teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
A czy ten PLM uniemożliwia ostrzenie manualne? No bo tak sobie myślę, że ostrzenie na nieskończoność, to tak naprawdę nie wymaga AF.
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
No pewnie ze umożliwia ostrzenie manualne tylko ze nie ma podziałki na obiektywie
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
Nie ma podziałki, bo to przecież focus-by-wire, czyli po naszemu Kręć Do Usranej Śmierci™ (KDUŚ). :-) Brak połączenia mechanicznego z elementami optycznymi, więc brak też oporu na końcach zakresu ostrzenia.
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
no tak zgadza się ale za to jest najszybszy
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
I brak możliwości ostrzenia bez podłączenia do aparatu (i zapewne włączenia go).
 

zmarcin  Dołączył: 06 Lis 2014
Tak tylko wtrące.
Pentax HD DA 55-300 f/4-5.8 surowy 300mm w jpg 1:1 wygląda tak


z telekonwerterem x2 w 1:1 surowy jpg tak:
Możemy wyciągnąć dużo mniejszy kąt ale szczegółów nadal tyle samo lecz więcej na pixel

W obróbce można trochę jednak wyciągnąć szczegółów, byle nie przeostrzyć. AF jest wolny ale tutaj działamy wyłącznie na manualu i dużym powiększeniu kadru dla ustawienia ostrości na LV (K5II)



Ogólnie mam problem z ostrością bo na 300 i ostrość nieskonczoność wychodzą nie do końca ostre, ale nie wiem czy to normalne. Wyostrzanie z reguły pomaga, nawet często idzie w miare cos wyciagnać w obróbce:



Także po obróbce nie ma tragedii, choć mistrzem nie jest




Z Jowiszem ostrości nie da się ustawić, zawsze nieostry z podglądem w LV i precyzyjne ostrzenie manualne


Choć w fotografii krajobrazowej ostrość kuleje to daje rade, abberacje jeśli już się trafią nie są na tyle duże aby nie wystarczyło jedno kliknięcie w LR (pierwszy plan 4km - śnieżka 60km) (300mm + 2x tele)
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
za samo 4 :-B

a mój chyba jest jakiś felerny albo ja nie umiem obróbki takiej :-(
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Cytat
Ogólnie mam problem z ostrością bo na 300 i ostrość nieskonczoność wychodzą nie do końca ostre, ale nie wiem czy to normalne

To chyba normalne. Jak pamiętam swoje zabawy z księżycem, to trzeba na niego mega precyzyjnie wyostrzyć i to nie jest nieskończoność.

Moim zdaniem bardzo przyzwoite efekty i myślę, że jak na tak budżetowy sprzęt możesz mieć niezłą radochę. Cieszy to.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Z tego co doświadczyłem, to "nieskończoność" wcale nie oznacza krańca podziałki. Zwykle AF zatrzymuje się tuż przed końcem...
W końcu księżyc jest stosunkowo blisko ;-)
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
Zmarcin Jaki telekonwerter ozywasz
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W obiektywach z AF nieskończoność jest przed końcem zakresu ruchu. Chodzi o to, żeby nie przeciążać napędu AF przy dochodzeniu do nieskończoności.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
plwk napisał/a:
W obiektywach z AF nieskończoność jest przed końcem zakresu ruchu. Chodzi o to, żeby nie przeciążać napędu AF przy dochodzeniu do nieskończoności.

Jednakowoż, jak AF błądzi, to równo odbija się od obu ścian ;-)
 

zmarcin  Dołączył: 06 Lis 2014
Zauważyłem że nieskończoność nie jest na samym końcu
1. Nieskończoność jest zaznaczona na moich obiektywach kreską tuż przed końcem podziałki ostrzenia, wcześniej przekręcałem całkiem do końca i były rozmyte jednak to nic nie zmienia jesli chodzi o najdalsze obiekty jak gwiazdy. Gdy zestakuje bądź wylacznie wyostrze księżyc czy krajobraz jest ok.
2. Na 300mm + na statywie ostrze wyłącznie manualnie po wejściu na LiveView > wciśnij Info. Można uzyskać do x10 powiększenia podglądu co bardzo ułatwia ostrzenie szczegółów. Wtedy nie kręce do końca a raczej coś koło linii nieskończoności widząc dokladnie gdzie jest ostrość. I to wychodzi podczas dnia jeśli się pomęcze chwilkę. Z gwiazdami jednak i to nie pomogło, przynajmniej gorzej z dalszymi od księżyca.
Kupiłem manualny Pentax REAR CONVERTER-A 2X-S - a może to wina konwertera.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Jest jeszcze Sigma 150-500 do K5 jak znalazł, a i parę innych też się znajdzie i w budżecie się zmieszczą.
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Posiadam Pentax 55-300 F4.5-5.8ED czyli ten z zielonym paskiem. Na K-5 dawał radę optycznie. Słabo było z AF. Niemniej udało mi się nim zdobyć wyróżnienie w profesjonalnej kategorii Monochrome Awards. I ku mojemu zdziwieniu, mam co robić teleobiektywem. A ze za chwilę na pokład wskoczy KP (K-5 jest do sprzedania), to myślę czy warto zmienić na WR z czerwonym paskiem. Optyka, AF - będą lepsze? No chyba, że PLM - wspomniano tu, że silnik pod K-3III. Czy KP też tutaj zabłyśnie z tym PLM?
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
Polecam PLM super obiektyw AF super i jak na tą klasę obiektywu to mega ostry
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
zmarcin,
Jakiego telekonwertera 2x używasz i jak się ma w parze z obiektywem. Również posiadam DA 55-300mm f/4-5,8 ED WR HD i myślałem o 1,4x Pentaxa, ale w sumie droższy od obiektywu.
OK - doczytałem się w trakcie: Pentax REAR CONVERTER-A 2X-S.
Pozdrawiam.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach