slava3  Dołączył: 20 Paź 2015
Pentax FA 20-35 a wady starych obiektywów.
Witam. Zastanawiam się na zakupem z Japonii (eBay) obiektywu FA 20-35. Pomijając czy jest sensowne, bo wydatek to spory, moją uwagę zwrócił fakt, że sporo oferowanych egzemplarzy ma w opisach wymienione następujące wady:
1. Fog/haze
2. Fungus
3. Balsam separation

Punkty 2 i 3 to odpowiednio grzyb i rozdzielenie soczewek, ale nie jestem pewien czym jest ta mgiełka. Może ktoś wytłumaczyć?

Zakup egzemplarza bez wad to wydatek (z kosztami importowymi) ok 2500 zł. Jednak nawet kupując doskonały egzemplarz nie mam przecież pewności czy któraś z tych wad się z czasem nie pojawi. I tego właśnie boję. A więc moje główne pytanie brzmi: czy w/w wady są naprawialne w polskich serwisach foto?

Z góry dzięki za opinie.
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
Tak z ciekawości - zaczynasz zbierać takie szkła do kolekcji czy cuś? To jest UWA pod FF, a dwa - jak to ma kosztować 2500zł i możesz dostać bubla, to chyba nie ma co się zastanawiać nad jakąkolwiek sensownością zakupu inną niż kolekcjonerska. Jak to ma jednak służyć do robienia zdjęć, to sugeruję spojrzeć na używaną Sigmę 18-35/1.8. Do dostania używana poniżej podanej kwoty, w jasności przepaść, szerzej na krótkim końcu i z racji wieku nie będzie w stanie agonalnym z powodu grzyba czy innej tam "mgiełki".
Wiem, nie pomogłem w odpowiedzi na pytanie, ale może pomogę w podjęciu decyzji o niesprowadzaniu podejrzanych wynalazków ;-)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
modrzew napisał/a:
To jest UWA pod FF
Jeżeli z jakichś tajemniczych powodów, slava3, potrzebujesz czegoś takiego, to rzuć okiem na FAJ 18-35. Zdaje się, że nowszy od tamtego.
slava3 napisał/a:
2. Fungus
Pytałem niedawno lokalny serwis o wyczyszczenie prostej stałki 50mm. Odpowiedzieli, że zazwyczaj da się dobrze doczyścić. Nie chcąc próbować na własnej skórze kupiłem jednak czysty egzemplarz ;-)
 
slava3  Dołączył: 20 Paź 2015
Modrzew
Ryszard

Dzięki za odzew. Obiektyw ten po prostu pod wieloma względami mi pasuje: wielkość, zakres ogniskowych no i przede wszystkim piękny obrazek. Przyglądałem się obiektywom które proponujecie. Są ok ale sigma za duza a FAJ18-35 ustępuje jednak optycznie temu 20-35. Ostatecznie pewnie zrezygnuję z tego trochę nieracjolnego pomysłu. Za duże ryzyko.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Za tę cenę kupisz limiteda 20-40. Używkę oczywiście. Chyba że to ma być obiektyw do FuFu.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach