White  Dołączył: 31 Paź 2008
GrzegorzD, jak masz dobre obiektywy i puszkę to na takim sRGB niewiele z tego zobaczysz. Ja np. wolę DCI-P3 mimo że standardem do druku jest aRGB. Czasy się zmieniają i więcej się zdjęć prezentuje na monitorach niż drukuje. Jak masz możliwość to lepiej iść w szeroki gamut mz.

Edit: pisałem do GrzegorzD a wstawiłem Josia ;)
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
josio napisał/a:
Enzo napisał/a:
niestety jest okrojoną wersją poprzednika ( EIZO CS2420) więc niekoniecznie wart swojej ceny. plwk, dobrze radzi.


W sumie to okrojenie to tylko brak wsparcia AdobeRGB - do amatorskich zastosowań sRGB wystarczy

Jak zgłębiałem temat parę lat temu, to cięcia niestety były większe. Traktowano wtedy nowy model jak skok Eizo na kasę po dobrych opiniach jakimi cieszył się CS2420.
 
GrzegorzD  Dołączył: 01 Mar 2021
Dziękuję za odpowiedzi.

A jak jest z kupowaniem monitorów używanych, czy jest to sensowne?

Pytam, ponieważ ostatni porządny monitor kupiłem w okolicach 2005r. i monitor ten przepracował u mnie około 12 lat. I gdyby nie to, że uszkodziłem mu piwot podczas przeprowadzki, chciałem pójść z duchem czasu i mieć coś więcej niż 17 cali oraz dałem się omamić powszechnym trendom mówiącym, że IPS to najlepsze co może być , to pracowałby u mnie do dzisiaj. Jakość obrazu miał perfekcyjną (matryca PVA), jak w dniu zakupu. I o wiele lepszą od monitora z IPS, który został jego następcą.

Skąd zatem tak duże spadki cen np. takiego NEC 244WMI? Pięcioletnie monitory chodzą po 500zł, a w momencie zakupu kosztowały około 1500zł. Czyżby w ciągu pięciu lat postęp w dziedzinie wyświetlaczy był na tyle wysoki, że uzasadnione jest wydanie kolejnego 1800PLN, czy też ludzie ogłupieli na punkcie posiadania czegoś, co nie może być „stare” i pozbywają się funkcjonalnych rzeczy? A może z trwałością tych współczesnych monitorów jest trochę inaczej, niż jakieś dziesięć lat temu?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
GrzegorzD, ja jakieś 6-7 lat wstecz zakupiłem używany EIZO S2202W. Ma przepracowane ok 14 000 godzin i nie widzę aby obraz się pogorszył. Zakupiłem poprzez Allegro. Miał wówczas przepracowane chyba ok. 3000 godzin.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
GrzegorzD napisał/a:
Pięcioletnie monitory chodzą po 500zł, a w momencie zakupu kosztowały około 1500zł.

Leasing? Jeśli masz możliwość sprawdzenia takiego monitora i nie masz parcia na nowy z fabryki, to warto rozważyć taki zakup. BTW te graficzne z prawdziwego zdarzenia zazwyczaj kosztują więcej.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Tak poleasingowe monitory można wyłowić w dobrych cenach. I chyba nie należy się ich obawiać, jeżeli nie mają wad wyświetlacza. Sprzedający często podają ile godzin przepracowały. Ja z mojego jestem zadowolony. Ustawiony na sRGB i nie widzę większych różnic pomiędzy tym co widać na ekranie a tym co otrzymuję z labu.
 
GrzegorzD  Dołączył: 01 Mar 2021
Mówię o ofertach monitorów używanych, a czy one są poleasingowe to ja nie wiem. Przeglądałem dwa znane portale aukcyjne. Widziałem też oferty polecanego tu handlarza sprzętem poleasingowym, ale jak zobaczyłem opis przy jednym: monitory przecenione ze względu na rysy na matrycy, badpixele, plamki oraz lekkie uszkodzenia obudowy, to dałem sobie spokój, bo to jest oferta typu sprzedaję złom, ale za to tanio.


Zapytałem o tak duży spadek ceny w krótkim czasie, bo to mnie dziwi.

Nie mam możliwości sprawdzenia monitora używanego. A nawet gdybym miał, to jak sprawdzić, czy za miesiąc coś się tam na matrycy nie wypali?

Nie jest tak, że nie mam parcia na nowy z fabryki, jest raczej tak, że jak utopię 500zł, to będzie dla mnie marnym pocieszeniem to, że umoczyłem jedynie 500zł a nie wydałem 1800zł. A niektórzy, zdaje się, tak do tego podchodzą, taka dziwna logika.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
A może taki monitor
https://www.x-kom.pl/p/57...rt-pa278qv.html
Używam już parę lat i jestem bardzo zadowolony. Fabrycznie skalibrowany, różnic w kolorach na wydrukach z labu lub własnej drukarki brak.
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
GrzegorzD napisał/a:
Nie mam możliwości sprawdzenia monitora używanego. A nawet gdybym miał, to jak sprawdzić, czy za miesiąc coś się tam na matrycy nie wypali?


Analogowe kupowałem 2 sztuki nowe. Dla siebie i dla ojca.

Ale LCD wszystkie jakie miałem to były używki. Tylko EIZO. Żaden za miesiąc czy dwa nic nie wypalił a było tych monitorów co najmniej 4 sztuki. Natomiast częsciowo padnięty Samsung po jakimś czasie padł zupełnie. Ale to był monitor za 90 zł.

Eizo 17 calowe, potem 19 calowe, ostatnio (+-) 24 calowe.

Niektórzy sprzedawcy nowych argumentuja że poleasingowe to musi byc chłam. Że np. przekręca się liczniki świecenia w matrycach...

Nie wiem - nie umiem zweryfikować. Natomiast moje osobiste doświadczenie jest pozytywne.

Korespondowałem kiedyś z EIZO nt gwarancji na ich monitory - bo jest albo 5 lat albo 30 tys godż. świecenia co szybciej nastąpi. Co ciekawe - odpisali mi, że jesli monitor będzie młodszy niż 5 to mając dowod zakupu ze sklepu poleasingowe i tak mogę się ubiegać o naprawę gwarancyjną.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Po wnikliwej analizie polecanych modeli, rynku, portfela oraz licznych opinii, wpadł mi do koszyka zamówień ASUS ProArt PA279CV. Dość już wgapiania się w monitorek laptopa. Dzisiaj rozpakuję i może pierwszy raz w życiu obejrzę prawdziwe oblicze własnej tfurczości.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
rychu, też byłem bliski jego zakupu ale jak to zwykle bywa "dodaj parę złotych" i skończyłem z NEC.
Najważniejsze żeby mieć coś odpowiednich rozmiarów ;-)
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
rychu, - a ja chetnie poczytam recenzje co i jak
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
No i mi się marka zmieniła. Tym razem na NEC-a. Nadal poleasingowy, 3 latek, z licznikową ilością godzin około 300. Za jakieś 30% wartości nowego.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
300h? To kable ledwo wygrzane ;-)
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Hmmm... ja sięwłaśnie przesiadłem na Lenovo L32p-30 - nie klikałem jeszcze żadnego zdjęcia na nim, kalibracji też jeszcze nie zrobiłem więc w sumie to nie wiem jak się spisuje przy tym zastosowaniu :lol:
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
Autor znanego kanału YT 'Fotografia jest fajna' zachwala ten monitor

Czy któryś z szanownych Kolegów miał z nim do czynienia i może potwierdzić opinię?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Może jestem uprzedzony, ale Philips absolutnie nie kojarzy mi się z monitorami wysokiej klasy.
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
RPM napisał/a:
poleasingowy, 3 latek, z licznikową ilością godzin około 300. Za jakieś 30% wartości nowego.
Gdzie takie można kupić?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
To są 2 miesiące pracy biurowej.
Niesamowity przebieg... Może kręcony ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
PiotrK. napisał/a:
Autor znanego kanału YT 'Fotografia jest fajna' zachwala ten monitor

Jeśli dobrze pamiętam to jest mało techniczna recenzja.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach