym ISO na FF można sobie włożyć w archiwa.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach