Dembol  Dołączył: 26 Mar 2009
bakulik,
Dzięki! :-B
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
RPM, przetestowałeś metodę, czy teoretyzujesz? Przeprowadzanie tych operacji w miejscu, gdzie wchodzi końcówka śrubokrętu, wydaje się karkołomna. Poza tym opiłki papieru wewnątrz precyzyjnych mechanizmów? I klej na pasowany wałek silnika?
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
RPM napisał/a:
Skoro kołeczko obraca się na ośce to jest prosta metoda regeneracji - trzeba przywrócić tarcie.
Najpierw musiałbyś przywrócić ciągłość pękniętego materiału zębatki. Zębatka pęka wzdłuż i dlatego łapie luzy. Badałem dwie - obie uszkodzone w ten właśnie sposób.
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
rychu napisał/a:
RPM, przetestowałeś metodę, czy teoretyzujesz? Przeprowadzanie tych operacji w miejscu, gdzie wchodzi końcówka śrubokrętu, wydaje się karkołomna. Poza tym opiłki papieru wewnątrz precyzyjnych mechanizmów? I klej na pasowany wałek silnika?


Przy daleko idącej rozbiórce można mieć silnik w ręku samodzielnie. Ale...

Ryszard napisał/a:
Najpierw musiałbyś przywrócić ciągłość pękniętego materiału zębatki. Zębatka pęka wzdłuż i dlatego łapie luzy. Badałem dwie - obie uszkodzone w ten właśnie sposób.


OK. Nie mam więcej pytań... :-)
 
mientusfh  Dołączył: 13 Sty 2022
Witam

To mój pierwszy post na tym forum ale dzięki waszym radom jako bierny odbiorca udało mi się aktywować moje MZ-6. Za co bardzo dziękuję, równocześnie dzięki MZ-6 zrozumiałem czemu MZ-5/MZ-5n/MZ-3 są tak lubiane.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim forumowiczom na tym wątku.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
mientusfh, gratulacje i życzenia uciechy z użytkowania tego wdzięcznego sprzętu.
Mam dwa MZ5n reanimowane. Jednego będę się pozbywał.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
mientusfh napisał/a:
dzięki MZ-6 zrozumiałem czemu MZ-5/MZ-5n/MZ-3 są tak lubiane


Aaach, MZ-6 był moją pierwszą lustrzanką (wcześniej używałem ME Super mojego Ojca). Super aparat, powiew nowoczesności (a na taki Z-1P/MZ-S/MZ-3 nie było stać...) Potem przeskoczyłem na DSLR a po latach kupiłem za zupełnie śmieszne pieniądze MZ-3 :mrgreen: Z-1P też kiedyś będzie, tak dla zasady.
 
Abaddon79  Dołączył: 14 Lip 2008
Dzień dobry
Będę chętny na koło zębate, a nawet dwa.
Ma ktoś na zbyciu?
Jeden "trupek" Mz5n już jest, teraz czekam na sprawny Mz 5.
Tomek
 
mientusfh  Dołączył: 13 Sty 2022
Mam jedno koło zębate. Przy czym zamiast sprzedawać zębatkę bardzo chętnie pomógł bym komuś w naprawie jakiejś MZ, kto nie czuje się na siłach zrobić tego samodzielnie.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Jakby co to też wygrzebałem z szuflady jedną zębatkę, jeszcze w oryginalnej kopercie od bakulika z 2015r - może to już przedmiot kolekcjonerski? o-)
Czekała na lepsze czasy, aż jakąś fajną MZ-tkę dorwę uszkodzoną za bezcen i dam jej nowe życie. Nie przewiduje już takiej okoliczności, po co mi ona...

Czyli za zwrot kosztu przesyłki śmiało oddam chętnemu, tylko byle bym nie musiał iść na pocztę o-)
 
Abaddon79  Dołączył: 14 Lip 2008
Cześć
Panowie możemy się rozmówić na PW
Tomek
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Odezwij się do tego, z którym chcesz rozmawiać.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Cytat
Czyli za zwrot kosztu przesyłki śmiało oddam chętnemu, tylko byle bym nie musiał iść na pocztę o-)

Poszło już do chętnego...
 
lesnik27  Dołączył: 07 Mar 2022
Dzień dobry
Gdyby koledzy decydowali się na zakup grupowy będę chętny na koło zębate, a nawet dwa.
Chyba że ma ktoś na zbyciu?
 
Abaddon79  Dołączył: 14 Lip 2008
Cześć
Zapytaj kolegi mientusfh może Ci naprawi
Mnie naprawił Mz5n
Śmiga aż miło
T
 
lesnik27  Dołączył: 07 Mar 2022
Sęk w tym że chciałem sam się pobawić w naprawę jakiegoś trupka. Może się porywam z motyką na słońce ale chciałem sprawdzić czy dam sobie radę. A żadnej M-ki w zbiorze nie mam. Na razie :mrgreen:
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
lesnik27, pw napisalem Ci
 
lesnik27  Dołączył: 07 Mar 2022
Dzięki uprzejmości kolegi Rivelv moja pierwsza 5 zamachała do mnie lustrem :-D

Naprawa dokonana metodą siłową chociaż lutownica była pod ręką na wszelki wypadek.
Mam kilka uwag, co do sposobu naprawy może komuś się przydadzą.
Warto delikatnie zfazować sobie otwór w zębatce, łatwiej ją wtedy załapać na koniec wałka silnika. Ja użyłem do tego końcówki torx ciut mniejszej od otworu tak żeby łuk fazki był odpowiednio dobrany.
Po założeniu na końcówkę silnika zamiast napychać zębatkę lepiej podłożyć coś pod nią w miare twardego i najlepiej płaskiego i napchnąć na nią cały korpus silnika (łatwiej dozować siłe). Trzeba to robić stopniowo i kontrolować zazębianie się z szarym kółkiem obok żeby go nie wyłamać.

Ps: przy rozbiórce wypadł mi z aparatu kwadracik z plastiku 3x3 mm gruby tak na 0,3 mm prawdopodobnie posmarowany klejem z jednej strony ( kojarzy mi się z jakąś podkładką regulacyjną). Ma ktoś pomysł skąd to ?? :-?

Bardzo podobne zębatki namierzyłem u skośnookich jednak w zdecydowanie lepszej cenie, dam znać jak przyjdą (zamówiłem z ciekawości) czy nadają się do czegoś.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
lesnik27, brawo Ty. Pomyślnych kadrów.
Moja reanimowana Mz5N wraz z MX pójdzie prawdopodobnie na dniach do Żyda. Niestety, był kres fotografii kolorowej i slajdu na małym obrazku, nadchodzi koniec i czarno-białej. Ceny materiału stały się ekskluzywne jak na moje potrzeby. Co innego 6x6, tym się robi wyłącznie wybitne foty :-D
 
nuloop  Dołączył: 02 Maj 2022
Witam wszystkich,

jestem tu nowy i w ogóle nowy w systemie Pentax. Do tej pory wyłącznie Nikony, w mniejszym stopniu Minolty.
Aż do teraz. Trafiły do mnie 2 Pentaxy z serii Mz - Mz-5 i Mz-50. Oba w idealnym stanie wizualnym, elektronicznie sprawne. Problem z bzyczącym silniczkiem lustra, które nie rusza lustrem i blokuje migawkę. Tak przynajmniej zdaje mi się, po przeczytaniu tego wątku.

I teraz pytanie/prośba. Czy ktoś może mi odsprzedać 2 sztuki słynnych trybików? Te Pentaxy wyglądają tak świetnie, że chętnie bym je przywrócił do życia.
Kupione w dodatku z idealnie zachowanymi gripami FG - oba grip w stanie idealnym, więc pewnie zakup się opłacał dla samych gripów. Dodam, że za 2 Mz + 2 gripy dałem 55 PLN :D
Poratujcie!

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach